تاریخ انتشار : دوشنبه 8 نوامبر 2021 - 20:32
کد خبر : 80356

ارتباط ابتلای خفیف به کرونا با تجربه سرماخوردگی

ارتباط ابتلای خفیف به کرونا با تجربه سرماخوردگی

تحقیقات جدید کشف کرده است که سلول‌های ایمنی خاص که دارای حافظه آلودگی توسط ویروس‌های خانواده کرونا و ابتلا به سرماخوردگی هستند، می‌توانند به طور موثر به ویروس ” SARS-CoV-۲” حمله کنند. به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، یک مطالعه جدید از محققان دانشگاه “استنفورد” نشان داده است که مواجهه قبلی با

ارتباط ابتلای خفیف به کرونا با تجربه سرماخوردگی

تحقیقات جدید کشف کرده است که سلول‌های ایمنی خاص که دارای حافظه آلودگی توسط ویروس‌های خانواده کرونا و ابتلا به سرماخوردگی هستند، می‌توانند به طور موثر به ویروس ” SARS-CoV-۲” حمله کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، یک مطالعه جدید از محققان دانشگاه “استنفورد” نشان داده است که مواجهه قبلی با ویروس‌های خانواده کرونا ممکن است به توضیح اینکه چرا برخی از افراد آلوده به کووید-۱۹ علائم خفیفی دارند، کمک کند. این تحقیق نشان داد سلول‌های ایمنی خاصی از بیماران مبتلا به موارد خفیف کووید-۱۹ علائمی از برخوردهای قبلی با ویروس‌های خانواده کرونا که ایجاد کننده سرماخوردگی هستند، دارند.

یک راز بزرگ در مورد ویروس “SARS-CoV-۲”؛ ویروس جدیدی از خانوده ویروس‌های کرونا که در اواخر سال ۲۰۱۹ ظاهر شد، تغییر تأثیرات فرد به فرد آن است. “مارک دیویس” مدیر انستیتوی ایمنی‌شناسی، پیوند و عفونت دانشگاه “استنفورد” از خود پرسید که آیا پاسخ این سوال در نوعی سلول ایمنی است که به سلول T قاتل معروف است؟

“دیویس” می‌گوید: بسیاری از افراد به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ بسیار شدید بیمار می‌شوند یا می‌میرند، در حالی که برخی دیگر حتی نمی‌دانند که به این بیماری مبتلا هستند و فقط ناقل آن هستند. اما چرا؟

بسیاری از تحقیقات اولیه در مورد ایمنی “SARS-CoV-۲” متمرکز بر آنتی‌بادی‌ها یا پادتن‌ها است. پادتن‌ها پروتئین‌های ایمنی بدن هستند که به سرعت روی ویروس سوار شده و باعث می‌شوند سلول‌های ما به آن آلوده نشوند. اما پادتن‌ها تنها یک سلاح در زرادخانه سیستم ایمنی بدن ما هستند و “دیویس” اشاره می‌کند که عوامل بیماری‌زا می‌توانند به سرعت راه‌های فرار از حملات آنتی‌بادی‌ها را پیدا کنند.

از طرف دیگر سلول‌های T قاتل، مبارزان بزرگ سیستم ایمنی بدن هستند. چرا که آنها سلول‌های آلوده را جستجو می‌کنند و آنها را از بین می‌برند.

سلول‌های T قاتل پس از برخورد اولیه با ویروس که اکنون آموزش دیده‌اند، ساکت شده و به نوعی حالت ناظر در می‌آیند. آنها می‌توانند سال‌ها در این وضعیت نظارتی باقی بمانند و مراقب باشند تا به محض ظهور مجدد یک عامل بیماری‌زای مشابه، به سرعت وارد عمل شوند.

“دیویس” توضیح می‌دهد: این سلول‌های حافظه‌دار یا ناظر در دفاع در مقابل بیماری‌های عفونی بسیار فعال هستند. آنها همان چیزی هستند که شما می‌خواهید داشته باشید تا با یک عامل بیماری‌زای مکرر مقابله کنید. آنها همان چیزی هستند که واکسن‌ها برای تولید آنها ساخته می‌شوند.

اما مسئله این است که ردیابی سلول‌های T قاتل کمی دشوارتر از اندازه‌گیری ساده سطح آنتی‌بادی است و اینکه بفهمیم این سلول‌ها برای حمله به کدام پاتوژن خاص آموزش دیده‌اند، دشوارتر است.

ویروس “SARS-CoV-۲” هفتمین ویروس از خانواده کرونا است که بر روی انسان تأثیر می‌گذارد. چهار مورد از آنها نسبتاً بی‌خطر هستند و مسئول بسیاری از موارد سرماخوردگی هستند. با این حال دیگر اعضای این خانواده شامل “MERS”، سارس و اکنون “SARS-CoV-۲” مسئول برخی از نگران کننده‌ترین شیوع‌های ویروسی در ۲۰ سال گذشته هستند.

بررسی اینکه سلول‌های T قاتل که قبلاً برای هدف قرار دادن ویروس‌های خانواده کرونا آموزش دیده‌اند، می‌تواند توضیح دهد که چرا برخی از افراد به شکل خفیف به کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند.

محققان برای این کار ابتدا به ایجاد یک سیستم جدید غربالگری سلول‌های ایمنی بدن نیاز داشتند. از آنجا که “SARS-CoV-۲” تا حدودی با ویروس‌های مختلف کرونا مرتبط است، محققان چندین توالی پپتید را که توسط ویروس‌ها مشترک بودند، نقشه‌برداری کردند.

مجموعه‌ای از ۲۴ توالی پپتیدی مختلف ایجاد شد. برخی از توالی‌ها مختص “SARS-CoV-۲” بودند، در حالی که برخی دیگر در ویروس‌های کرونای شناخته شده فصلی مشترک بودند.

نمونه‌های خون گرفته شده از افراد قبل از شروع همه‌گیری کووید-۱۹ مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و محققان کشف کردند که برخی سلول‌های T قاتل هنگام قرار گرفتن در معرض ویروس “SARS-CoV-۲” به سرعت فعال می‌شوند و آن دسته از توالی‌های پپتید ویروس کرونا را هدف قرار می‌دهند.

در واقع این سلول‌های ایمنی به جای تلف کردن چند روز برای شناسایی و از بین بردن یک عامل بیماری‌زای جدید، به دلیل شباهت آن با ویروس‌های خانواده کرونا به سرعت “SARS-CoV-۲” را تشخیص می‌دهند. “دیویس” می‌گوید این عامل مهم می‌تواند توضیح گوناگونی نحوه ابتلای افراد مختلف به کووید-۱۹ باشد.

وی می‌گوید: این زمان چند روزه می‌تواند تفاوت بین مرگ و زندگی یک نفر را رقم بزند.

این مطالعه جدید همچنین سرنخ‌هایی را در مورد اینکه چرا کودکان کمتر به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند، ارائه می‌دهد. تحقیقات قبلی حاکی از آن است که دفعات مواجهه با ویروس‌های خانواده کرونا در کودکان می‌تواند در کاهش شدت بیماری در آنها نقش داشته باشد و “دیویس” معتقد است یافته‌های جدید وی از این فرضیه حمایت می‌کند.

او می‌گوید: زکام و عطسه قسمت مهمی از مراقبت‌های روزانه و سرماخوردگی‌های ناشی از ویروس کرونا است که حدود ۸۰ درصد از کودکان در ایالات متحده طی چند سال اول زندگی خود در معرض آن قرار می‌گیرند.

یک مطالعه جدید از محققان “جانز هاپکینز” نیز نشان داد که این پاسخ ایمنی متقابل و واکنشی بین “SARS-CoV-۲” و ویروس‌های خانواده کرونا ممکن است به این معنی باشد که واکسن‌های کووید-۱۹ درجه محافظتی اندکی در برابر سرماخوردگی نیز ایجاد می‌کنند.

مطالعه جدید محققان در مجله Science Immunology منتشر شده است.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها