تاریخ انتشار : جمعه 29 اکتبر 2021 - 20:52
کد خبر : 30361

تاثیر 15 درصدی کرونا بر عدم مشارکت مردم خراسان رضوی در انتخابات

تاثیر 15 درصدی کرونا بر عدم مشارکت مردم خراسان رضوی در انتخابات

ایسنا/خراسان رضوی استاندار خراسان رضوی گفت: طبق نظرسنجی‌ها، حدود ۱۵ درصد از مردم استان اعلام کرده‌اند که به علت نگرانی بابت کرونا، تصمیم به عدم شرکت در انتخابات دارند. محمدصادق معتمدیان ظهر امروز در نشست خبری با موضوع انتخابات ضمن تبریک آغاز دهه کرامت اظهار کرد: روز ۲۸ خرداد ماه یکی از بزرگترین رویدادهای سیاسی کشور برگزار

تاثیر 15 درصدی کرونا بر عدم مشارکت مردم خراسان رضوی در انتخابات

ایسنا/خراسان رضوی استاندار خراسان رضوی گفت: طبق نظرسنجی‌ها، حدود ۱۵ درصد از مردم استان اعلام کرده‌اند که به علت نگرانی بابت کرونا، تصمیم به عدم شرکت در انتخابات دارند.

محمدصادق معتمدیان ظهر امروز در نشست خبری با موضوع انتخابات ضمن تبریک آغاز دهه کرامت اظهار کرد: روز ۲۸ خرداد ماه یکی از بزرگترین رویدادهای سیاسی کشور برگزار خواهد شد. امیدواریم شاهد حضور حداکثری مردم، به خصوص استان خراسان رضوی در این انتخابات باشیم.

وی افزود: در چهارچوب سیاست‌های کلان نظام درحوزه انتخابات، ارکان چهارگانه رقابت، سلامت، مشارکت و امنیت از مولفه‌های اصلی انتخابات معرفی شده‌اند و برای دستگاه‌های مختلف مسئولیت‌هایی پیش‌بینی شده و ما به عنوان بخشی از وزارت کشور، برای هر مولفه مسئولیت‌هایی داریم.

استاندار خراسان رضوی با تاکید بر اینکه امنیت به عنوان یکی از مهم‌ترین مولفه‌های انتخابات محسوب می‌شود، افزود: ما هم در استان از سال گذشته تلاش کردیم تا با طراحی اطلس امنیتی استان، فرصت‌ها و تهدیدهایی که در بحث امنیت استان وجود دارد را شناسایی کنیم و تمهیدات لازم را در این رابطه بیاندیشیم.

وی با اشاره به هم‌مرز بودن استان با کشور افغانستان، گفت: این مسئله می‌تواند موحب ایجاد ناامنی در کشور ما شود لذا سعی کردیم به تامین امنیت استان در فراسوی مرزها بپردازیم تا در این زمینه مشکلی نداشته باشیم، قطعا حساسیت‌های ما در حوزه تامین امنیت، در ایام انتخابات افزایش می‌یابد.

معتمدیان عنوان کرد: ما به منظور حفظ امنیت انتخابات، سند جامع امنیت انتخابات را در شورای عالی امنیت استان تصویب کردیم و مولفه‌های مختلف امنیت را در این سند مشخص کردیم. همچنین در این سند بین اعضای مختلف شورای تامین استان، تقسیم کار صورت گرفته است.

وی با اشاره به اقدامات استانداری در جهت تامین کامل امنیت انتخابات، بیان کرد: ۱۹ هزار نیروی انتظامی در سطح استان، مسئولیت تامین انتخابات را بر عهده دارند و با تعداد نیروهایی که پیش‌بینی کردیم ضریب امنیت انتخابات را افزایش دادیم.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به مشکلات اقتصادی و مسائلی که کرونا برای کشور و مردم به وجود آورده است، گفت: ما تلاش کردیم با ساز و کاری که در استان و شورای تامین برنامه‌ریزی کردیم، از چندین ماه قبل کمیته‌هایی را تشکیل دادیم که به احصای نارضایتی‌های مردم می‌پردازند و حوزه‌های اجرایی سطح استان را ملزم به پاسخگویی می‌کنند و این اقدامات در ایام انتخابات با جدیت بیشتری انجام می‌شود.

معتمدیان با تاکید بر اینکه نباید اجازه داد مسائل اجتماعی به مسائل امنیتی تبدیل شوند، اضافه کرد: باید دستگاه‌های اجرایی پاسخگوی مشکلات باشند و نباید اجازه دهیم انباشت مطالبات اجتماعی صورت گیرد.

وی با اشاره به موضوع مشارکت به عنوان دیگر رکن انتخابات، افزود: تمام ارکان کشور در برابر افزایش مشارکت مسئولیت دارند. تلاش ما هم این است که زمینه‌های مشارکت حداکثری را فراهم کنیم و به این منظور تعاملات خوبی با احزاب، رسانه‌ها، دانشگاه‌ها و علما صورت گرفته است. در استان ما همکاری بسیار خوبی در این زمینه وجود دارد و همه در تلاش هستند تا بتوانیم زمینه را برای مشارکت حداکثری مردم فراهم کنیم.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه همواره در انتخابات‌های مختلف، مردم استان ما حضور بالایی داشتند، خاطرنشان کرد: مشارکت مردم ما در تمام ادوار و در تمامی انتخابات‌ها بالاتر از میانگین کشوری بوده است که این نشان‌دهنده این است که مردم ما همواره در انتخابات‌ها نقش و حضور فعالی داشتند و امیدواریم که در این دوره نیز ما شاهد حضور حداکثری مردم باشیم.

معتمدیان همچنین به مسئله سلامت به عنوان دیگر رکن انتخابات اشاره و اظهار کرد: سازوکارهایی در قانون پیش‌بینی شده که ما بتوانیم بر فرایندهای انتخابات نظارت کنیم. خصوصا نظارت بر عوامل اجرایی انتخابات از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه بیش از صد هزار نفر مسئولیت برگزاری انتخابات را در بخش‌های مختلف استان بر عهده دارند، خاطرنشان کرد: همچنین در این دوره بازرسان بهداشتی نیز وظیفه دارند بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی در شعب اخذ رای نظارت داشته باشند.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به اقدامات خراسان رضوی در راستای حفظ سلامت انتخابات، گفت: هدف ما اجرای مر قانون است. بر اساس هماهنگی‌هایی که در مجموعه ستاد انتخابات استان و دستگاه‌های نظارتی استان صورت گرفته، تلاش شده است تا بتوانیم نظارت کامل بر فرایندهای انتخابات داشته باشیم.

معتمدیان ادامه داد: ما اقدامات پیشگیرانه را در این زمینه انجام دادیم و تلاش کردیم با آموزش‌هایی که دادیم هیچ مشکلی در بحث امنیت انتخابات پیش نیاید. ما چهار لایه آموزشی را در بخش‌های مختلف مرتبط با انتخابات پیش‌بینی و آموزش‌های لازم در این خصوص را برای عوامل مختلف دخیل در انتخابات برگزار کردیم.

وی همچنین با اشاره به اینکه امسال انتخابات شورای شهر مشهد به صورت تمام الکترونیک برگزار خواهد شد، اضافه کرد: در راستای آموزش این شیوه رای دادن به مردم و مجریان انتخابات اقدامات خوبی صورت گرفته است. این شیوه از رای‌گیری امسال در کلان‌شهرهای کشور برای انتخابات شوراها برگزار می‌شود و دارای مزایای بسیاری است.

استاندار خراسان رضوی همچنین با بیان اینکه کرونا یکی از نگرانی‌هایی است که در این دوره از انتخابات وجود دارد، ادامه داد: پروتکل‌های ویژه‌ای در ستاد ملی مقابله با کرونا برای ایام انتخابات تصویب شده و توسط وزارت کشور ابلاغ شده است. ما هم برای روز انتخابات تمهیدات ویژه‌ای را پیش‌بینی کردیم و برای اینکه شاهد ازدحام جمعیت نباشیم، ۳۰ درصد شعب اخذ رای در استان را افزایش دادیم.

معتمدیان افزود: یکی اقدامات خوبی هم که بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا انجام شده است، این است که دراین دوره از انتخابات بازرسان بهداشتی را خواهیم داشت و این افراد با حضور در شعب اخذ رای، بر اجرای صحیح پروتکل‌های بهداشتی نظارت خواهند داشت. تلاش ما این بوده است که تا جایی که می‌توانیم فضاهای باز را به عنوان شعب اخذ رای انتخاب کنیم.

وی همچنین در خصوص فرایند تبلیغات برای انتخابات، عنوان کرد: با حضور تمامی دستگاه‌ها، دستورالعملی در این خصوص از طرف ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب و به استان‌ها ابلاغ شده است. مهم‌ترین قسمت این دستورالعمل این است که هیچ تجمع انتخاباتی در فضاهای سربسته نباید صورت گیرد و در هر فضای بازی هم که این تجمعات صورت گیرد، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از تنها ۳۰ درصد فضا نیز ضروری است.

استاندار خراسان رضوی اضافه کرد: همچنین بر اساس یکی از بندهای این دستورالعمل، رعایت پروتکل‌های بهداشتی در خصوص انتخابات خبرگان و شوراها بر عهده نامزدها و در خصوص انتخابات ریاست جمهوری بر عهده ستادهای انتخاباتی خواهد بود و در این زمینه‌ اطلاع‌رسانی‌های لازم انجام شده و ما در این خصوص تاکنون شکایتی نداشتیم.

معتمدیان در پایان به ذکر آمار واجدین شرایط رای دادن در استان پرداخت و گفت: در مجموع چهار میلیون و ۶۱۶ هزار و ۷۹۱ نفر واجد شرایط رای دادن در استان هستند که این تعداد معادل هشت درصد کل تعداد واجدین شرایط رای دادن در کشور می‌باشد. دو میلیون و ۳۱۵ هزار و ۸۱۳ نفر مردم و دو میلیون ۳۰۰ هزار و ۹۷۸ زن هستند. همچنین امسال ۱۲۰ هزار و ۷۰۲ رای اولی نیز در استان داریم.

وی با بیان اینکه طبق نظرسنجی‌ها، حدود ۱۵ درصد از مردم استان اعلام کرده‌اند که به علت نگرانی بابت کرونا، تصمیم به عدم شرکت در انتخابات دارند، خاطرنشان کرد: ما جزو استان‌هایی بودیم که پیک چهارم کرونا را به خوبی مدیریت کردیم و در حال حاضر در شرایط پایداری به سر می‌بریم و یازده شهرستان استان در شرایط نارنجی و ۲۲ شهرستان نیز در وضعیت زرد قرار دارند و هیچ شهرستانی در وضعیت قرمز نداریم.

استاندار خراسان رضوی همچنین با اشاره به کاهش آمار بستری‌ها و فوتی‌های ناشی از کرونا در استان، بیان کرد: برای روز انتخابات نیز ما تمهیدات حداکثری داریم و تمام پروتکل‌های بهداشتی در شعب اخذ رای انجام خواهد شد و همچنین از عوامل اجرایی انتخابات نیز پیش از شروع فرایند رای‌گیری، تست کرونا گرفته خواهد شد.

معتمدیان ادامه داد: همچنین امسال دیگر نیازی به ثبت اثر انگشت در پای تعرفه‌های رای نیست و ساعات رای‌گیری نیز افزایش یافته است. همچنین شهروندان می‌توانند از طریق اپلیکیشن شعبه‌یاب، شعب خلوت را پیدا کنند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها