تاریخ انتشار : یکشنبه 24 اکتبر 2021 - 17:39
کد خبر : 15648

طراحی نظام لایه بندی خدمات درمانی در تامین اجتماعی

طراحی نظام لایه بندی خدمات درمانی در تامین اجتماعی

مشاور هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی گفت: سال گذشته ۵۵۰ تخت جدید به تخت های بیمارستانی اضافه کردیم که اقدام بسیار خوبی بود تا خدمات عادلانه تر و سریعتری ارائه بدهیم. اقدام بعدی لایه بندی خدمات است که افراد بتوانند در لایه های مختلف نیازهای خدمات درمانی شان را با استفاده از نظام ارجاع و

طراحی نظام لایه بندی خدمات درمانی در تامین اجتماعی

مشاور هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی گفت: سال گذشته ۵۵۰ تخت جدید به تخت های بیمارستانی اضافه کردیم که اقدام بسیار خوبی بود تا خدمات عادلانه تر و سریعتری ارائه بدهیم. اقدام بعدی لایه بندی خدمات است که افراد بتوانند در لایه های مختلف نیازهای خدمات درمانی شان را با استفاده از نظام ارجاع و خانواده دریافت کنند که در دست طراحی هست و ما هم مکلف هستیم از آیین نامه های وزارت بهداشت در این زمینه تبعیت کنیم.

به گزارش ایسنا، رضا کاشف قربانپور در پنل «استحقاق و شهروندی» همایش ملی «ایران ۱۴: رفاه و تأمین اجتماعی» که به همت موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی برگزار شد، پیرامون استحقاق درمان و شهروندی سخن گفت و در این باره اظهار کرد: درمان در سازمان تامین اجتماعی پیشینه طولانی دارد. آخرین قانون که جزو قوانین مترقی سازمان تامین اجتماعی است به قانون تامین اجتماعی سال ۱۳۵۴ باز می گردد که در آن به پوشش حوادث و بیماری ها و دوران بارداری به عنوان خدمات برای جامعه تحت پوشش اشاره شده است.

وی افزود: همه کارگران و خانواده های آنها که به نحوی در برابر مزد و حقوق، شاغل هستند، صاحبان حرف و مشاغل آزاد و همه دریافت کنندگان مستمری ها اعم از بازنشستگی و از کارافتادگی و حتی اتباع که به صورت قانونی در کشور فعالیت می کنند، استحقاق درمان دارند.

مشاور هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه اساس بیمه های اجتماعی، نیازهای درمانی است و نه توان پرداخت گفت: افراد بیمه شده در برابر هر نوع حادثه و بیماری بیمه هستند و ما مکلف به ارائه خدمات به آنها هستیم. در سازمان تامین اجتماعی طبق قانون مکلف به ارائه خدمات درمانی در دو سیستم هستیم که یا درمان مستقیم در مراکز ملکی و یا غیرمستقیم در مراکز طرف قرار داد است. ۴۸ تا ۵۰ هزار بیمارستان و مرکز درمان طرف قرارداد ما هستند و حدود ۸۰ بیمارستان و ۴۰۰ درمانگاه ملکی با ۱۲ هزارو ۵۰۰ تخت بستری داریم.

کاشف با اشاره به عدالت در دسترسی به خدمات درمانی گفت: آیا همه کسانی که استحقاق استفاده از خدمات درمانی دارند به خدمات دسترسی عادلانه دارند یا خیر؟ ارائه خدمات درمانی بر اساس ضابطه سطح بندی انجام می شود که از سال ها قبل بروز رسانی نشده بود و ظرف یکی دوسال اخیر مورد بازنگری قرار گرفت. تمام شهرهای با جمعیت بالای ۲۰ هزار نفر مشمول استفاده از مراکز درمان ملکی هستند و باتوحه به اینکه ساخت مراکز ملکی و تامین نیرو هزینه بردار است سازمان توسعه مراکز را با توجه به اطلاعات وزارت بهداشت در برنامه ایران ۱۴۰۴ در قالب برنامه سطح بندی خدمات مدنظر قرار داد.

وی ادامه داد: در برنامه وزارت بهداشت متوسط خدمات مورد نیاز بر اساس جمعیت هرشهر و منطقه تعریف شده که برنامه سطح بندی خدمات تامین اجتماعی نیز بر همین مبنا طرحی شد. اکنون متوسط تخت به ازای هر هزار جمعیت ۱.۷ است  که باید تا سال ۱۴۰۴ به ۲.۵ تخت به ازای هر هزار نفر جمعیت برسد که همه تخت های بیمارستانی از جمله ۱۲ هزار تخت تامین اجتماعی را هم شامل می شود.

مشاور هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه ما بر اساس مطالعه وزارت بهداشت نظام سطح بندی را بروز کردیم و مشخص شد که ۴۳۹ شهرستان در کشور داریم که خدمات درمانی مستقیم به آنها ارائه نمی شود و مقرر شد یک مرکز دولتی و دانشگاهی در هرشهری که مرکز ملکی نداشته باشیم به صورت رایگان به بیمه شدگان ما خدمات ارائه بدهند اظهار کرد: تلاش کردیم عدالت در دسترسی را برقرار کنیم تا اگر کسی در تهران یا شهرستان های مرکز استان خدمات دریافت می کند شخص دیگری در شهرستان دورافتاده هم به همین اندازه بهره مند شود.

کاشف افزود: سال گذشته ۵۵۰ تخت جدید به تخت های بیمارستانی اضافه کردیم که اقدام بسیار خوبی بود تا خدمات عادلانه تر و سریعتری ارائه بدهیم. اقدام بعدی لایه بندی خدمات است که افراد بتوانند در لایه های مختلف نیازهای خدمات درمانی شان را با استفاده از نظام ارجاع و خانواده دریافت کنند که در دست طراحی هست و ما هم مکلف هستیم از آیین نامه های وزارت بهداشت در این زمینه تبعیت کنیم.

وی با اشاره به ضرورت حفاظت مالی از افراد و گروه های در معرض آسیب های مالی به تبیین اقدامات انجام شده در این زمینه پرداخت و گفت: یکی کار دیگر در این راستا رایگان کردن خدمات درمانی برای تمام افراد ۶۵ سال سن به بالا بود. سالمندان میزان مصرف خدماتشان بسیار بالاتر است و در معرض ریسک تله فقر به علت هزینه های درمان قرار دارند. تمام خدمات این قشر از چندی پیش در مراکز دولتی و دانشگاهی رایگان شد. نکته بعدی هزینه اروتز و پروتز است که به طور کامل برای بیماران رایگان شده و ما با این سه اقدام، حفاظت مالی را برای افراد بیمه شده میسر کردیم.

مشاور هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: طرح های دیگری را نیز در دستور کار داریم که از جمله آنها می توان به پزشک خانواده و نظام ارجاع و پوشش کامل خدمات بیماران مزمن و صعب العلاج در قالب نظام ارجاع اشاره کرد. اقدام دیگر که سازمان در پی انجام آن است و مصوب شده احداث ۶۱ درمانگاه جدید است که در دست ساخت و طراحی قرار گرفته است.

کاشف افزود: در راستای رفاه بیماران و بهبود ارتقای کیفیت خدمات درمانی، نسخه الکترونیک که تکلیف قانونی بود نیز به اجرا درآمده که کار بسیار سنگین و پرزحمتی بود. طرح اکنون در همه مراکز ملکی و طرف قرارداد در دست اجراست و اگر بخواهیم نظام ارجاع را پیاده کنیم نسخه الکترونیک و پرونده سلامت جزو زیرساختهاست و ادامه کار در این حوزه موجب دسترسی سهل و آسان و باکیفیت افراد تحت پوشش به خدمات درمانی خواهد شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها