تاریخ انتشار : دوشنبه 27 سپتامبر 2021 - 22:44
کد خبر : 38557

۶۰ درصد از پروژه‌های توسعه محله‌ای در حال اجرا هستند

۶۰ درصد از پروژه‌های توسعه محله‌ای در حال اجرا هستند

مدیر سیاستگذاری و برنامه ریزی راهبردی شهرداری تهران گفت:‌ ۶۰ درصد از پروژه‌های توسعه محله‌ای در حال اجرا هستند و تا به امروز که لیست پروژه‌ها نهایی شده است، یک هزار و ۲۵۶ پروژه توسعه محله ای با اعتباری بالغ بر هزار میلیارد تومان در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تعریف شده است.  راضیه رضابیگی ثانی

۶۰ درصد از پروژه‌های توسعه محله‌ای در حال اجرا هستند

مدیر سیاستگذاری و برنامه ریزی راهبردی شهرداری تهران گفت:‌ ۶۰ درصد از پروژه‌های توسعه محله‌ای در حال اجرا هستند و تا به امروز که لیست پروژه‌ها نهایی شده است، یک هزار و ۲۵۶ پروژه توسعه محله ای با اعتباری بالغ بر هزار میلیارد تومان در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تعریف شده است.

 راضیه رضابیگی ثانی درباره آخرین روند اجرای پروژه‌های توسعه محله‌ای در سال ۱۳۹۹ گفت: فرآیند تعریف و اجرای پروژه‌های توسعه محله‌ای انعطاف پذیر است. معاونت برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران در طی سال ۱۳۹۹ در چندین فاز مختلف لیست پروژه‌های توسعه محله ای را از مناطق ۲۲گانه دریافت و بودجه آن را بررسی و ابلاغ می‌کرد. تا به امروز که لیست پروژه‌ها نهایی شده است،  یک هزار و ۲۵۶ پروژه توسعه محله ای با اعتباری بالغ بر هزار میلیارد تومان در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تعریف شده است و بالغ بر ۵۰۰ پروژه با اعتبار ۴۰۰ میلیارد تومان نیز به معاونت‌های تخصصی برای اجرای متمرکز پروژه هایی مثل احداث بوستان، شهر امن، کوچه دوستی، پارکینگ های محله ای، محله دوستدار کودک و… تخصیص داده شده است.
به گفته رضابیگی از تعداد پروژه‌هایی که تعریف شده‌اند، نزدیک به ۶۰ درصد در حال اجرا هستند و حدود ۴۰ درصد هم به این دلیل که مناقصه ها به نتیجه نرسیده و یا موانع حقوقی و مالکیتی داشتند هنوز به اجرا نرسیده اند. البته با توجه به گزارش هایی که از برخی از مناطق داریم،  پیش بینی ما این است که بخش عمده‌ای از پروژه‌ها (بالغ بر ۸۰ درصد)  تا انتهای اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ که انتهای سال مالی است محقق خواهد شد.
مدیر سیاستگذاری و برنامه ریزی راهبردی شهرداری تهران افزود: شروع پروژه‌های توسعه محلات از سال ۱۳۹۸ بود که در آن سال برای اولین بار ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار ذیل ماده ۲۳ برنامه سوم برای این پروژه ها در نظر گرفته شد. البته در همان سال با نظر اعضای شورای شهر تهران در متمم بودجه این عدد به ۳۷۰ میلیارد تومان رسید. در سال ۱۳۹۹ برای نخستین بار دستورالعمل تعریف، اجرا و نظارت بر پروژه‌های توسعه محلات تهیه و ابلاغ شد و با نظر مثبت شورای شهر تهران ۱۹۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه ها مصوب شد.
او با بیان اینکه هدف اصلی از تعریف و اجرای این پروژه ها کاهش شکاف برخورداری بین محلات شهر تهران بوده و بنابراین به لحاظ تعداد پروژه و میزان اعتبارات، گرایش پروژه های توسعه محله ای بیشتر به سمت مناطق کم برخوردار شهر بوده است، گفت: بیشترین تعداد پروژه‌ها را منطقه ۱۵ با ۱۱۵ پروژه و کمترین تعداد پروژه‌ها مربوط به منطقه ۴ با ۲۹ پروژه بوده است. به لحاظ اعتبارات هم، توزیع اعتبارات بیشتر به سمت مناطق نابرخوردار شهر بوده است و مناطق ۱۸ و ۱۴ بیشترین میزان اعتبار توسعه محله‌ای را داشتند.
بر اساس اعلام سایت شهر، او برنامه توسعه محلات را در سال ۱۳۹۸ یک رویکرد جدید عنوان کرد و توضیح داد: اقدامات خوبی در پروژه‌های توسعه محله ای انجام شده است مانند ایجاد تعدادی بوستان در محلات فاقد بوستان، تجهیز بوستان‌ها در محلات کم برخوردار، زمین های بازی کودکان، احداث پاتوق‌های محله، مسیرهای دوچرخه، ایجاد و به سازی پیاده‌روها، مناسب سازی فضاهای بی دفاع شهری، به سازی محیطی و ساماندهی کالبدی جداره های محلات، دفع آب های سطحی که در برخی محله‌ها مشکل جدی بود و…، بخشی از پروژه‌های تعریف شده در برنامه توسعه محلات بود.
رضابیگی با تاکید بر لزوم مشارکت شهروندان در تعریف و اجرای پروژه‌های توسعه محله‌ای گفت: قرار بود در دهه فجر از بخش مشارکت شهروندی در اپلیکیشن تهران من که مربوط به پروژه‌های توسعه محله ای است، رونمایی شود؛ که این کار به تعویق افتاد ولی قرار است تا پایان فروردین انجام ‌شود. در این مکانیزم جدید، شهروندان اطلاعات محله و پروژه‌های جاری محله را از طریق اپلیکیشن تهران من دریافت می کنند. از طرف دیگر این امکان فراهم شده تا شهروندان در انجام پروژه‌ها مشارکت مالی داشته باشند، در مورد پروژه اظهار نظر کرده و مساله شان را در مورد محله مطرح کنند.
منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها