تاریخ انتشار : سه‌شنبه 14 دسامبر 2021 - 19:05
کد خبر : 167869

رسالت لیگ یک پرورش استعداد است/ بدون حق پخش فوتبال ورشکست می‌شود

رسالت لیگ یک پرورش استعداد است/ بدون حق پخش فوتبال ورشکست می‌شود

مدیرعامل باشگاه نود ارومیه از رشد استفاده از بازیکنان با تجربه در لیگ یک ایران ابراز نگرانی کرد. یحیی بهاری مدیر عامل باشگاه نود ارومیه در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص ارزیابی‌اش از نیم فصل اول لیگ یک فوتبال ایران گفت: به خاطر شرایط کرونایی متاسفانه کمی شروع لیگ طول کشید و وضعیت آماده سازی

رسالت لیگ یک پرورش استعداد است/ بدون حق پخش فوتبال ورشکست می‌شود

مدیرعامل باشگاه نود ارومیه از رشد استفاده از بازیکنان با تجربه در لیگ یک ایران ابراز نگرانی کرد.

یحیی بهاری مدیر عامل باشگاه نود ارومیه در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص ارزیابی‌اش از نیم فصل اول لیگ یک فوتبال ایران گفت: به خاطر شرایط کرونایی متاسفانه کمی شروع لیگ طول کشید و وضعیت آماده سازی بازیکنان کمی سخت بود اما همینطور که پیش رفتیم تیم‌ها وضعیت بهتری پیدا کردند و لیگ جذاب‌تر شد. لیگ پر فشاری است و امتیاز تیم‌ها به هم نزدیک است و لیگ پویا و خوبی را در نیم فصل اول شاهد بودیم.

او در خصوص کیفیت بازیکنان در لیگ یک گفت: متاسفانه مسئله‌ای که به کیفیت لیگ ضربه می‌زند، رو آوردن تیم‌ها به استفاده از بازیکنان با تجربه است در صورتی که رسالت لیگ یک بازیکن سازی است. تیم‌ها به دنبال نتیجه هستند و از بازیکنان جوان استفاده نمی‌کنند. در سال‌های گذشته شاهد بودیم که بازیکنان خوبی از لیگ یک به فوتبال کشور معرفی شده‌اند اما در سال‌های اخیر دیدیم که تیم‌ها کمتر به دنبال استفاده از جوانان بوده‌اند و از بازیکنان با تجربه استفاده کرده‌اند. فقط چند باشگاه هستند که از بازیکنان جوان و آینده‌دار استفاده می‌کنند که در آینده از این بازیکنان بیشتر خواهیم شنید. تیم‌ها می‌توانند با استفاده از بازیکنان جوان از نظر مالی صرفه جویی کنند و همینطور این بازیکنان برای آینده باشگاه سرمایه خوبی محسوب می‌شوند. ما هم در باشگاه نود ارومیه تلاشمان را می‌کنیم تا از این جوانان استفاده کنیم. تیم‌ها می‌خواهند در کمترین زمان به نتیجه برسند به همین دلیل از بازیکنان با تجربه استفاده می‌کنند. به هر حال استفاده از بازیکنان جوان تاوان دارد. ما در ۹ هفته اول وضعیت خوبی نداشتیم اما در ادامه وضعیتمان بهتر شد. شاید خیلی از تیم‌ها این شهامت و تحمل را نداشته باشند که از جوانان آینده دار استفاده کنند. به هر حال اگر این روند ادامه داشته باشد، دودش به چشم فوتبال کشور خواهد رفت.

بهاری با اشاره به وضعیت مالی باشگاه‌های لیگ یک گفت: وضعیت اقتصادی کل کشور خوب نیست و فوتبال هم وضعیت مالی خوبی ندارد. فکر می‌کنم بسیاری از تیم‌های لیگ یک از این نظر آسیب ببینند. شاید فقط چند باشگاه صنعتی، مشکلات مالی زیادی نداشته باشند که از پول بیت المال تامین بودجه می‌شوند. سایر تیم‌ها حتی تیم‌های لیگ برتر برای پرداخت مطالبات بازیکنان دچار مشکل هستند و این موضوع به شدت فوتبال کشور را تهدید می‌کند. به نظر من باید یک راه علاج دائمی پیدا شود وگرنه وضعیت مالی فوتبال سال به سال بدتر می‌شود. به نظر من یکی از مشکلات اصلی در این زمینه نبود افراد متخصص در راس باشگاه‌ها است. در سال‌های اخیر تیم‌های ما بیشتر مصرف گرا بودند و از یک منبعی مثل شهرداری پولی را دریافت می‌کردند و در فوتبال خرج می‌کردند. وقتی یک مدیر فوتبالی در راس امور نباشد نه تنها وضع بهتر نمی‌شود بلکه هر روز بدتر هم می‌شود. یکی دیگر از بحث‌های مهم در خصوص بحث مالی فوتبال، حق پخش‌های تلویزیونی است که اگر پرداخت نشود، ممکن است در سال‌های آینده فوتبال ورشکست شود. تیم‌ها باید به اندازه جیبشان خرج کنند. ما هم دوست داشتیم بازیکنان با اسم و رسم در تیممان بازی کنند اما باید پایمان را به اندازه گلیممان دراز کنیم و در حال حاضر از بازیکنان جوان استفاده می کنیم که از نظر مالی توانستیم وضعیت بهتری پیدا کنیم. همینطور این بازیکنان در آینده می‌توانند منبع درآمد خوبی برای باشگاه باشند. حال و روز تیم‌های خصوصی را در سال های آینده بهتر از تیم‌های دولتی می بینم.

او در خصوص برنامه ریزی لیگ گفت: سازمان لیگ امسال هنر به خرج داد و با کمک و تعامل باشگاه‌ها توانستند نظم خوبی به مسابقات بدهند. مشکلات زیادی در ابتدای فصل داشتیم و مسابقات دیر شروع شد اما به تدریج نظم خوبی ایجاد شد و با وجود اینکه مسابقات فشرده برگزار شد. فکر می‌کنم نظم خوبی را شاهد بودیم. بحث رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی هم رضایت بخش بود و از فدراسیون و سازمان لیگ تشکر می‌کنیم. خوشحالیم که زنجیره فوتبال قطع نشد و مسابقات ادامه پیدا کرد.

وی در خصوص نیم فصل دوم لیگ یک گفت: تیم‌ها مشکلات مالی زیادی دارند و فکر می‌کنم بسیاری از تیم‌ها از مدار خارج خواهند شد و به مشکل بخورند. با توجه به شرایط موجود فکر می‌کنم نتایج و جایگاه تیم‌ها در جدول متفاوت خواهد بود و تیم هایی که رو آورده اند به استفاده از بازیکنان با تجربه، مشکلات زیادی خواهند داشت. در روزهای قبل دیدیم که چند مربی استعفا دادند که به دلیل مسائلی است که در باشگاه ها اتفاق میفتد که یکی از آن‌ها مسائل مالی است. نیم فصل دوم را برای تیمهایی می‌بینم که با انگیزه هستند. مثل تیم شهرداری آستارا و استقلال ملاثانی که بازیکنان جوان و با انگیزه ای در اختیار دارند. فکر می‌کنم تیم‌های کم نام و نشان که کسی انتظاری از آن‌ها ندارد، می‌توانند گزینه‌های صعود به لیگ برتر باشند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها