تاریخ انتشار : جمعه 10 دسامبر 2021 - 10:16
کد خبر : 166569

خطرسیل برای نقاط آسیب پذیر نیمروز/ آبگیری 35 درصد تالاب هامون

خطرسیل برای نقاط آسیب پذیر نیمروز/ آبگیری 35 درصد تالاب هامون

فرماندار نیمروز گفت: همه اقدامات انجام شده و تمام تمهیدات لازم در زمینه کاهش آسیب و حفاظت ساکنین و شهروندان شهرستان نیمروز در دستور کار ستاد بحران این شهرستان قرار گرفته است . حاجی حسینی در گفت وگو با ایسنا منطقه سیستان و بلوچستان، افزود: بعد از پل نهراب که مربوط به شهرستان نیمروز می شود

فرماندار نیمروز گفت: همه اقدامات انجام شده و تمام تمهیدات لازم در زمینه کاهش آسیب و حفاظت ساکنین و شهروندان شهرستان نیمروز در دستور کار ستاد بحران این شهرستان قرار گرفته است .

حاجی حسینی در گفت وگو با ایسنا منطقه سیستان و بلوچستان، افزود: بعد از پل نهراب که مربوط به شهرستان نیمروز می شود در دو طرف شرق و غرب آن، به صورت کامل تا منطقه لورگ باغ تقسیم کار شده و ادارات مربوطه عضو ستاد مدیریت بحران درقسمتهای محوله به انجام خدمت و مراقبت بصورت شبانه روزی مشغول هستند .

وی ادامه داد: درحال حاضر همه دستگاه ها در آماده باش کامل قرار دارند و تمامی نقاط آسیب پذیر و خطر آفرین در محدوده شهرستان نیمروز شناسایی و به صورت شبانه روزی کار حفاظت از آنها در دستور کار قرار دارد .

وی ادامه داد: تاکنون بیش از ۳۵ درصد از تالاب هامون آبگیری شده و بدلیل اینکه برخی از قسمتهای تالاب بصورت بلنداب قرار دارد و آب بطور یکنواخت نمیتواند به آنجابرسد، فقط میتوان بصورت تقریبی اعلام کرد که این مقدار آب وارد تالاب شده است، و امیدواریم در صورت تداوم جریان سیلاب آبگیری بیشتری در تالاب اتفاق بیفتد .

فرماندار شهرستان نیمروز اضافه کرد: درصورت افزایش حجم ورودی آب، نقاط آسیب پذیر و خطر آفرین در این شهرستان مورد تهدید سیل قرار خواهند گرفت .

حاجی حسینی افزود: رودخانه هیرمند ظرفیت مشخص و خوبی دارد ولی چون ازسالیان قبل کارهایی که باید برروی آن ازقبل لایروبی و… بصورت اساسی انجام میگرفته، انجام نشده، ازاینرو با افزایش حجم آب، نقاط آسیب پذیر بامشکل مواجه می شوند، اگرچه دستگاههای عضومدیریت بحران با همکاری مردم که بصورت شبانه روزی درکنارماهستند، مرتبا این نقاط را چک و جاهایی که لازم به تقویت دارد را تقویت میکنندولی درهرصورت ظرفیت رودخانه ظرفیت مشخصی است که نمیتوان منکر آن شد .

این مقام مسئول تصریح کرد: ما باتمام توان و با استفاده از تمامی ظرفیتهای موجود بصورت شبانه روزی از همه نقاط آسیب پذیر حفاظت میکنیم و تلاش میکنیم آب بشکل مدیریت شده به سمت تالاب هدایت شود .

وی در ادامه گفت: پس ازچندین سال با اقدامی بی سابقه، انتهای رودخانه ای که پل قرآن برروی آن قرار دارد و به تالاب ختم می شود، هم قبل از روستای لورگ باغ وهم بعد از آن را، بطور کامل عریض کردیم تا توان هدایت آب باحجم زیاد ایجادشود و برای مردم مشکلی بوجود نیاید .

فرماندار گفت: تلاش شبانه روزی مجموعه عوامل مدیریت بحران براین است تا با برنامه ریزی صحیح آب بدون مشکل به سمت تالاب هدایت شود تا هم درمسیر،کشاورزان از این نعمت الهی بهره لازم راببرند و هم تالاب خشکیده هامون پس از ۲۰ سال جانی دوباره بگیرد.منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها