تاریخ انتشار : یکشنبه 5 دسامبر 2021 - 17:08
کد خبر : 145596

۱۱ سازه آبخیزداری با استفاده از صندوق توسعه ملی در قم افتتاح شد

۱۱ سازه آبخیزداری با استفاده از صندوق توسعه ملی در قم افتتاح شد

ایسنا/قم معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم از افتتاح ۱۱ سازه آبخیزداری با چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار از محل صندوق توسعه ملی خبرداد و گفت: میزان فرسایش خاک در استان به صورت سالیانه ۱۴.۲ تن در هکتار است که با عملیات آبخیزداری این آمار به ۵.۲ تن در هکتار

۱۱ سازه آبخیزداری با استفاده از صندوق توسعه ملی در قم افتتاح شد

ایسنا/قم معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم از افتتاح ۱۱ سازه آبخیزداری با چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار از محل صندوق توسعه ملی خبرداد و گفت: میزان فرسایش خاک در استان به صورت سالیانه ۱۴.۲ تن در هکتار است که با عملیات آبخیزداری این آمار به ۵.۲ تن در هکتار کاهش می یابد.

رائد کمالی مقدم، در حاشیه افتتاح پروژه های آبخیزداری قم در گفت وگو با خبرنگاران عنوان کرد: مجموع اعتباراتی که در سال جاری از صندوق توسعه ملی برای پروژه های آبخیزداری درنظر گرفته شده ۱۰۵ میلیارد ریال است که تا به امروز ۴۲ درصد از این اعتبار تخصص یافته و با این اعتبارات پروژه ها اجرا شده است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم با بیان اینکه امروز ۱۱ سازه با استفاده از اعتبارات سال جاری افتتاح شده است، تصریح کرد: این سازه ها شامل چاله آب به حجم ۱۷۵ هزار متر مکعب، بندهای خاکی و سه سازه سنگی و ملاتی به حجم دو هزار و ۳۰۰ متر مکعب می شود.

وی با اشاره به اینکه پایان سال مالی ۱۳۹۹، پایان تیرماه ۱۴۰۰ است، خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود تا ۷۰ درصد از اعتبارات درنظر گرفته شده برای سال جاری، تا پایان سال مالی تخصیص داده شود که با استفاده از آن سازه های جدید را دنبال خواهیم کرد.

کمالی مقدم از تخصیص چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار به پروژه های آبخیزداری تا به امروز یاد کرد و گفت: در مجموع در استان قم دو هزار و ۴۰۰ سازه آبخیزداری شامل سنگ ملات، گابیون بندی، خشکه چین، بندهای خاکی و گورآب که سطحی معادل ۲۵۰ هزار بندهای خاکی و گورآب که سطحی معادل ۲۵۰ هزار هکتار را پوشش می دهد احداث شده است.

وی ادامه داد: میزان فرسایش خاک در استان به صورت سالیانه ۱۴.۲ تن در هکتار است که با عملیات آبخیزداری این آمار به ۵.۲ تن در هکتار کاهش می یابد هر چند سازه های آبخیزداری مخزنی نیست بلکه تأخیری و برای کنترل فرسایش رسوب است.

کمالی مقدم افزود: سالانه با عملیات آبخیزداری به صورت متوسط می توانیم ۵۳۰ متر مکعب در هکتار حجم آب را ذخیره کنیم که در صورت بارندگی مطلوب، حجمی معادل هزار متر مکعب آب نیز به سفره های زیرزمینی نفوذ می کند.

وی خاطرنشان کرد: امسال با ۱۱ سازه ایجاد شده پنج هزار و ۲۰۰ هکتار سطح بالادست استان قم را پوشش داده ایم که این سازه ها می توانند ۲.۷ میلیون متر مکعب بارندگی را در طول سال ذخیره کنند.

کمالی مقدم با بیان اینکه این سازه ها در حوضه های وزوا، ونارچ و خدیجه خاتون ایجاد شده است، عنوان کرد: طی سال های اخیر عملیات های آبخیزداری با حمایت های ملی قابل توجهی در استان قم دنبال شده است و امیدواریم برای استمرار پروژه ها، حمایت ها ادامه دار باشد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها