تاریخ انتشار : یکشنبه 5 دسامبر 2021 - 17:51
کد خبر : 145922

سیستم‌های هشدار، هنگام وقوع حوادث طبیعی ضعیف هستند

سیستم‌های هشدار، هنگام وقوع حوادث طبیعی ضعیف هستند

ایسنا/خراسان رضوی عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: سیستم‌های هشدار، هنگام وقوع حوادث طبیعی ضعیف هستند که البته افراد با در نظر گرفتن مدیریت یکپارچه باید در انتقال سریع هشدارها گام بردارند. به گزارش ایسنا، دکتر مرتضی اکبری امروز در نشست تخصصی علل وقوع سیل‌های اخیر از دیدگاه منابع طبیعی که در دانشکده منابع طبیعی

سیستم‌های هشدار، هنگام وقوع حوادث طبیعی ضعیف هستند

ایسنا/خراسان رضوی عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: سیستم‌های هشدار، هنگام وقوع حوادث طبیعی ضعیف هستند که البته افراد با در نظر گرفتن مدیریت یکپارچه باید در انتقال سریع هشدارها گام بردارند.

به گزارش ایسنا، دکتر مرتضی اکبری امروز در نشست تخصصی علل وقوع سیل‌های اخیر از دیدگاه منابع طبیعی که در دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: نتایج گزارش‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که سیل به عنوان مخاطره‌ای که غیر ارادی است و بیشتر جنبه طبیعی دارد، 26 درصد وقایع را شامل می‌شود و اولین نوع مخاطره و یا واقعه است که در دنیا اتفاق می‌افتد.

وی افزود: بیشترین مرگ و میر در ایران، مربوط به واقعه زلزله در منجیل و بم کرمان بوده است و بر اساس تقسیم‌بندی‌‌های انجام شده، در زمینه وقایع و مخاطرات طبیعی که در ایران رخ داده است، سیل مقام سوم را دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: طبق آمار‌های به دست آمده، تغییر کاربری، عدم مدیریت، تخریب مراتع و پوشش گیاهی از جمله عوامل اصلی وقایع سیل اخیر بوده است.

وی عنوان کرد: دو نگاه مدیریتی در این رابطه وجود دارد؛ اول اینکه اگر قبل از واقعه، مدیریت صورت گیرد به آن مدیریت ریسک گفته می‌شود که از جنس احتمال خطر است و اگر بعد از واقعه اتفاق بیفتد مدیرت بحران نامیده می‌شود و هر کدام از این موارد استراتژی مربوط به خود را دارند.

اکبری خاطرنشان کرد: متاسفانه در ایران مبنای مدیریتی، بحران است که این امر هزینه‌های زیادی را در بر می‌گیرد و هزینه‌هایی که در مدیریت بحران پرداخت می‌شود به دلیل عدم مدیریت ریسک مانند سیستم‌های هشدار، سیستم‌های آگاهی‌دادن و سیستم‌های اجرایی است و اگر این موارد انجام می‌شد، هزینه‌هایی که اکنون انجام می‌شود و از طریق رسانه‌های مختلف به گوش می‌رسد کمتر صرف می‌شد.

وی اضافه کرد: ، اگر پیش‌بینی‌های هواشناسی روزانه اعلام شود، 70 درصد به واقعیت نزدیک می‌شویم، اما اگر به صورت ماهانه باشد این رقم 10 تا 20 درصد می‌شود. باید متذکر شد که اگر از سیستم‌های پیش‌آگاهی در منابع طبیعی استفاده کنیم می‌توانیم در مدیریت بسیار کارآمدتر عمل کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: از نگاه محیط زیست بسیاری از تالاب‌ها در سیل اخیر پرآب شدند که این یک هشدار است و میزان رسوباتی که در تالاب‌ها جمع شده است می‌تواند عامل بحران در آینده باشد و اکنون باید به این امر توجه کنیم تا در سال‌های آینده دچار بحران نشویم.

اکبری اظهار کرد: اگر قصد داریم مدیریت بحران انجام دهیم، باید برای مدیریت بحران ابزار و تجهیزات لازم را در اختیار داشته باشیم.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها