تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 7 اکتبر 2021 - 22:09
کد خبر : 71559

افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان و مقالات در دانشگاه پیام نور

افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان و مقالات در دانشگاه پیام نور

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه پیام نور گفت: از سال ۱۳۹۶ تا امروز ۲۹ استارت آپ در زمینه‌های مختلف در دانشگاه‌های پیام نور کشور برگزار شده است.  دکتر محمدعلی کریمی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور در رابطه با عملکرد این معاونت در چهار سال اخیر اظهار کرد: این معاونت در زمینه کارآفرینی و

افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان و مقالات در دانشگاه پیام نور

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه پیام نور گفت: از سال ۱۳۹۶ تا امروز ۲۹ استارت آپ در زمینه‌های مختلف در دانشگاه‌های پیام نور کشور برگزار شده است.

 دکتر محمدعلی کریمی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور در رابطه با عملکرد این معاونت در چهار سال اخیر اظهار کرد: این معاونت در زمینه کارآفرینی و ارتباط با صنعت؛ ۱۰ مرکز نوآوری در استانها در قالب تفاهم نامه همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ۷۱ هسته نوآور در مراکز و واحدهای دانشگاه و همچنین هشت مرکز نوآوری را در قالب همکاری با پارک علم و فناوری در هفت استان راه‌ اندازی کرده است.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه پیام نور به شرکت‌های دانش بنیان اشاره کرد و افزود: طی چهار سال اخیر ۹ شرکت توسط اعضای هیأت علمی، کارکنان و دانشجویان دانشگاه پیام نور ایجاد شد که اقدامی بسیار بزرگ و مطلوب است.
دکتر کریمی تحقق رسالت اجتماعی دانشگاه پیام نور در راستای ایجاد اشتغال برای دانش آموختگان این دانشگاه را یکی از مهمترین اهداف معاونت پژوهشی عنوان کرد و گفت: دانشگاه پیام نور با عقد تفاهم نامه با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در راستای تسهیل کسب مهارت، توان افزایی و ایجاد اشتغال پایدار، این هدف را در هفت استان به صورت پایلوت آغاز کرد و پیگیری و اجرایی نمودن تفاهم نامه «طرح حمایت، توانمندسازی و تسهیل گری کسب و کارهای روستایی و مناطق محروم» برای سایر استان‌ها نیز در حال انجام است.
وی درباره طرح‌های ارتباط با صنعت دانشگاه نیز گفت: طی سال‌های ۱۳۹۶ تاکنون بیش از ۱۰۳ طرح ارتباط با صنعت انجام گرفته است.
دکتر کریمی درباره مقالات چاپ شده در نشریات علمی معتبر اعضای علمی دانشگاه پیام نور نیز اظهار داشت: اساتید دانشگاه در زمینه چاپ مقالات ISC، ISI و علمی پژوهشی نیز پیشرفت‌های قابل توجهی داشتند و تعداد مقالات چاپ شده ISC  در سال ۱۳۹۹ به ۱۴۶۱ مقاله رسید که البته این آمار نیز قطعا افزایش می‌یابد چون آثار سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به طور کامل در سامانه “گلستان” ثبت نشده است.
وی تعداد مقالات ISI  در سال ۱۳۹۹ را نیز ۵۵۵ مقاله عنوان کرد و گفت: این آمار نیز قطعا تا سال ۱۴۰۰ افزایش یافته است.
دکتر کریمی یکی از اقدامات مهم حوزه معاونت پژوهشی دانشگاه به ویژه در زمان پاندمی کووید-۱۹ را اپلیکیشن “پیام من” دانست و افزود: این اپلیکیشن از ابتدا با هدف ارائه خدمات متنوع آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اطلاع رسانی مورد نیاز دانشجویان راه اندازی شد اما در دوران شیوع پاندمی کرونا ابزار قوی و مهمی برای برگزاری آزمون‌های آنلاین بود و دانشگاه توانست به کمک این اپلیکیشن تعداد ۷۹ هزار و ۷۹۸ آزمون آنلاین، ۴۷ هزار و ۲۸۶ کلاس آنلاین برگزار کند. وی تعداد کاربران فعال این اپ را ۴۲۱ هزار و ۶۵۷ نفر، تعداد شرکت کنندگان در کلاس‌های آنلاین را یک میلیون و ۵۳۴ هزار و ۳۸۵ نفر و تعداد شرکت کنندگان در آزمون‌های آنلاین را سه میلیون و ۵۸۰ هزار و ۳۰ نفر آزمون عنوان کرد.
وی همچنین به طرح های پسا دکتری در دانشگاه پیام نور اشاره کرد و افزود: در سال ۱۳۹۵ تعداد طرح‌های پسا دکتری پنج مورد بود که این تعداد در سال ۱۳۹۹ به هشت مورد افزایش یافت.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور به تاسیس پژوهشکده‌های دانشگاه پیام نور در سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ اشاره کرد و افزود: یکی از اقدامات مهم در چند سال اخیر تاسیس پژوهشکده در دانشگاه بود که در سال ۹۸ تعداد سه مورد تاسیس شد و این تعداد اکنون به ۱۱ پژوهشکده در سطح استان ها با رویکرد و گستره ملی افزایش یافته است.
وی درباره نشریات دانشگاه پیام نور نیز گفت: نشریات علمی پژوهشی و تاییدیه‌های آنها در چند سال اخیر در دانشگاه پیام نور افزایش یافته به صورتی که در سال ۹۹ طبق ارزیابی‌های وزارت علوم دو نشریه دانشگاه درجه الف، ۱۵ نشریه درجه ب و چهار نشریه درجه ج را از فرایند ارزیابی نشریات وزارت علوم به دست آوردند. همچنین ۱۲ نشریه فارسی زبان دانشگاه و سه نشریه انگلیسی زبان ارتقای ضریب تاثیر را کسب کرده‌اند.
دکتر کریمی افزود: از سال تاسیس دانشگاه در ۱۳۶۷ تاکنون ۲۸۰۰ عنوان کتاب منتشر شده و از سال ۱۳۹۶ به بعد روند و فرایند انتشار کتاب ارتقا قابل توجهی یافته به نحوی که از ۸۶ عنوان در سال ۹۶ به ۱۴۰ عنوان در سال ۱۳۹۹ رسیده است.
وی از افزایش ارائه خدمات چاپی به سایر دانشگاه‌ها نیز خبر داد و گفت: در سال ۱۳۹۷ تنها  پنج عنوان کتاب توسط دانشگاه پیام نور  برای سایر دانشگاه‌ها چاپ می‌شد ولی در سال ۱۳۹۹ این تعداد به ۱۷۳ مورد رسیده که در نوع خود بی سابقه است. علاوه بر این راه‌اندازی سامانه و اپلیکیشن کتاب‌های الکترونیکی و موبایل-بوک نیز که از سال ۱۳۹۶ شروع شده بود اکنون رشد یافته و جمعیت کاربری قابل توجهی را به خود اختصاص داده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور دکتر کریمی ادامه داد: راه‌اندازی سامانه مدیریت نشر کتاب‌های دانشگاه به‌ منظور انجام امور تدوین کتاب‌ها به‌ صورت کاملاً مکانیزه و حذف کامل کاغذ از فرایندهای تدوین اثر نیز از سال ۱۳۹۹ آغاز شده است.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور همچنین درباره آزمایشگاه های ملی و قطبی دانشگاه گفت: یکی از اقدامات مهم این حوزه تشکیل شبکه آزمایشگاه های پیام نور ایران(شاپنا) و راه اندازی سامانه آن به نشانی Shapna.pnu.ac.ir  با هدف شناسایی و ساماندهی تجهیزات آزمایشگاهی موجود، اطلاع از وضعیت کمی و کیفی تجهیزات موجود، مدیریت گردش اطلاعات در آزمایشگاه‌ها و تأمین نیازهای آزمایشگاهی مراکز/واحدها، صرفه جویی در وقت، هزینه‌ها و استفاده بهتر و بیشتر از سرمایه‌های موجود بوده است.
منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها