تاریخ انتشار : دوشنبه 8 نوامبر 2021 - 20:33
کد خبر : 80366

تراژدی تلخِ المپیک برای افقری/ بالسینی مسافر المپیک شد

تراژدی تلخِ المپیک برای افقری/ بالسینی مسافر المپیک شد

در حالی که مهرشاد افقری حد نصاب رکورد B را برای ورود به المپیک کسب کرده بود، متین بالسینی که در موعد مقرر بالاترین فیناپوینت را برای اخذ سهمیه جهانی داشت، از سوی فینا به عنوان نماینده ایران در المپیک ۲۰۲۰ توکیو معرفی شد. به گزارش ایسنا و به نقل از فدراسیون شنا، شیرجه و

تراژدی تلخِ المپیک برای افقری/ بالسینی مسافر المپیک شد

در حالی که مهرشاد افقری حد نصاب رکورد B را برای ورود به المپیک کسب کرده بود، متین بالسینی که در موعد مقرر بالاترین فیناپوینت را برای اخذ سهمیه جهانی داشت، از سوی فینا به عنوان نماینده ایران در المپیک ۲۰۲۰ توکیو معرفی شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو؛ طبق قوانین فدراسیون جهانی بهترین شناگران که رکورد B المپیک را در هر ماده کسب می‌کنند، مستقیم به المپیک می‌روند. مهرشاد افقری با زمان ۵۳.۴۶ در ماده ۱۰۰ متر پروانه رکورد ورودی B المپیک (۵۳.۵۲) را ثبت کرد.

اما بعد از اعلام رکوردهای ثبت شده سایر شناگران در تورنمنت‌های مختلف جهان، مشخص شد که رکورد ثبت شده او برای ورود به المپیک از طریق سهمیه B کافی نیست.

از آنجایی مهرشاد افقری در تاریخ ۲۵ ژوئن موفق به ثبت رکورد شده است، فدراسیون جهانی اعلام کرد این رکورد به دست آمده خارج از آخرین زمان(۲۰ جون ۲۰۲۱) برای بررسی برنامه سهمیه یونیورسالیتی بوده است و به همین دلیل این سهمیه نیز به وی تعلق نمی‌گیرد.

لازم به ذکر است چند شناگر از کشورهای مختلف جهان نیز به استناد همین قانون با وجود شایستگی از راهیابی به المپیک باز ماندند.

به همین دلیل فینا(فدراسیون جهانی شنا)، شناگر ایران که دارای بهترین فینا پوینت تا تاریخ ۲۰ ژوئن (آخرین مهلت بررسی سهمیه یونیورسالیتی ) است را به عنوان نماینده ایران در المپیک معرفی کرد.

بدین ترتیب متین بالسینی شناگر ماده ۲۰۰ متر پروانه تیم ملی ایران وارد دسته‌بندی بازی‌های المپیک شد.

دپارتمان شنا فدراسیون جهانی در همین راستا و در پاسخ به درخواست فدراسیون شنا ایران برای حضور مهرشاد افقری در المپیک با ارسال ایمیل توضیحات تکمیلی را ارائه داد که متن آن به شرح زیر است:

از طرف دپارتمان شنا فینا
به فدراسیون شنای ایران
رونوشت
به دپارتمان ورزش فینا
به فدراسیون شنای آسیا
به مدیر اجرایی فدراسیون جهانی شنا (فینا)

موضوع : سهمیه جهانی شنا جهت المپیک ۲۰۲۰ توکیو

جناب رییس فدراسیون شنای ایران، محسن رضوانی

از ایمیل قبلی شما در تاریخ ۲۹ جون ۲۰۲۱ و تماس تلفنی شما در روز گذشته تشکر می‌کنیم.

به خاطر جلوگیری از سوء تفاهم، فینا علاقه دارد سیستم یونیورسالیتی (سهمیه جهانی) را برای شما روشن نموده و امیدواریم که شما موقعیت فینا را در این رابطه بهتر درک نمایید.

در رابطه با موضوع ابتدائی، لطفا توجه فرمائید که ما درک می‌کنیم که آقای مهرشاد افقری حد نصاب زمان B را در تورنمنت انتخابی المپیک فینا (قهرمانی آزاد بلغارستان) در تاریخ ۲۵ جون ۲۰۲۱ به‌دست آورد. در واقع ما هم‌چنین به این موضوع اشراف داریم که در تاریخ ۲۵ جون ۲۰۲۱، آقای افقری بالاترین امتیاز فینا را در میان شناگران ایران به‌دست آورده است.

اما به دلایل ذیل ما نمی‌توانیم آقای افقری را به عنوان شناگری که حد نصاب را به‌دست آورده یا به‌عنوان شناگر سهمیه جهانی قبول کنیم:

۱. طبق زمانبندی انتخابی وضع شده (مشروط) در سیستم انتخابی شنا فینا، فقط عملکرد یا نتایج ورزشکارانی که تا تاریخ ۲۰ جون ۲۰۲۱ بدست آمده مورد نظر قرار می‌گیرد . تاریخ ۲۰ جون ۲۰۲۱ ، زمان بسته شدن درخواست برای سهمیه جهانی (یونیورسالیتی) جهت بررسی معتبر است.
در واقع سهمیه‌های جهانی (یونیورسالیتی) یک مسیر هستند نه یک انتخابی، برای ورزشکاران انتخاب نشده بنابراین زمان بندی مقرر شده برای تعیین سهمیه ها وضع شده است. در مورد وضعیت آقای افقری، این زمان(رکورد) به‌دست آمده خارج از آخرین زمان(۲۰ جون ۲۰۲۱) برای بررسی برنامه سهمیه بوده است.

۲.  در حالتی که یک شناگر مرد یا زن حد نصاب زمان B را به‌دست آورد و بعدا دعوتنامه شرکت در مسابقات المپیک را از طرف فینا به عنوان ورزشکاری که حد نصاب زمان B را در فاصله زمانی بین ۲۱ تا ۲۷ جون ۲۰۲۱ کسب کرده دریافت کند، شناگری که تحت سهمیه جهانی (یونیورسالیتی) انتخاب شده در این صورت شناگر با جنسیت مربوطه به شناگری که با زمان حد نصاب B دعوت شده جایگزین می‌شود.

این حالت البته شامل وضعیت زمان حد نصاب B آقای افقری نمی‌شود زیرا زمان B نامبرده به اندازه لازم و کافی بالا نبوده که دعوتنامه شرکت در المپیک زمان B را تضمین کند. بنابر این آقای افقری نه به عنوان شناگر حد نصاب زمان B (رکورد نامبرده به اندازه کافی جهت انتخاب طبق استاندارد B بالا نبوده) و نه به‌عنوان شناگر سهمیه جهانی( زمان اعلام شده نامبرده بعد از تاریخ ۲۰ جون ۲۰۲۱ آخرین روز بوده) انتخاب شده است.

۳. طبق دلایل ارائه شده تنها شناگر ایرانی واجد شرایط آقای بالسینی است که بالاترین رتبه را تا تاریخ ۲۰ جون ۲۰۲۱بدست آورده است.

در این رابطه، ما محترمانه به‌دنبال تفهیم شما در مورد این موضوع هستیم و متاسفیم که درخواست جایگزینی شناگر نامبرده را نتوانستیم قبول کنیم. تصمیم ما حقیقتا برپایه اجرا قوانین و براساس عدالت محوری در بین تمام ورزشکاران است.

با درود و احترام

هماهنگ کننده دپارتمان شنا فینا

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها