تاریخ انتشار : دوشنبه 22 نوامبر 2021 - 22:47
کد خبر : 114810

تحریم‌ مثل کرونا آدم می‌کشد

تحریم‌ مثل کرونا آدم می‌کشد

دولت آمریکا نیز در خصوص اثر نداشتن تحریم‌ها بر تأمین دارو و تجهیزات پزشکی در ایران و سایر کشورهای تحریم‌شده ریاکارانه دروغ می‌گوید. گزارش باشله نشان می‌دهد سازمان‌های حقوق بشری نیز تأثیر تحریم‌ها بر جان عموم شهروندان و کادرهای درمان در ایران را تأیید می‌کنند. به گزارش ایسنا، محمد فاضلی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید

تحریم‌ مثل کرونا آدم می‌کشد

دولت آمریکا نیز در خصوص اثر نداشتن تحریم‌ها بر تأمین دارو و تجهیزات پزشکی در ایران و سایر کشورهای تحریم‌شده ریاکارانه دروغ می‌گوید. گزارش باشله نشان می‌دهد سازمان‌های حقوق بشری نیز تأثیر تحریم‌ها بر جان عموم شهروندان و کادرهای درمان در ایران را تأیید می‌کنند.

به گزارش ایسنا، محمد فاضلی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، در یادداشتی تلگرامی نوشت: «میشل باشله، پزشک متخصص اطفال، رئیس‌جمهوری سابق شیلی و کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، در گزارشی به تاریخ ۲۴ مارس ۲۰۲۰ (یک هفته قبل) می‌نویسد:

«حیاتی است که از فروپاشی نظام پزشکی هر کشوری جلوگیری شود … در این زمان حساس به دلیل سلامت جهانی و برای حمایت از حقوق و جان میلیون‌ها انسان در کشورها، تحریم‌های بخشی باید باید لغو یا تعلیق شوند. برای مثال در ایران؛ جایی که اکنون ۱۸۰۰ انسان جان خود را به علت کوید-۱۹ از دست داده‌اند، گزارش‌های حقوق بشری دائما بر اثر تحریم‌ها بر دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی اساسی – از جمله رسپیراتورها و تجهیزات حفاظت از کارکنان درمان تأکید می‌کنند. بیش از ۵۰ نفر کادر درمان در ایران از زمان آشکار شدن کوید-۱۹ در پنج هفته گذشته جان خود را از دست داده‌اند.»

باشله می‌گوید: «هیچ کشوری نمی‌تواند به‌تنهایی به طرز مؤثری با این اپیدمی مقابله کند. ما به عمل منسجم، همکاری و مراقبت نیاز داریم.»

این گفته او یادآور فراخوان آنتونیو گوترش برای عمل هماهنگ، قاطع و سیاست نوآورانه در مواجهه با کوید-۱۹ است. همه دولت‌ها از جمله آنها که تحریم شده‌اند – از جمله ایران – باید آشکارا، مستند به مدارک و شفاف اعلام کنند که تحریم‌ها به ظرفیت حفاظت از جان شهروندان‌شان آسیب‌زده و تحریم عین «بیوتروریسم» است. باید بقیه جهان را در جریان اثرات بسیار منفی تحریم‌ها بر ظرفیت هر کشور تحریم‌شده برای مقابله با کرونا و سایر مخاطرات جانی قرار داد.

دولت آمریکا نیز در خصوص اثر نداشتن تحریم‌ها بر تأمین دارو و تجهیزات پزشکی در ایران و سایر کشورهای تحریم‌شده ریاکارانه دروغ می‌گوید. گزارش باشله نشان می‌دهد سازمان‌های حقوق بشری نیز تأثیر تحریم‌ها بر جان عموم شهروندان و کادرهای درمان در ایران را تأیید می‌کنند.»

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها