تاریخ انتشار : دوشنبه 25 اکتبر 2021 - 1:08
کد خبر : 18111

عدم شرکت در انتخابات به مشکلات می افزاید

عدم شرکت در انتخابات به مشکلات می افزاید

ایسنا/سیستان و بلوچستان نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان گفت: شرکت نکردن در انتخابات نه تنها از مشکلات کم نمی کند بلکه به مشکلات می افزاید و ایران را ضعیف نشان می دهد و زمانی که ایران ضعیف نشان داده شود دشمن برای هجوم و توطئه طمع خواهد کرد. به گزارش ایسنا آیت‌الله مصطفی محامی در خطبه های

عدم شرکت در انتخابات به مشکلات می افزاید

ایسنا/سیستان و بلوچستان نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان گفت: شرکت نکردن در انتخابات نه تنها از مشکلات کم نمی کند بلکه به مشکلات می افزاید و ایران را ضعیف نشان می دهد و زمانی که ایران ضعیف نشان داده شود دشمن برای هجوم و توطئه طمع خواهد کرد.

به گزارش ایسنا آیت‌الله مصطفی محامی در خطبه های نماز جمعه این هفته زاهدان گفت: یکی از راه های تحصیل تقوای الهی ثبات قدم، مقاومت، ایثار و از خود گذشتگی در راه دین الهی است.

امام جمعه زاهدان ماه شوال را یادآور نقاط عطف تاریخ اسلام دانست و افزود: ۱۵ شوال در سال سوم هجری قمری سالروز جنگ احد؛ ۱۷ شوال سالروز جنگ خندق در سال پنجم هجری قمری؛ ۲۵ شوال سالروز شهادت امام صادق در سال۱۴۸ هجری قمری و در سال های اخیر هشتم شوال نیز سالروز تخریب بارگاه ائمه توسط وهابیت در مدینه منوره است.

آیت‌الله محامی به ارائه توضیحاتی در خصوص جنگ احزاب و سپس نتیجه گیری از اتفاقات رخ داده در این جنگ پرداخت و بیان داشت: در سال پنجم هجری مشرکان قریش و  یهودیان باهم متهد شدند تا به مسلمانان و پیامبر اکرم(ص) حمله و به خیال خود ریشه اسلام را نابود کنند که به سوی مدینه حمله کردند وبه دستور پیامبر خندق هایی مقابل لشکر آن ها حفر شد و دشمن نتوانست از خندق عبور کند و در نتیجه مدینه محاصره و شرایط سختی برای مسلمان به وجود آمد.

وی ادامه داد: هم دست شدن و عهد شکنی مشرکان و یهودیان و از طرفی طولانی شدن حصر مدینه امتحان سختی برای مسلمانان بود به گونه ای که خداوند متعال در آیات نهم تا یازدهم سوره مبارکه ازاب فرموده که “ای مومنان به یادآورید نعمت خدا را برای خودتان زمانی که لشکر بزرگی به سوی شما هجوم آورده و شما ترسیده بودید  و به وعده های الهی گمان بد پیدا کردی و این امتحان سخت الهی بود تا مردم پالایش شده و منافقان، افراد ضعیف الایمان و انسان های با ایمان واقعی شناسایی شوند.

وی گفت: در آن زمان منافقان شروع به شایعه سازی کردند که وعده پیامبر و خداوند دروغ است و ما را فریب داده اند و گروهی دیگر شروع به عملیات روانی و تضعیف روحیه مسلمانان کردند و گفتند باید از این شهر برویم و عده ای هم که ضعیف بوده و ترسیده بودند بهانه خانواده های خود را داشتند و اینها نمونه های افراد در جنگ احزاب بود.

امام جمعه زاهدان اظهار کرد: در چنین شرایطی بود که همه افراد چهره واقعی خود را نشان دادند اما مومنان وقتی لشکریان دشمن را دیدند گفتند این همان وعده خدا و پیامبر است و آن را صحنه مقابله اسلام با کفر می دانستند و نه تنها نترسیدند بلکه به ایمان آن ها اضافه شد.

آیت‌الله محامی افزود: از پیام های دیگر جنگ احزاب رشادت مرد میدان جنگ های پیغمبر اکرم(ص) حضرت علی ابن ابیطالب(ع) بود و می دانیم که در این جنگ عمروبن عبدود موفق به رد شدن از خندق شد و شروع به رجز خوانی کرد و حضرت علی پس از ۳ بار اعلام آمادگی اجازه حضور در جنگ گرفت و موفق به کشتن او شد و در آنجا بود که پیامبر گفت: “ضربت علی در جنگ خندق از عبادت جن و انس در طول تاریخ دارای فضیلت بیشتری است” زیرا در موقعیت حساس و سرنوشت ساز و توسط شخصیتی مانند حضرت علی(ع) انجام پذیرفته بود که در اوج خلوص و ایمان فرار داشته و به ارزش کار اضافه می کرد.

خطیب جمعه زاهدان بیان داشت: در پایان امداد های غیبی خداوند و نزول ملائکه الهی برای حمایت مسلمانان و در نهایت ناکامی کفار موثر واقع شد که حاصل مناجات پیامبر با خداوند متعال بود و عامل ایجاد طوفان شدیدی شد که ابوسفیان و افرادش از صحنه گریختند و جنگ بدون آنکه خونریزی گسترده ای صورت گیرد به پایان رسید.

آیت‌الله محامی ادامه داد: پس از پشت سر گذاشتن آن برهه حساس و اثرگذار
پیامبر اکرم(ص) این ناکامی دشمن را نقطه شروع پیروزی های بعدی دانستند و گفتند که از این پس ما به دشمنان حمله خواهیم کرد و آن ها دیگر جرئت حمله به ما را نخواهند داشت.

خطیب جمعه زاهدان به نتیجه گیری از اتفاقات رخ داده در جنگ احزاب در شرایط کنونی جامعه اسلامی پرداخت و گفت: موقعیت کنونی انقلاب اسلامی و جهان اسلام مشابه جنگ احزاب است به گونه ای که استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی با هم دستی دولت های اروپایی در مقابل اسلام و جبهه مقاومت موضع گرفتند و در صدد ریشه کن کردن آن هستند و همچون امام علی(ع) که مرد میدان جنگ های پیامبر بود ما نیز در عرصه های مختلف نظامی، اقتصادی، مدیریتی نیازمند مرد میدان هستیم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اظهار کرد:  یکی از عرصه های مهم پیش رو تهاجم فرهنگی دشمن است و نیاز است تا همه کسانی که می توانند در فرهنگ جامعه تاثیرگذار باشند در این حوزه به ایفای نقش بپردازند.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی گفت: مسئولیت اصلی برعهده حوزه های علمیه است و حوزه های علمیه در ادامه حرکت امام خمینی(ره) و امام جعفر صادق(ع) که حوزه های علمیه و کرسی های تدریس را راه اندازی کردند باید برای تربیت عالمان عاقل، متعهد، فهمیم و تاثیر گذار تلاش بیشتری کنند و این رسالت بسیار خطیر مهم و موثر بر عهده حوزه های علمیه است.

این استاد درس خارج حوزه علمیه تصریح کرد: مردم و مسئولان باید به کمک حوزه های علمیه بشتابند و در راس همه کمکها این است که فرزندان شایسته، مستعد و فهیم خود را در فصل نام نویسی به سوی حوزه های علمیه فرستاده و استقبال بیشتری داشته باشند تا مردان میدان های فرهنگی آینده رشد پیدا کنند.

خطیب جمعه زاهدان در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه زاهدان گفت: در ایران اسلامی محاصره های دشمن از بدو انقلاب شروع شده و سختی هایی را برای مردم ما به وجود آورده و ما را در معرض امتحان سخت الهی قرار داده است و گروه های مختلف مردم نیز در برابر امتحان بزرگ الهی متفاوت ظاهر شدند از انسان های ضعیف الایمان تا مزدوران ومنافقان و کسانی که به دنبال تفرقه و نفاق و منفعت طلبی هستند تا مومنان واقعی و مردان مردی که پای آرمان های انقلاب ایستاده اند.

نماینده ولی فقیه در استان ادامه داد: عده ای در این راه جانفشانی کرده اند و عده ای نیز همچنان بر این راه استوارند که البته اکثریت مردم خوب و مسلمان کشور و استانمان در مقاطع مختلف نشان داده اند که بر سر پیمان خود با امامین انقلاب ایستاده اند و هر جا که حضورشان مورد نیاز بوده پر شکوه حضور یافته اند، از راهپیمایی ها گرفته تا تشییع پیکر شهید سلیمانی که اینها نشانه های مقاومت و پایداری و پایبندی مردم به انقلاب است.

آیت‌الله محامی با اشاره به انتخابات ۱۴۰۰ به بیان چند نکته پرداخت وگفت: همه باید بدانیم که وظیفه شرکت در انتخابات را بر عهده داریم و باید حداکثر مشارکت را در انتخابات داشته باشیم زیرا انتخابات نوعی رفراندوم برای نظام اسلامی است و شرکت پرشور مردم نشان دهنده پایبند بودن به آرمان های انقلاب و مایه تقویت انقلاب و حفظ امنیت کشور خواهد شد.

وی ادامه داد: سوالات و ابهاماتی در خصوص موضوع گیری شورای نگهبان مطرح می شود اما از نظر قانونی مرجع تصمیم گیری شورای نگهبان است و با همه مشکلاتی که در کشور با آن مواجه هستیم باید برای احقاق حق خودمان؛ ادای تکلیف الهی و مسئولیتمان نسبت به آینده خود و فرزندان؛ مسئولیتمان نسبت به جامعه اسلامی و شهدا و همچنین برای اصلاح جامعه در انتخابات شرکت و بهترین افراد را انتخاب کنیم.

امام جمعه زاهدان با اشاره به اینکه عدم شرکت در انتخابات عامل تصعیف ارکان نظام و به خطر افتادن امنیت کشور خواهد شد افزود: شرکت نکردن در انتخابات نه تنها از مشکلات کم نمی کند بلکه به مشکلات می افزاید و ایران را ضعیف نشان می دهد و زمانی که ایران ضعیف نشان داده شود دشمن برای هجوم و توطئه طمع خواهد کرد همانطور که در سال های گذشته با اندک آشوبی دشمن احساس کرده که پایه های نظام اسلامی تضعیف شده است و می تواند عرض اندام کرده و برای ما مشکل به وجود آورد.

وی گفت: مقام معظم رهبری ابراز امیدواری کردند که شاهد حضور پر شور مردم در انتخابات باشیم و اگر چنین بشود مانند جنگ احزاب که پیامبر فرمود پیروزی در این صحنه آغاز پیروزی های بعدی است و از این پس ما حمله خواهیم کرد  اگر ما نیز این پیام قوت و اقتدار نظام را به دشمن مخابره کنیم دیگر آن ها جرئت حمله ب ما را ندارند و ما می توانیم در عرصه مقابله با آن ها نقش آفرین باشیم.

آیت‌الله محامی گفت: مقام معظم رهبری در گذشته فرموده اند که دوران بزن در رو تمام شده است و اگر دشمن یکی بزنند ده تا می خورد و یا سید حسن نصرالله که فرموده بود از امروز روز پیروزی های ما شروع شده و گذشت آن روز که فلسطینیان در برابر دشمن خار و ذلیل شوند و در جنگ های ۳۳ روزه ۱۱ روزه و جنگ های اخیر دیدیم که دشمنی با آن همه از تسلیحات نتوانست در برابر مقاومت مردم فلسطین کاری به پیش ببرد و اگر ما در این صحنه پیام قوت، عزت، اقتدار و افتخار خود را مخابره کنیم شروع پیروزی های بعدی خود را خواهیم داشت.

نماینده ولی فقیه در استان خاطر نشان کرد: چنانچه در صحنه جنگ نظامی نیازمند مرد میدان هستیم در عرصه مدیریت کشور هم نیازمند مرد میدان هستیم و باید بر اساس شاخص هایی که مقام معظم رهبری فرمودند تلاش کنیم تا فردی که دارای ویژگی هایی از جمله مدیریت قوی و انقلابی، معتقد و ملتزم به آرمان های انقلاب، امیدوار به آینده، اعتماد به مردم و ظرفیت های داخلی کشور و جوانان،  توانمندی در حل مشکلات اقتصادی کشور و رعایت ۳ اصل مهم عزت، حکمت و مصلحت در مسائل بین الملل را داشته باشد انتخاب کنیم.

امام جمعه زاهدان تاکید کرد: طبعا بنده و امسال بنده با اقتدا به سیره و روش مقام معظم رهبری باید از تعیین مصداق پرهیز کنیم و ائمه جمعه شیعه و اهل سنت باید همواره مردم را راهنمایی و برای شرکت در انتخابات تشویق کنند و شاخص های انتخاب را برای مردم بیان و از ورود به دستی بندی و جناح بندی ها پرهیز کرده و نقش پدری خود را حفظ کنند و وارد درگیری های حزبی و جناحی نشوند.

وی گفت: طبعا ستاد های انتخاباتی کاندیداها فعال خواهند شد و مردم هم باید در این فرصت کوتاه بررسی و تحقیق داشته باشند و فرد مورد نظر را انتخاب کنند و باید توجه داشت که در این دوران بازار وسوسه های شیطانی داغ است و باید اخلاق و آدب اسلامی را رعایت کنیم و کاندیداها تنها بر روی برنامه ها و طرح های خود تمرکز کنند و به دنبال تخریب چهره های دیگر نباشند تا با انتخاباتی پر شکوه شاهد تحولی در کشور عزیزمان ایران باشیم.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان خاطر نشان کرد: انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز مهم است و باید با بررسی و تحقیق افراد با انگیزه و متعهد را فارق از نگاه های قومی، قبیله ای و مذهبی و بر اساس شایسته سالاری انتخاب کنیم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها