تاریخ انتشار : شنبه 20 نوامبر 2021 - 20:01
کد خبر : 113235

گذری بر ۴۱ روز ابتدایی سال ۱۳۶۰ در روزشمار «تداوم اشغال و بحران»

گذری بر ۴۱ روز ابتدایی سال ۱۳۶۰ در روزشمار «تداوم اشغال و بحران»

روزشمار «تداوم اشغال و بحران» نخستین کتاب سیزدهم مجموعه روزشمار جنگ ایران و عراق به ۴۱ روز ابتدایی سال ۱۳۶۰ می‌پردازد. روزشمار «تداوم اشغال و بحران» نخستین کتاب سیزدهم مجموعه روزشمار جنگ ایران و عراق می‌باشد که به اهم رخدادها و تحولات تأثیرگذار بر جنگ در دو سطح ملی و فراملی و در محورهای نظامی،

گذری بر ۴۱ روز ابتدایی سال ۱۳۶۰ در روزشمار «تداوم اشغال و بحران»

روزشمار «تداوم اشغال و بحران» نخستین کتاب سیزدهم مجموعه روزشمار جنگ ایران و عراق به ۴۱ روز ابتدایی سال ۱۳۶۰ می‌پردازد.

روزشمار «تداوم اشغال و بحران» نخستین کتاب سیزدهم مجموعه روزشمار جنگ ایران و عراق می‌باشد که به اهم رخدادها و تحولات تأثیرگذار بر جنگ در دو سطح ملی و فراملی و در محورهای نظامی، سیاسی در حد فاصله زمانی ۱/۱/۱۳۶۰ تا ۱۰/۲/۱۳۶۰ می‌پردازد. وقایع مطرح‌شده در این ۴۱ روز خود زمینه‌ساز تحولاتی برای عزل بنی‌صدر از فرماندهی کل قوا و متعاقب آن خارج شدن وی از صحنه سیاسی کشور و همچنین آغاز سلسله عملیات‌های موفق رزمندگان در آزادسازی مناطق اشغالی را می‌توان از وقایع مهم برشمرد که در این کتاب به آن‌ها پرداخته‌شده است.

اجرای عملیات‌های مانند «قوچ سلطان»، «امام مهدی (عج)» و «بازی دراز» که بسترسازی برای ورود به راهبرد آزادسازی سرزمین‌های اشغالی در خرمشهر بودند از مهم‌ترین وقایع نظامی مطرح‌شده در این جلد از روزشمار است.

در این مقطع اوج‌گیری اختلافات سیاسی و تشکیل کمیته حل اختلاف و همچنین زمینه‌سازی سازمان مجاهدین خلق (منافقین) برای ورود به مرحله مبارزات مسلحانه، محاکمه امیرانتظام از اعضای نهضت آزادی و معاون نخست‌وزیر وقت ابراهیم یزدی که به اتهام جاسوسی بازداشت‌شده بود، تلاش جامعه بین‌الملل برای برقراری صلح میان دو کشور ایران و عراق از تحولات مهم سیاسی در این دوره است.

از ویژگی‌هایی که در این روزشمار است همانند سایر روزشمارهای این مجموعه ارزشمند مهم‌ترین موضوعات کتاب در مقدمه جمع‌بندی شده است. همچنین هرروز از روزشمار به‌منزله یک‌فصل و در قالب چندین گزارش شامل اخبار و تفسیر و تحلیل وقایع همان روز است که در پایان آن، فهرست منابع و مآخذ مطالب همان روز درج‌شده است.

برخی از توضیحات ضروری درباره بعضی گزارش‌ها که در متن روزشمار نمی‌گنجیده، در پانوشت یا در ضمیمه پایان همان روزشمار آمده است.

از مواردی قابل‌تأمل در گزارش‌ها روزبه‌روز این روزشمار این است که پس از متن اصلی کتاب، چکیده‌ای از مطالب کتاب با عنوان «گزارش روزشمار» درج‌شده است که شماره‌هایی نظیر شماره گزارش‌های متن کتاب دارد و دستیابی به مطالب موردنظر را آسان می‌کند. در پایان کتاب نیز فهرست راهنمای موضوعی (نمایه) آمده است. همچنین عکس‌هایی از صحنه‌های وقایع و اشخاص ذکرشده در گزارش‌ها، در کتاب چاپ‌شده است.

روزشمار «تداوم اشغال و بحران» به قلم فرهاد درویشی ‌سه‌تلانی و محمد محمدپور در ۷۸۰ صفحه در سال ۱۳۹۸ توسط انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشرشده است و با قیمت ۷۰ هزار تومان روانه بازار نشر گردیده است.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها