تاریخ انتشار : چهارشنبه 8 دسامبر 2021 - 17:47
کد خبر : 153894

۳۰ هزار خانواده کمیته امدادی در سیل آسیب دیدند/ دولت وام بلاعوض سیل‌زدگان را سریع پرداخت کند

۳۰ هزار خانواده کمیته امدادی در سیل آسیب دیدند/ دولت وام بلاعوض سیل‌زدگان را سریع پرداخت کند

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان این‌که ۳۰ هزار خانواده‌ تحت پوشش کمیته امداد در حادثه سیل در استان‌های مختلف آسیب دیدند، تصریح کرد: باید ۱۰ هزار واحد مسکونی احداث شود و ۲۰ هزار واحد نیز به تعمیرات اساسی نیاز دارند و لوازم خانگی‌شان آسیب دیده است. به گزارش ایسنا، پرویز فتاح در سخنرانی پیش

۳۰ هزار خانواده کمیته امدادی در سیل آسیب دیدند/ دولت وام بلاعوض سیل‌زدگان را سریع پرداخت کند

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان این‌که ۳۰ هزار خانواده‌ تحت پوشش کمیته امداد در حادثه سیل در استان‌های مختلف آسیب دیدند، تصریح کرد: باید ۱۰ هزار واحد مسکونی احداث شود و ۲۰ هزار واحد نیز به تعمیرات اساسی نیاز دارند و لوازم خانگی‌شان آسیب دیده است.

به گزارش ایسنا، پرویز فتاح در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه تهران ضمن ارائه گزارش از اقدامات انجام شده توسط کمیته امداد برای سیل زدگان گفت: به لطف خدا، کمک مردم، دولت و مجلس در سال ۹۷ به تعهدات خود عمل کردیم، از اینکه مردم در سال ۹۷ با وجود همه سختی‌های اقتصادی ۳۵ درصد بیشتر از سال ۹۶ به ما کمک کردند، تشکر می‌کنم.

وی افزود: از ابتدای وقوع سیل در استان‌های مختلف آماده باش در کمیته امداد در سراسر کشور اعلام کردیم، مرخصی‌ها لغو شد و همه معاونان و مسؤولان شبانه روز در خدمت مردم آسیب دیده بودیم و سعی کردیم به وظایف خود به درستی عمل کنیم. لذا از همه امدادگران در سراسر کشور و خادمان صادق مردم در این شرایط سخت که با کار جهادی و انقلابی فعالیت کردند تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه کمیته امداد در ابتدا به شناسایی خسارات جامعه هدف پرداخت، بیان کرد: رسیدگی‌های اولیه صورت گرفت و بسته‌های حمایتی و غذایی را تحویل دادیم.

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه ۳۰ هزار خانواده تحت پوشش کمیته امداد در حادثه سیل در استان‌های مختلف آسیب دیدند، تصریح کرد: باید ۱۰ هزار واحد مسکونی احداث شود و ۲۰ هزار واحد نیاز به تعمیرات اساسی دارد و لوازم خانگی‌شان آسیب دیده است.

فتاح با بیان اینکه از پنجم فروردین ماه کمیته امداد برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی اعلام کرد، گفت: آنچه تاکنون از طریق رسانه‌های ملی تبلیغ شده و در تیزرها و سایت‌ها و کانالهای مختلف اعلام کرده‌ایم، مردم در سراسر میهن اسلامی تا روز گذشته ۱۲۰ میلیارد تومان از طریق کمیته امداد به ما کمک کردند که ۴۱ میلیارد تومان به صورت نقدی و ۷۹ میلیارد تومان به صورت کالا بوده است.

وی در ادامه صمیمانه از رهبر عزیز تشکر کرد و یادآور شد: طی چهار مرحله در این مدت چهار میلیارد تومان به کمیته امداد کمک کردند که از این اعتماد معظم له صمیمانه تشکر می‌کنم. همچنین از استان‌ها و مردم بزرگوار، بانک‌ها و بازاریان که ما در این عرصه حمایت کردند نیز تشکر می‌کنم.

به گفته رئیس کمیته امداد مجتمع اقتصادی نیز ۱۰ میلیارد تومان کمک نقدی و ۶ میلیارد تومان کالا خریداری کرده که در حال ارسال هستند.

وی با بیان اینکه همه خریدهای کمیته امداد که آن را کمیته انجام داده است به جهت کمک به تولید ملی در کشور خرید کالای ایرانی بوده است.

وی همچنین افزود: ستاد اجرایی فرمان امام در استان‌های شمالی و لرستان تا کنون ۳ هزار بسته لوازم خانگی شامل یخچال و فرش را به ما تحویل داده، همچنین بنیاد مستضعفان تاکنون دو هزار تخته فرش ماشینی به جامعه تحت پوشش ما تحویل داده است که خداوند را برای این همه عنایات مردم شاکر هستم.

فتاح با اشاره به اینکه شاهد افزایش اعتماد عمومی مردم هستیم خاطر نشان کرد: از این پس کار اصلی ما احداث خانه‌ها و تعمیرات خانه‌ها است و این کمک‌ها می‌تواند موید ما در تکمیل اقدامات ما در کمیته امداد باشد. احداث ۱۰ هزار خانه، ۶۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد، همچنین تعمیرات ۲۰ هزار خانه حدود ۲۰۰ میلیارد تومان و لوازم و اشتغال نیز مجموعاً ۲۰۰ هزار میلیارد تومان هزینه دارد لذا کمک‌ها می‌تواند ادامه دار باشد.

رئیس کمیته امداد با اشاره به اینکه توزیع بسته غذایی بین همه خانواده‌ها صورت گرفته است، بیان کرد: در سه هفته گذشته به همه ۴۰ هزار خانواده‌ها که فکر می‌کردیم آسیب دیدند اما بعد مشخص شد ۳۰ هزار خانواده‌ها هستند، معادل دو برابر مستمری ماهانه و حقوق پرداخت شده که مجموع آن ۲۳ میلیارد تومان شد. همچنین لوازم خانگی به صورت دستی به استان‌ها ارسال کرده‌ایم که خریداری کنند در نهایت ۱۸ میلیارد تومان از کمک‌های نقدی به انها پرداخت شده و ۶ میلیارد تومان کمک ضروری و موردی در اختیار استان‌ها قرار داده‌ایم.

بنابر اظهارات فتاح ۳۶ هزار سهیمه جدید به استان‌ها داده شده که بتوانند افراد نیازمند را دوباره وارد چرخه حمایت کنند.

وی افزود: در این شرایط از دولت تقاضا کردیم که اجازه دهند حداقل ۵۰۰ هزار خانواده جدید تحت پوشش بگیریم. کمیته امداد نیز اقدام کرده ۱۰ هزار تخته پتو از یزد خریداری و ارسال کرده است. همچنین دو هزار تخته فرش خریداری کردیم و سه هزار دستگاه یخچال از کمک‌های مردمی خریداری و در حال ارسال است.

رئیس کمیته امداد با اشاره به اینکه همه خانواده‌های تحت پوشش در کشور بیمه حوادث شدند، اظهار کرد: بیمه در حال ارزیابی است و غرامت بیمه برای همه خانواده‌ها خواهیم گرفت. همچنین به استان‌های آسیب دیده از سیل از طریق صندوق قرض الحسنه امداد ولایت ۵۰ میلیارد تومان سهمیه داده‌ایم که وام پرداخت کنند، این وام قرض الحسنه، صفر درصد و با حداقل ضامن است و برای غیر مددجویان نیز می‌تواند پرداخت شود. اینها همه از منابع امدادی و کمک‌های مردمی است.

وی افزود: ۱۳ فروردین به همراه همه مسؤولان نظام توفیق شرفیابی به محضر رهبر عزیز انقلاب را برای حادثه سیل و بررسی آن داشتیم، ایشان فرمودند همه خسارات باید جبران شود و این آویزه گوش ما است. همه مسؤولان نظام باید بدانیم تمام خساراتی که به مردم وارد شود باید جبران شود. با افتخار اعلام می‌کنم به فضل الهی این فرمایش رهبر عزیزمان را اقدام خواهیم کرد و ظرف دو الی سه هفته آینده تمام لوازم خانه به طور صد درصد جبران می‌شود. و تمام تعمیرات ظرف سه ماه آینده از کمک‌های مردمی، بیمه و دولتی اقدام خواهد شد و تا پایان سال حداکثر همه ۱۰ هزار واحد را می‌سازیم و تحویل می‌دهیم، این افتخار نظام اسلامی است و ما در خدمت مردم هستیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه جای نگرانی نیست، گفت: جامعه هدف نگران نباشند صبر و حوصله به ما کمک می‌کند که وظیفه خود را به درستی انجام دهیم. سال گذشته که در زلزله کرمانشاه که ۵۴۰۰ واحد آسیب دیده بودند پایان سال همه آنها را افتتاح کردیم و تحویل دادیم لذا تعهدی باقی نمانده و به همه تعهدات در زلزله کرمانشاه عمل کردیم.

فتاح با بیان اینکه تا آخرین لحظه و تکمیل تمام تعهدات در خدمت مردم سیل زده خواهیم بود، یادآور شد: تقاضا دارم وام بلاعوض که دولت مدنظر دارد سریع انجام شود. تا این لحظه نه یک نفر این وام را دریافت کرده و نه بلاعوض را گرفته است که این موضوع خوب نیست، مردم منتظر هستند.

وی با بیان اینکه ما امانت دار مردم هستیم، یادآور شد: همه امانت مردم را گزارش می‌دهیم.

رئیس کمیته امداد در ادامه با اشاره به استان خوزستان، بیان کرد: حکایت استان خوزستان سرافراز دردناک‌تر و سخت‌تر است به عنوان فردی که مدتی وزیر نیرو بودم و در همه کارهای عمرانی سد کرخه حضور داشتم با کمال تأسف باید بگویم می‌توانست این حادثه اتفاق نیفتد. به طور حتم پیش‌بینی‌ها در مدیریت مخازن سدها تا حدی ایراد داشته است امیدوارم مسؤولان امر بتواند بخشی از خطا را رفع کنند.

وی با بیان اینکه نیازهای استان خوزستان متفاوت است، افزود: لوازم سرمایشی و خدمات روان شناسی و مشاوره در دستور کار ما است و به همه استان‌ها اعلام کرده‌ایم و در حال حاضر در حال خدمت رسانی هستند. ما از ظرفیت همه گروه‌های جهادی و مردمی استفاده می‌کنیم.

رئیس کمیته امداد با اشاره به اینکه ۵ هزار طرح اشتغال ما آسیب دیده است، یادآور شد: خسارات آنها را تا حد زیادی جبران می‌کنیم و همه وام‌ها را استهمال کردیم و مهلت دادیم؛ نیازی به نگرانی نیست و خارج از نوبت از محل کمیته امداد به همه آنها تا ۵۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه پرداخت می‌کنیم تا افرادی که محل نگهداری دام و احشام آنها آسیب دیده جبران می‌کنیم.

فتاح گفت: امسال به لطف خدا مجلس و دولت عنایت کردند که ۶ هزار میلیارد تومان وام قرض الحسنه اشتغال داریم که بدون دغدغه همه خسارات جبران می‌شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود یادآور شد: در شرایطی که همه داغداریم و اشک بر چشمان ما است، معاندین در بیرون و برخی جهلان در داخل نمک بر زخم مردم می‌پاشند و شایعه پراکنی می‌کنند، در این شرایط امداد را مورد هجمه قرار می‌دهند اما راه به جایی نخواهند برد، آنها همیشه در این عرصه‌ها نقش‌شان منفی بوده است و شکست خوردند، در حال حاضر نیز این شکست آنها بر کارنامه‌شان اضافه خواهد شد، این ملت عزیز ایران مثل جبهه در آن نقش ایفا می‌کنند.

رئیس کمیته امداد ادامه داد: این عنایت خداست که می‌توانیم از سیل صحنه‌ای افتخار آفرین خلق کنیم و به عزیزانی که در سیل خسارت دیدند می‌گویم شما متانت به خرج دادید، شما به ما درس صبوری و استقامت می‌دهیم. از دولت و مجلس انتظار داریم زودتر نگاه ویژه خود را عملی کنند.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها