تاریخ انتشار : یکشنبه 24 اکتبر 2021 - 23:04
کد خبر : 17549

افزایش ۰.۹ درصدی تورم نقطه به نقطه خراسان رضوی نسبت به سال گذشته

افزایش ۰.۹ درصدی تورم نقطه به نقطه خراسان رضوی نسبت به سال گذشته

 رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی گفت: نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به شهریور ماه سال جاری برای کل خانوار استان ۴۷.۲ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۰.۹ درصد افزایش یافته است. رضا جمشیدی در خصوص آخرین وضعیت حوزه آمار و اطلاعات و همچنین حوزه برنامه‌ریزی این سازمان با اشاره به فعالیت‌های

افزایش ۰.۹ درصدی تورم نقطه به نقطه خراسان رضوی نسبت به سال گذشته

 رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی گفت: نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به شهریور ماه سال جاری برای کل خانوار استان ۴۷.۲ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۰.۹ درصد افزایش یافته است.

رضا جمشیدی در خصوص آخرین وضعیت حوزه آمار و اطلاعات و همچنین حوزه برنامه‌ریزی این سازمان با اشاره به فعالیت‌های معاونت آمار و اطلاعات این سازمان اظهار کرد: این شاخص را برای خانوارهای شهری و روستایی ۴۵.۸ و ۵۲.۶ درصد است که به ترتیب نسبت به ماه قبل یک و ۰.۶ درصد افزایش داشته است. این شاخص برای کل کشور ۴۵.۸ درصد بوده که نسبت به ماه گذشته ۰.۶ درصد افزایش دارد.

وی افزود: نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای استان در شهریور ماه سال جاری ۴۴.۴ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۰.۵ درصد افزایش یافته است. این شاخص برای خانوارهای شهری و روستایی استان به ترتیب ۴۳.۶ و ۴۷.۲ درصد است که نسبت به ماه قبل به ترتیب ۰.۶ درصد افزایش و ۰.۲ درصد کاهش داشته است. این شاخص برای کل کشور ۴۳.۷ درصد است که نسبت به ماه قبل ۰.۵ درصد افزایش داشته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی بیان کرد: نرخ تورم در شهریور ماه سال‌جاری نسبت به ماه قبل برای کل خانوار استان و مناطق شهری و روستایی ۳.۵ درصد بود که نسبت به ماه قبل در کل استان و مناطق شهری به ترتیب ۰.۹ و ۱.۲ درصد افزایش و در مناطق روستایی ۰.۲ درصد کاهش داشته است؛ این شاخص برای کل کشور ۳.۹ درصد بود که نسبت به ماه قبل.۰۷ درصد افزایش دارد.

جمشیدی با اشاره به طرح آمارگیری نیروی کار اظهار کرد: نرخ مشارکت اقتصادی استان درفصل تابستان سال جاری ۴۰.۳ درصد است که نسبت به فصل مشابه سال گذشته ۲.۱ درصد کاهش یافته است. همچنین نرخ بیکاری در این فصل ۷.۵ درصد است که نسبت به فصل مشابه سال گذشته ۱.۸ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: جمعیت فعال و جمعیت شاغل در فصل تابستان سال جاری یک میلیون و ۹۸۹ هزار و ۳۱۵  نفر و یک میلیون و ۸۴۰ هزار و ۱۱۷  نفر برآورد شده که نسبت به فصل مشابه در سال گذشته به ترتیب ۷۵ هزار و ۳۶۱ و ۱۰۶ هزار ۸۷۳ نفر کاهش داشته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: سهم بخش کشاورزی، صنعت و خدمات از تعداد شاغلان در فصل تابستان سال جاری به ترتیب ۲۱.۱، ۳۴.۶ و ۴۴.۳ درصد است. تعداد شاغلین در هر سه بخش نسبت به فصل مشابه سال گذشته نیز کاهش داشته است.

جمشیدی با اشاره به نتایج طرح آمارگیری از هزینه درآمد خانوار در سال ۱۳۹۹ بیان کرد: میزان درآمد خانوار در مناطق شهری و روستایی استان به طور متوسط به ترتیب ۶۱۰ هزار و ۵۰۵ و ۳۴۰ هزار و ۲۴۳ هزار ریال است. این ارقام برای مناطق شهری و روستایی کشور به ترتیب ۷۴۶ هزار و ۷۶۴ و ۴۲۰ هزار و ۴۷۰ هزار ریال است.

وی افزود: همچنین میزان هزینه‌های خانوار در مناطق شهری و روستایی استان به ترتیب ۵۳۴ هزار و ۲۲۶ و ۳۳۵ هزار و ۴۰۵ هزار ریال است. این ارقام برای مناطق شهری و روستایی کشور به ترتیب ۶۲۱ هزار و ۳۹۲ و ۳۴۰ هزار و ۶۷۹ هزار ریال است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی با بیان این که رتبه استان از لحاظ متوسط درآمد سالانه خانوار شهری و روستایی در بین استان‌های کشور به ترتیب  ۱۸ و ۲۷ است، گفت: این رتبه برای متوسط هزینه سالانه خانوار در مناطق شهری و روستایی در سطح استانهای کشور به ترتیب ۱۴ و ۱۶ بوده است.

جمشیدی با اشاره به آخرین فعالیت‌های حوزه برنامه‌ریزی این سازمان عنوان کرد: پس از انجام مطالعات آمایش سرزمین در خراسان رضوی و تصویب آن در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سال ۱۳۹۳ و در راستای عمل به تکلیف جز (۱) بند الف ماده (۲۶) قانون برنامه ششم توسعه کشور، مبنی بر تدوین و تصویب اسناد ملی و استانی آمایش سرزمین در شورای عالی آمایش سرزمین، پیش‌نویس سند راهبردی و اجرایی استان از مطالعات برنامه آمایش استان استخراج شد.

وی افزود: پس از ارائه و تصویب اسناد مزبور در کارگروه زیربنایی، توسعه روستایی، عشایری، شهری، آمایش سرزمین و محیط زیست در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان، در نشست چهار جانبه‌ای که در اسفند سال ۱۳۹۹ با حضور مدیران و کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، دفاتر امور بخشی، دفتر امور استان‌ها و امور برنامه‌ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد، سند آمایش سرزمین خراسان رضوی درکمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش کشور، تصویب و جهت اجرا به استان ابلاغ شد.

رئیس سازمان مدیریت وبرنامه‌ریزی استان تصریح کرد: سند آمایش خراسان رضوی که به کلیه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ گردیده حاوی اهداف بنیادین، نقش استان درتقسیم کار ملی و منطقه‌ای برحسب بخش های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، و چشم‌انداز توسعه استان و ماموریت‌های آن، راهبردهای پابرجا، شکل‌بندی کلان نظام فضایی استان، قلمروهای اولویت‌دار توسعه فعالیت و استقرار جمعیت، قلمروهای نامناسب توسعه فعالیت و استقرار جمعیت، تخصص‌ها و اولویت‌های توسعه استان و همچنین تصویر سازمان فضایی استان در افق توسعه یافتگی است.

جمشیدی ادامه داد: تهیه و تدوین برنامه عملیاتی ششم توسعه در سطح کلان و بخشی و اسناد توسعه شهرستان‌ها برای ۳۳ شهرستان استان، از جمله برنامه‌های میان مدتی است که با همکاری دستگاه‌های اجرایی و فرمانداری‌ها توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهیه و به تصویب شورای برنامه ریزی و توسعه استان نیز رسیده است.

وی خاطر نشان کرد: همچنین از سال ۱۳۹۶ تاکنون و در راستای تکلیف قانونی ماده ۲۷ برنامه ششم توسعه کشور، برنامه توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستایی برای ۱۷۴۳روستا در سطح کلیه شهرستان‌های استان (بیش از سهمیه ابلاغ شده در قانون برای استان) تدوین و به منظور اجرا به دستگاه های اجرایی بخشی و فرمانداریها ابلاغ گردیده است .

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی وی تهیه و تدوین گزارشات اقتصادی و اجتماعی استان و شهرستان‌ها، گزارش‌های عملکردی از قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه و احکام برنامه ششم توسعه کشور و سند بودجه سالانه استان را از جمله دیگر فعالیت های حوزه برنامه ریزی این سازمان اعلام کرد.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها