تاریخ انتشار : جمعه 29 اکتبر 2021 - 22:06
کد خبر : 30845

تشدید اقدامات حفاظتی در جنگل‌ها و مراتع

تشدید اقدامات حفاظتی در جنگل‌ها و مراتع

عکس تزئینی است. رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به تشدید اقدامات حفاظتی در جنگل‌ها و مراتع گفت: پوشش حفاظتی سازمان جنگل‌ها اکنون به ۸۵ درصد ارتقا یافته و برای تقویت ضریب حفاظتی استفاده از بی‌سیم، راه اندازی مرکز کنترل و پایش اطفای حریق، نصب جی پی اس در خودروها، نصب

تشدید اقدامات حفاظتی در جنگل‌ها و مراتع
عکس تزئینی است.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به تشدید اقدامات حفاظتی در جنگل‌ها و مراتع گفت: پوشش حفاظتی سازمان جنگل‌ها اکنون به ۸۵ درصد ارتقا یافته و برای تقویت ضریب حفاظتی استفاده از بی‌سیم، راه اندازی مرکز کنترل و پایش اطفای حریق، نصب جی پی اس در خودروها، نصب دوربین در مناطق بحرانی و منتهی به جنگل و غیره در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا مسعود منصور در مراسم تودیع و معارفه فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور نخستین رویکرد این سازمان در امر حفاظت از منابع طبیعی را مشارکت مردم و فرهنگسازی برشمرد و خاطر نشان کرد: نوآوری، خلاقیت و اصلاح فرآیندها از شاخصه‌های لازم وضروری است که یگان حفاظت می‌تواند در کنار تامین و تجهیز امکانات با جرایم و تخلفات در منابع طبیعی مقابله کند.

وی افزود: نظم و ساماندهی نیروهای حفاظتی در ماموریت‌ها، نظارت و بازدیدهای سرزده و مستمر از پاسگاه‌ها و کنترل محمولات جنگلی و مرکز پایش حریق می‌تواند در امر حفاظت بهینه بسیار مثمر ثمر واقع شود.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور حفظ آب، خاک و پوشش گیاهی را از ماموریت اصلی این سازمان دانست و اظهارکرد: هر کشوری برای دارا بودن استقلال  نیازمند اقتصاد درون‌زا و امنیت غذایی و زیستی مناسب و پایه و اساس این استقلال به منابع طبیعی وابسته است.

وی دایره مدیریت سازمان جنگل ها را در ۸۲درصد از مساحت کشور ذکر کرد و گفت: اثر بخشی و کارکردهای منابع طبیعی در کل متوجه همه کشور است.

رییس سازمان جنگل‌ها در ادامه از زحمات و اقدامات سرهنگ عباس‌نژاد – فرمانده سابق یگان حفاظت منابع طبیعی – تشکر کرد و گفت: او با وجود اینکه به افتخار بازنشستگی نایل شده بود اما کارها و ماموریت‌ها را تا آخرین روز خدمت خود در منابع طبیعی با جدیت دنبال می‌کرد.

با مشارکت مردم می‌توان از دست‌اندازی به منابع طبیعی جلوگیری کرد

در ادامه این مراسم سردار مهدی معصوم بیگی – رییس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی کشور- گفت: نقش مردم درحفاظت از منابع طبیعی بسیار مهم است و با مشارکت و پررنگ کردن نقش مردم می توان از تعرض و دست اندازی به جنگل و مراتع جلوگیری کرد.

رییس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی افزود: هیچ عنصری برای پیشرفت و توسعه کشور بالاتر از امنیت نیست و منابع طبیعی به‌ویژه جنگل‌ها و مراتع با تولید اکسیژن امنیت زندگی برای بشر را فراهم می‌کنند.

وی تصریح کرد: جنگل‌ها و مراتع برای انسان ها اهمیت حیاتی دارد  و اگر تخریب و نابود شوند زندگی انسان‌ها با خطر مواجه می‌شود.

رییس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی کشور یک بار دیگر بر نقش و مشارکت در حفاظت از منابع طبیعی تاکید کرد و گفت: مردم برای مراقبت از این موهبت و منابع ارزشمند الهی نیازمند آموزش هستند.

 منابع طبیعی سرمایه راهبردی و میراث گرانبهاست

سرهنگ رضا اکبری – فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور- نیز در این مراسم گفت: منابع طبیعی سرمایه ملی، راهبردی و میراث گرانبهاست و حفاظت از این منابع مستلزم نگاه ملی و فراملی است.

وی افزود: باید در کنار حفاظت به امر مدیریت در حفاظت توجه بیشتری کنیم و توجه به ظرفیت‌های مردم و جوامع محلی و سایر دستگاه‌ها و همیاران طبیعت در ادامه این مسیر بسیار مهم است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها همچنین یادآور شد: وظیفه سازمان جنگل‌ها سازماندهی، برنامه‌ریزی و راهبری مجموعه کلان منابع طبیعی است و هیچ توسعه‌ای در کشور چه عمومی و چه عمرانی نباید بدون پیوست منابع طبیعی انجام شود.

وی مردم و جوامع محلی، یگان حفاظت و حاکمیت به مفهوم عام را سه ضلع به هم پیوسته دانست که می‌توانند در کنار هم و با همکاری هم به حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست کمک کنند.

اکبری دکترین حاکم بر یگان حفاظت را فرهنگسازی در بین اقشار مردم بویژه کودکان و دانش آموزان در کتاب های درسی برشمرد و گفت: اگر بتوانیم با روش‌ها و الگوهای آموزشی و فرهنگی حفاظت از منابع طبیعی را به یک اصل و فرهنگ  در جامعه و افکار عمومی تبدیل کنیم دیگر نیازمند تشکیل پرونده تخلف، جریمه یا زندان برخی افراد متخلف در منابع طبیعی نخواهیم بود.

کار در منابع طبیعی از ناجا دشوارتر است

سرهنگ علی عباس نژاد – فرمانده سابق یگان حفاظت منابع طبیعی – که اکنون به بازنشستگی رسیده و جای خود را به فرماندهی دیگر سپرده  است در مراسم تودیع خود گفت: فکر می‌کردم کار در منابع طبیعی از ناجا آسان‌تر است اما اینگونه نبود زیرا مدیریت حریق جنگل‌ها و مراتع فقط یکی از دلمشغولی‌های ما در منابع طبیعی بود که باید هم پیشگیری می‌شد و هم اطفا.

عباس‌نژاد افزود: در سه ماهه ابتدای سال جاری ۵۳۰  فقره حریق در وسعت ۹۱۸۳هکتار در جنگل‌ها و مراتع کشور اتفاق افتاد و با همکاری نیروهای یگان، مردم و همیاران طبیعت مدیریت و اطفا شده است.

فرمانده سابق در ادامه به تشکیل ۸۸۵۸ فقره پرونده تخلف در منابع طبیعی در سه ماهه ابتدایی سال جاری اشاره کرد و گفت: از این میزان ۱۲۰۸فقره در زمینه قاچاق چوب، ۳۹۰۵ پرونده در زمینه تخریب و تصرف اراضی، ۱۷۷۰پرونده در بخش  پیشگیری از جرم و ۱۱۴۴فقره پرونده  در زمینه اجرای احکام قضایی تشکیل شده است که قابل مقایسه با دیگر یگان‌های حفاظت نیست.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، سردار معصوم بیگی حکم انتصاب فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها را با امضای سردار حسین اشتری – فرمانده نیروی انتظامی کشور – تسلیم سرهنگ رضا اکبری کرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها