تاریخ انتشار : چهارشنبه 27 اکتبر 2021 - 20:03
کد خبر : 24374

۶۷ درصد مسکن مهر را ما تحویل دادیم

۶۷ درصد مسکن مهر را ما تحویل دادیم

وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به اظهارات برخی نامزدهای ریاست جمهوری اعلام کرد که از حدود ۲ میلیون و ۶۰ هزار واحد مسکن مهر تحویل شده به متقاضیان، یک میلیون و ۳۷۰ هزار واحد معادل ۶۷ درصد از کل این پروژه در دولت یازدهم و دوازدهم تکمیل و به متقاضیان تحویل شده است. به

۶۷ درصد مسکن مهر را ما تحویل دادیم

وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به اظهارات برخی نامزدهای ریاست جمهوری اعلام کرد که از حدود ۲ میلیون و ۶۰ هزار واحد مسکن مهر تحویل شده به متقاضیان، یک میلیون و ۳۷۰ هزار واحد معادل ۶۷ درصد از کل این پروژه در دولت یازدهم و دوازدهم تکمیل و به متقاضیان تحویل شده است.

به گزارش ایسنا، برخی نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در روزهای تبلیغات، عملکرد دولت فعلی در بخش مسکن را در حد صفر یا بسیار اندک می‌دانند. به طور مثال علیرضا زاکانی چند روز قبل گفته بود: «متاسفانه افتخار دولت این بوده است وزیر سابق آن بیان می‌کند که یک خانه نساخته است. وقتی درد وجود ندارد و وقتی بی‌همتی از سوی مسئولان نسبت به مردم باشد چنین وضعیتی برای مردم پیش می آید.»

محسن رضایی هم بیان کرده است: «یکی از مشکلات این دولت این بود که سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن را به مدت زیادی متوقف کرد؛ به این بهانه که ما مسکن مهر را قبول نداریم. ما در این حوزه یک برنامه جدی خواهیم داشت».

سایر نامزدها بخصوص کاندیداهای اصولگرا نیز عملکرد دولت روحانی در حوزه مسکن را به نقد کشیده‌اند. اغلب کاندیداها از احداث سالیانه یک میلیون مسکن با زمین رایگان، وام ارزان قیمت و آورده پایین صحبت می کنند.

شاید جمله عباس آخوندی ـ وزیر سابق راه و شهرسازی ـ در جلسه تودیع خود در سال ۱۳۹۷ مبنی بر اینکه «افتخار می کنم یک واحد مسکن مهر را افتتاح نکردم» بهانه انتقادات از دولت باشد. منظور عباس آخوندی این بود که در جلسات افتتاح شرکت نکرده اما همان جا گفت که ۱.۵ برابر دولت قبل مسکن مهر تحویل داده است. در واقع به جای آخوندی، معاونان و مدیران وزارتخانه در جلسات افتتاح شرکت می‌کردند. بعد از آن هم محمد اسلامی روی کار آمد که طرح اقدام ملی مسکن را دنبال کرد و بنا به گفته او تا کنون ۵۳۰ هزار واحد به مرحله اجرا رسیده است.

درخصوص عملکرد دولتهای یازدهم و دوازدهم در بخش مسکن مهر، امروز معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در واکنش به صحبتهای برخی نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: از سال ۱۳۸۶ احداث حدود  دو میلیون و ۱۷۰ هزار واحد مسکن مهر در دستور کار دولت‌های نهم و دهم قرار گرفت و مقرر بود که این واحدها تا انتهای دولت دهم به اتمام برسد. ولی متاسفانه از این تعداد واحد مسکونی صرفا حدود ۶۹۰ هزار واحد (معادل ۳۲ درصد از کل واحدهای برنامه مسکن مهر) تحویل متقاضیان شد.

این اطلاعیه با اشاره به اینکه تحویل بخش قابل توجهی از واحدهای مسکن مهر در دولت‌های نهم و دهم بدون تامین خدمات زیربنایی و روبنایی از جمله مدرسه، مرکز بهداشتی، نبروی انتظامی، فضای سبز و … انجام شد، تأکید کرده است: دولت یازدهم و دوازدهم علاوه بر تامین خدمات زیربنایی و روبنایی واحدهای تحویل شده در دولت‌های قبل و قابل سکونت کردن این واحدها، تاکنون یک میلیون و ۳۷۰ هزار واحد مسکن مهر (معادل ۶۷ درصد از کل واحدهای برنامه مسکن مهر) دیگر از واحدهای این طرح را تکمیل و به متقاضیان تحویل داده است.

معاونت مسکن و ساختمان یادآور شد: در حال حاضر صرفاً ۱۱۰ هزار واحد مسکن مهر به متقاضیان تحویل نشده است که از این تعداد نیز ۲۹ هزار واحد به دلیل مکان‌یابی نامناسب فاقد متقاضی، ۲۲ هزار واحد دارای مشکل حقوقی، ۴۴ هزار واحد تکمیل شده ولی به دلیل عدم امکان تامین خدمات زیربنائی به متقاضیان تحویل نشده و مابقی نیز در دست اجرا است.

در این اطلاعیه با اشاره به اینکه هرچند بخش قابل توجهی از منابع و انرژی دولت یازدهم و دوازدهم صرف تکمیل مسکن مهر شد، تصریح کرد: طرح اقدام ملی مسکن به استعداد ساخت ۶۰۰ هزار واحد مسکونی در برنامه‌های اجرایی وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن قرار دارد که از این تعداد تاکنون برای ۵۲۰ هزار واحد مسکونی زمین تامین، عملیات اجرایی آن‌ها شروع شده که با پیشرفت فیزیکی حدود ۳۰ درصد در مراحل مختلف ساخت قرار دارند.

معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی بیان داشت: در طرح اقدام ملی مسکن سعی شده است که مسائل و مشکلات موجود در اجرای طرح مسکن مهر رفع شود؛ به گونه‌ای که طرح اقدام ملی، برخلاف طرح مسکن مهر برپایه تخصیص خط اعتباری برنامه‌ریزی نشده و بر این اساس روش تامین مالی این طرح فاقد آثار تورمی خواهد بود.

در ادامه آمده است: همچنین از طریق دستگاه‌های خدمات‌رسان، هماهنگی‌های لازم برای تامین خدمات زیربنایی و روبنایی انجام شده است تا همزمان با تکمیل واحدهای این طرح، خدمات مورد نیاز ساکنان واحدها نیز تامین شده و واحدها قابل سکونت باشند.

وزارت راه و شهرسازی در بیان عملکرد خود در حوزه مسکن اعلام کرد: علاوه بر تکمیل و تحویل مسکن مهر و آغاز طرح اقداملی مسکن،  با توجه به نیازهای سکونتی در شهرهای دارای مشکل مسکن که با کمبود زمین مواجه هستند، ایجاد حدود ۴۲ شهرک مسکونی یا شهرجدید در دست مطالعه و طراحی است که می‌تواند نقش به سزایی در تامین مسکن کشور به خصوص در شهرهای بزرگ داشته باشد.

معاونت مسکن و ساختمان تصریح کرد: به منظور اجرای مطلوب برنامه‌های تامین مسکن در سال‌های آتی، میزان نیاز به مسکن در تمامی شهرهای کشور برآورد شده و با ابلاغ نیاز به مسکن به استان‌ها، تامین زمین‌های مورد نیاز برای پاسخ به این نیاز در دستور کار دستگاه‌های اجرایی قرار گرفته است.

معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در پایان تأکید کرده است: در دو دولت یازدهم و دوازدهم با وجود محدودیت‌های اقتصادی قابل توجه نسبت به دولت‌های پیشین، بخش مسکن مورد توجه ویژه دولت بوده و بالاترین حجم عملیات اجرایی حوزه مسکن در این دو دولت اجرایی شده است.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها