تاریخ انتشار : یکشنبه 24 اکتبر 2021 - 22:28
کد خبر : 17166

با انتقال آب از خلیج فارس، برداشت صنایع از زاینده‌رود تقریبا صفر می شود

با انتقال آب از خلیج فارس، برداشت صنایع از زاینده‌رود تقریبا صفر می شود

ایسنا/اصفهان معاون توسعه شرکت فولاد مبارکه گفت: انتقال آب از خلیج‌فارس با مشارکت شرکت‌های بزرگ و صنعتی استان اصفهان همچون شرکت فولاد مبارکه آغاز شده و امید می‌رود با اجرای این پروژه، برداشت آب از زاینده‌رود به صفر برسد. احمد سعیدبخش اظهار کرد: یکی از الزامات مهم برای استان اصفهان به‌عنوان یک استان صنعتی و دارای

با انتقال آب از خلیج فارس، برداشت صنایع از زاینده‌رود تقریبا صفر می شود

ایسنا/اصفهان معاون توسعه شرکت فولاد مبارکه گفت: انتقال آب از خلیج‌فارس با مشارکت شرکت‌های بزرگ و صنعتی استان اصفهان همچون شرکت فولاد مبارکه آغاز شده و امید می‌رود با اجرای این پروژه، برداشت آب از زاینده‌رود به صفر برسد.

احمد سعیدبخش اظهار کرد: یکی از الزامات مهم برای استان اصفهان به‌عنوان یک استان صنعتی و دارای پتانسیل بالا در این حوزه، تأمین آب است؛ چراکه متأسفانه کاهش نزولات جوی طی سال‌های اخیر، همچنین توسعه برداشت‌های بی‌رویه از منابع آبی و کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، سبب شده تا در تأمین آب دچار مشکل شویم که باید تدبیری برای آن اندیشید.

وی ادامه داد: در این شرایط نمی‌توان دست روی دست گذاشت و منتظر ماند که چه اتفاقی خواهد افتاد، زیرا وضعیت در خصوص تأمین آب،  هر روز وخیم‌تر و بحرانی‌تر خواهد شد.

معاون توسعه شرکت فولاد مبارکه گفت: با در نظر گرفتن صنایع مختلف در اصفهان و پتانسیل موجود و از سوی دیگر فراهم نبودن امکان تأمین آب در داخل استان اصفهان، نگاهی فرااستانی به این امر نیاز بود و باید اقدام اساسی انجام می‌ شد که این مهم چیزی جز انتقال آب خلیج‌فارس به استان اصفهان نبود.

پنج  گزینه برای انتقال آب از خلیج‌فارس

سعیدبخش اضافه کرد: پروژه‌ای که در سطح ملی برای استان‌ها و صنایع شرق کشور در نظر گرفته شد، پروژه انتقال آب از خلیج‌فارس و شیرین کردن آب توسط آب‌شیرین‌کن‌ها و در نهایت بازگشت شورابه به دریا بود که فاز اول آن اجرایی شد و آب خلیج‌فارس به استان یزد (چادرملو) و استان کرمان (گل گهر سیرجان و مس سرچشمه) رسید.

وی از وجود پنج گزینه برای انتقال آب از خلیج‌فارس به استان اصفهان خبر داد و اظهار کرد: در نهایت یکی از این پنج گزینه به‌عنوان گزینه برتر انتخاب شد؛ به این شکل که ما نیز از همان کریدوری که آب را به استان‌های جنوب شرقی و شرق کشور (یزد و کرمان) می‌رساند استفاده کنیم و البته در یک جایی از مسیر، راه جدا شود و آب به اصفهان برسد.

معاون توسعه شرکت فولاد مبارکه میزان برداشت آب یا همان تأمین آب برای استان اصفهان را ۲۰۰ میلیون مترمکعب در سال اعلام کرد و گفت: این عدد طبق برآورد و مطالعات انجام‌شده برای صنایع استان اصفهان به دست آمده است.

تشکیل شرکت تأمین آب اصفهان با مشارکت بالای فولاد مبارکه

سعیدبخش افزود: به همین منظور شرکتی به نام تأمین آب استان اصفهان تشکیل شد. شرکت فولاد مبارکه، شرکت ذوب‌آهن اصفهان، پالایشگاه اصفهان، اتاق بازرگانی اصفهان، شهرداری اصفهان و برخی دیگر از شرکت‌های فعال در اصفهان ازجمله نیروگاه در ایجاد این شرکت مشارکت کردند. البته در این مشارکت، شرکت فولاد مبارکه دو برابر سایرین سرمایه‌گذاری کرده است، درواقع شرکت فولاد مبارکه ۲۹ درصد سهام این شرکت را در اختیار دارد.

به گفته وی، هزینه اجرایی این پروژه حدود ۳۶ هزار میلیارد تومان خواهد بود که امیدواریم این پروژه ظرف مدت پنج سال به بهره‌برداری برسد. میزان اشتغال‌زایی این پروژه برای زمان اجرا و طول بهره‌برداری در پنج سال حدود ۱۴ هزار نفر تخمین زده شده است.

معاون توسعه شرکت فولاد مبارکه افزود: با اجرایی شدن این پروژه و در کنار آن انتقال آب از تونل سوم کوهرنگ (این دو پروژه مکمل یکدیگر هستند) مشکلات کم‌آبی استان تا حدود زیادی رفع خواهد شد، زیرا آب خلیج‌فارس به مصرف صنایع خواهد رسید. همچنین با انجام پروژه انتقال آب از تونل سوم کوهرنگ به زاینده‌رود به‌صورت دائمی نیاز صنایع کشاورزی و استان به آب تأمین خواهد شد.

سعیدبخش اضافه کرد: با اجرای پروژه انتقال آب خلیج‌فارس به اصفهان، برداشت صنایع از زاینده‌رود تقریبا صفر خواهد شد.

هزینه ۵۰۰ میلیارد تومانی برای انتقال آب از تونل سوم کوهرنگ

وی افزود: پروژه انتقال آب از تونل سوم کوهرنگ در حال انجام است و دائما رصد می‌شود. همچنین تاکنون هزینه‌ای در حدود ۲۷۰ میلیارد تومان از ۵۰۰ میلیارد تومان برای تونل سوم کوهرنگ پرداخت شده و امیدواریم این پروژه هرچه زودتر وارد مدار شود و به بهره‌برداری برسد.

به گزارش ایسنا، معاون توسعه شرکت فولاد مبارکه ادامه داد: از سوی دیگر پروژه انتقال آب از خلیج‌فارس به استان اصفهان نیز شروع شده و با پیگیری و حمایتی که از سوی مقامات استانی می‌شود، امیدواریم زودتر وارد فاز عملیاتی شود تا بتوانیم طبق برنامه زمان‌بندی که برای آن پیش‌بینی‌شده، انتقال آب انجام شود.

به گفته وی، شرکت فولاد مبارکه از سال‌های گذشته در این اندیشه بود که میزان برداشت‌های آب از زاینده‌رود را کاهش دهد. بر این اساس نیز پروسه استفاده آب در داخل کارخانه و بهینه‌سازی را در پیش گرفت. همچنین تصمیم گرفته شد تا بازچرخانی آب افزایش یابد و در کنار آن از پساب‌های شهری استفاده کند. بنابراین سرمایه‌گذاری‌هایی در شهرستان‌های اطراف انجام داد و طی قراردادهایی که با شرکت آبفای اصفهان به امضا رساند، هزینه‌هایی برای تشکیل شبکه‌های فاضلاب شهری و احداث شبکه‌های فاضلاب شهری شهرستان‌های اطراف پرداخت کرد؛ از طرف دیگر ایجاد خطوط لوله تصفیه‌خانه برای انتقال این پساب‌ها به شرکت فولاد مبارکه انجام شد.

سعیدبخش افزود: لوله‌کشی برای انتقال پساب به فولاد مبارکه انجام گرفت و از یک سال پیش این پروژه به بهره‌برداری رسیده است. در واقع بسیاری از پساب‌های شهری به فولاد مبارکه انتقال پیدا کرده است.

استفاده از پساب‌های شهری

وی با اشاره به اینکه سه تصفیه‌خانه در داخل فولاد مبارکه احداث شده است، تصریح کرد: با استفاده از این تصفیه‌خانه‌ها، پساب‌ها به آب قابل‌استفاده برای صنعت تبدیل خواهند شد؛ این پروژه در حال تکمیل است و به‌زودی تصفیه‌خانه شماره ۳ نیز که بسیار پیشرفته است و از سیستم UF استفاده می‌کند، وارد مدار بهره‌برداری خواهد شد.

معاون توسعه شرکت فولاد مبارکه ابراز امیدواری کرد با به ثمر رسیدن مجموع این پروژه‌ها، شرکت فولاد مبارکه از نظر تأمین آب دغدغه نداشته باشد.

وی افزود: اکنون فولاد مبارکه از لحاظ مصرف بهینه آب در صنایع فولادی جهان یک بنچ مارک است و مقام اول را دارد، زیرا حداقل مصرف آب موردنیاز برای تولید در فولاد مبارکه استفاده می‌شود. این امر تداوم خواهد داشت و سعی ما بر این است تا مطالعات و کوشش‌ها برای استفاده کمتر آب برای چرخه تولید فولاد را جلو ببریم و روزبه‌روز نتایج بهتری حاصل کنیم.

به گفته وی، هدف مجموعه اقدامات یادشده جلوگیری از آسیب رسیدن به محیط‌زیست و به حداقل رساندن میزان برداشت آب شرکت فولاد مبارکه از زاینده‌رود است. امید می‌رود با به ثمر رسیدن پروژه‌های یادشده برداشت از زاینده‌رود به صفر برسد که البته دور از ذهن نیست و اتفاق خواهد افتاد. درواقع پروژه انتقال آب از خلیج‌فارس این امر را محقق خواهد کرد.

طرح توسعه‌ای جدید برای فولاد مبارکه تعریف نشده است

سعیدبخش افزود: در شرکت فولاد مبارکه و فولاد سبا طرح توسعه‌ای جدیدی در دست اقدام نیست و دلیل آن دغدغه‌ای است که برای کمبود آب و مسائل زیست‌محیطی وجود دارد و جزو استراتژی‌های شرکت فولاد مبارکه است؛ تمام تلاش شرکت فولاد مبارکه بر این است که از رسیدن آسیب به محیط‌زیست و یا منابع آبی کشور خودداری کند تا مردم دچار بحران نشوند.

وی ادامه داد: اگر واحدی جدید در حال احداث است، در جهت تکمیل پروژه‌های قبلی است. برای مثال ماشین ریخته‌گری ۵ راه‌اندازی شد تا با راه‌اندازی واحد نورد گرم ۲ و در ادامه پروژه واحد شهید خرازی بتوانیم محصولات جدید تولید کنیم. به این شکل که اسلب تولیدی ماشین ۵ ریخته‌گری به واحد نورد گرم ۲ رفته و ورق‌هایی تولید شود که مورد استفاده صنایع نفت، کشتی‌سازی و … است. چراکه در شرایط فعلی ورق موردنیاز این صنایع از خارج کشور وارد شده و ارزبری به همراه دارد. بنابراین با احداث نورد گرم ۲ هم شاهد جلوگیری از خروج ارز خواهیم بود و هم اینکه می‌توانیم نیاز صنایع داخلی را برطرف کنیم، ضمن اینکه از خام فروشی تختال ماشین ۵ ریخته‌گری نیز جلوگیری خواهد شد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها