تاریخ انتشار : یکشنبه 24 اکتبر 2021 - 2:05
کد خبر : 15047

قالیباف: مسئله فلسطین فراتر از تعلق به دین و مذهب و قومیتی خاص مسئله ای جهانی است

قالیباف: مسئله فلسطین فراتر از تعلق به دین و مذهب و قومیتی خاص مسئله ای جهانی است

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برغم همه تلخی های جانکاه ناشی از تجاوزات جاری رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین، مهمترین دستاوردهای این مرحله از نبرد را می توان بازگشت ملت فلسطین به مسیر درست یعنی تمسّک به حق مقاومت و مبارزه قدرتمندانه در مقابل دشمنِ زورگو و متجاوز، هویت یابیِ فلسطینیان و حرکتِ منسجم

قالیباف: مسئله فلسطین فراتر از تعلق به دین و مذهب و قومیتی خاص مسئله ای جهانی است

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برغم همه تلخی های جانکاه ناشی از تجاوزات جاری رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین، مهمترین دستاوردهای این مرحله از نبرد را می توان بازگشت ملت فلسطین به مسیر درست یعنی تمسّک به حق مقاومت و مبارزه قدرتمندانه در مقابل دشمنِ زورگو و متجاوز، هویت یابیِ فلسطینیان و حرکتِ منسجم تر و متحدترِ آنان در نوار غزه، کرانه و اراضی اشغالی ۱۹۴۸ درخشش بیشتر خورشید امید برای تحقق آرمان آزادی فلسطین از نهر تا بحر در آینده ای نه چندان دور دانست.

به گزارش ایسنا، محمد باقر قالیباف در نشست فوق العاده کمیته فلسطین اتحادیه بین المجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (PUIC)، بیان کرد: در آغاز، پیروزی مقاومت یکپارچه و قهرمانانه ملت فلسطین در نبرد علیه جنایتکاران رژیم صهیونیستی را به مقاومت، ملت فلسطین و همه ملت های مسلمان و آزادی خواه جهان که برای حمایت از فلسطین و مسجدالاقصی صحنه های عبرت آموزی خلق کردند تبریک می گویم و به نوبه خود از حضور و مشارکت شما نمایندگان محترم و عالی رتبه پارلمان های کشورهای اسلامی در این اجلاس اظهار خرسندی و قدردانی می کنم. امیدوارم این نشستِ مهم بتواند به همه اهداف عالی خود در جهت حمایت و دفاع از تحقق حقوق مشروع ملت فلسطین، استیفای حقوق آنان و اتخاذ راهکارهای اصولی برای توقف ظلم، جنایت، نسل کشی، آپارتاید و پاکسازیِ نژادی و کمک به بازسازیِ خرابیهای جنگ نائل آید.

وی در ادامه اظهار کرد: در روزهای اخیر، جهان شاهد آن بود که رژیم جعلی و کودک کش صهیونیستی، فجیع ترین جنایات را علیه برادران و خواهران ما در فلسطین اشغالی مرتکب شد، جنایاتی که قلب هر انسانِ آزادهای را به درد آورد. این جنایات و کشتار وحشیانه در حالی رخ داد که برخی با رویکرد غلط حرکت در مسیر عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در تلاش بودند تا قبح و پلیدی رابطه با این رژیم اشغالگر را کم رنگ و بی اثر نمایند. این در حالی است که تداوم اشغالگریِ رژیم صهیونیستی طی بیش از هفت دهه، و همچنین کشتار، اخراج و آواره کردن میلیون ها فلسطینی، طراحی و اجرای سیاست هدفمند تغییر هویت اسلامی، فرهنگی و جمعیتی سرزمین های اشغالی فلسطین به ویژه قدس شریف، حمله به مظاهر تمدن اسلامی در مسجدالاقصی و محاصره اقتصادی نوار غزه و محروم نمودن مردم این منطقه از دسترسی به نیازمندی های اولیه زندگی، پاسخی آشکار به این نگاه نادرست در جهت عادی سازی روابط با این رژیم جعلی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: بدون شک حمایت از مقاومت ملت فلسطین برای مقابله قدرتمندانه با متجاوزان اشغالگر و نیز هرگونه کمک برای اعاده حقوق حقه فلسطینیان، وظیفه همه کسانی است که به مبدأ حق و عدالت ایمان و اعتقاد دارند. مسئله فلسطین فراتر از تعلق به دین و مذهب و قومیتی خاص، مسئله ای جهانی است و حمایت از فلسطینیان مظلوم در مقابل تجاوز و جنایات اشغالگران صهیونیست نیز مسئولیتی جهانی است. سنت الهی بر شکست ظلم و ظالم و یاری “مظلومان مجاهد” بنا شده است. ملت فلسطین مصداق بارز “مظلوم مجاهد” است چرا که هیچگاه به ظلم متجاوز تمکین نکرده و راه جهاد و مقاومت شرافتمندانه را در پیش گرفته است.

قالیباف در ادامه تاکید کرد: مقاومت و پایداری مردم فلسطین، بار دیگر ثابت کرد که رژیم صهیونیستی صرفاً زبان قدرت را می فهمد و شاهدیم با مجاهدتهای وصف ناپذیر رزمندگان مخلص فلسطینی، کلیه معادلات خیالی رژیم جعلی از جمله ادعا و توهمِ نفوذناپذیر بودن گنبد آهنین، نقش بر آب شد و امروز شکست پذیری و اضمحلال صهیونیستها بیش از پیش آشکار گردید. مقاومت ۱۲ روزه اخیر فلسطین، معادله جدیدی را رقم زد؛ به نحوی که امروز همه  مسلمانان جهان، یکپارچه از آزادی قدس شریف سخن می گویند که اولین قبله گاه مسلمانان و سومین حرم مقدس اسلامی است و هویت و اعتبار فلسطین، به آن شناخته می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطر نشان کرد: خوشبختانه در این نبرد، ملت ها و کشورهای اسلامیِ بسیاری پای کار آمدند و با برگزاری نشست ها و تظاهرات متعدد، خشم و انزجار خود را از اقدامات و جنایات صهیونیست ها به منصه ی ظهور رساندند. بی تردید این پایان کار نیست و نخواهد بود .قضیه فلسطین وارد مرحله جدیدی شده است. مرحله ای که با پیروزی عملیاتِ “شمشیر قدس” هرگز به عقب باز نخواهد گشت. متأسفانه تلاش برای قبح زدایی از عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر و تلاش اندکی از سران کشورها برای عادی سازی روابط، به صهیونیستها این امکان را داد تا نسخه هایی بلند پروازانه و گستاخانه برای آینده فلسطین تجویز نموده و تصور کنند در صورت عملی شدن نقشه های شومِ خود، برای همیشه بر فلسطین و منطقه ما مسلط خواهند شد.

وی افزود: اما، اکنون همگان می دانند که بزرگترین دشمن صلح و امنیتِ منطقه، پروژه خطرناک صهیونیسم است. پروژه ای که برای تجزیه و تضعیف و حتی فروپاشی کشورهای اسلامی بنا نهاده شده است. در طول چند دهه ی گذشته، رژیم صهیونیستی مسئول کشتار و آوارگی فلسطینیان و بی حرمتی به مقدسات اسلامی در فلسطین است و در تمامی این جنایات، ایالات متحده آمریکا با آن همراه، و در شورای امنیت با وتوی خود آن را حمایت نموده و در ارسال انواع سلاحِ مخرب برای جنگ افروزی از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است.

قالیباف در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه برخی آمریکا را در طول سالها مذاکره، داور گرفتند و یا از آن حمایت خواستند و دل در گرو میانجیگری و طرح های یکجانبه و جانبدارانه ی آن سپردند؛ بیان کرد: کاخ سفید هیچگاه میانجی صادقی نبوده و نخواهد بود. حمایت های دولت آمریکا در جنگ اخیر، برای کسانی که هنوز روزنه امیدی به ایفای نقش مثبت آمریکا در حل بحران فلسطین داشتند آشکارا روشن ساخت که آمریکا تنها در پی تأمین منافع حداکثری صهیونیست ها است و احترامی برای حداقل خواسته های مشروع فلسطینیان قائل نیست. مقاومت اخیر و خروش مردم فلسطین از مسجدالاقصی و قدس تا کرانه باختری، از کرانه تا غزه و از غزه تا ساکنان سرزمین های ۱۹۴۸، به دولت آمریکا نیز ثابت کرد که کشورهای اسلامی و افکار عمومی جهان نسبت به سرنوشت فلسطین و قدس بی تفاوت نبوده و حمایت از جنایتکاران صهیونیست بدون هزینه نخواهد بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطر نشان کرد: برغم همه تلخی های جانکاه ناشی از تجاوزات جاری رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین، مهمترین دستاوردهای این مرحله از نبرد را می توان بازگشت ملت فلسطین به مسیر درست یعنی تمسّک به حق مقاومت و مبارزه قدرتمندانه در مقابل دشمنِ زورگو و متجاوز، هویت یابیِ فلسطینیان و حرکتِ منسجم تر و متحدترِ آنان در نوار غزه، کرانه و اراضی اشغالی ۴۸ و درخشش بیشتر خورشید امید برای تحقق آرمان آزادی فلسطین از نهر تا بحر در آینده ای نه چندان دور دانست. با مدد الهی دشمن صهیونیستی امروز از هر زمان دیگری منفعل تر، ناامیدتر و ناتوانتر است.

وی افزود: همکاران محترم، خانم ها و آقایان؛ شما به احتمال زیاد فیلم ایستادگی و جدالِ یک بانوی مظلوم فلسطینی مقیم محله قدیمی شیخ جرّاح را با یک شهرک نشین اشغالگر صهیونیست دیده اید. بانوی فلسطینی از فرد صهیونیست می پرسد که چرا به حریم منزل وی تجاوز کرده و قصد غصب آن را دارد؟ فرد صهیونیست در پاسخ به راحتی و در کمال بی رحمی می گوید: اگر من این کار را نکنم، دیگری خواهد کرد! حال، مدعیان مُتوهّم و ریاکارِ دموکراسی به ما پاسخ دهند که این بی عدالتی، بی رحمی، بربریت، بی قانونی و اقدامی که مخالف قطعی کلیه ارزش های انسانی، حقوقی و دموکراتیک می باشد، چگونه قابل توجیه است؟

قالیباف در ادامه با اشاره به اینکه پرسش ما این است که حامیان این رژیم جعلی براساس کدامین موازین انسانی و عقلی از رژیم منحوسی که بنیان آن بر ترور، خونریزی و تجاوز بنا شده و حیات آن در گرو استمرار جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت، تبعیض نژادی، نسل کشی و آپارتاید استوار است، این چنین وقیحانه حمایت می کنند؛ تاکید کرد: آمریکا و حامیان رژیم جعلی اسرائیل تردید نکنند که هر فرد آزادیخواهی با مشاهده ی این میزان عناد و دشمنی با ملت فلسطین و حمایت علنی از ظالم، تحمل خویش را از کف داده و فریادِ عدالت خواهی سر خواهد داد. در جریان حملات نظامیِ اخیر، صهیونیست به غیرنظامیان و زنان و کودکان فلسطینی در غزه، توسل به زور و سرکوب در مسجدالاقصی و کرانه باختری، نمونه های متعددی از این قبیل اعتراضات مردمی و فریادهای انتقادآمیز جهانی علیه ریاکاری و نفاق نهادینه شده در دولت های حامیِ کیان صهیونیسم به ویژه در غرب را شاهد بودیم که نشانی آشکار از زنده بودن وجدان بشری در جهان کنونی می باشد.

قالیباف در ادامه با اشاره به مقاومت اخیر مردم فلسطین، بیان کرد: دشمن صهیونیستی درک کرد که در برابر قیام فراگیر مردم مقاوم فلسطین، ناتوان است. کشتار زنان و کودکان بی دفاع و حمله به ساختمان محل تجمع رسانه های خبری و حمله نظامی به اهداف کور مسکونی، عدم تعادل حاکمان جنایتکار صهیونیستی را به تصویر کشید. قدرت نوجوانان، جوانان و زنان فلسطینی، حتی جوانانی که در محاصره دشمن صهیونیستی در مناطق ۱۹۴۸ و ساکن در اراضی اشغالی، می باشند از دیگر جلوه های اقتدار و وحدت فلسطینی ها در این معرکه بود. تجربه مردم محله تاریخی شیخ جرّاح ثابت کرد که می توان با وحدت و مقاومت، مانع پیشروی اشغالگران شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه بی تردید، مقاومت روز به روز قدرتمندتر و اشغالگران ضعیف تر و در مسیر فروپاشی قرار دارند، اظهار کرد: تحولات اخیر در فلسطین بیش از گذشته ضرورت اتحاد و همکاری کشورهای اسلامی برای مقابله با زورگویی و اشغالگری صهیونیست ها را یادآور شد و بار دیگر نشان داد که فلسطین پاره تن جهان اسلام است و غیرت اسلامی مان هرگز نخواهد گذاشت که این مردم مظلوم را تنها بگذاریم. ورود مقاومت در غزه به حمایت از حریم مسجدالاقصی و ساکنان مسلمان قدس، نشان دهنده همبستگی و پیوستگی غزه با قدس است؛ به گونه ای که همه فلسطینیان داخل و خارج، غزه و کرانه ضمن کنار گذاشتن اختلافات و دودستگی ها و در مسیر وحدت، به حمایت از مردم فلسطین در قدس و مقابله با اشغالگران پرداختند.

قالیباف در ادامه خاطر نشان کرد: اقدامات رژیم جعلی اسرائیل در فلسطین اشغالی از جمله کرانه و غزه، نقض فاحش، گسترده و سازمان یافته حقوق بشر، حقوق بشردوستانه و حقوق بین الملل است. جامعه بین المللی از جمله کشورهای اسلامی نباید در مقابل این جنایت سکوت کنند. پارلمان ها و دولت ها باید اقدامات این رژیم در فلسطین را به عنوان نسل کشی، آپارتاید و جنایت علیه بشریت شناسایی و تبعات آن را متوجه صهیونیست نمایند.اینکه فرزندان شجاع فلسطین با مقاومتی جانانه در مقابل هجمه بی امان صهیونیست ها توانسته اند با اثبات قدرت خود و استیصال آشکار دشمن تجاوزگر، رژیم جعلی اسرائیل را به تسلیم و پذیرش آتش بس ناچار سازند، ضروریست که دولت های اسلامی به طور عام و ما پارلمان های اسلامی به عنوان نماینده مردم به طور خاص، اقدام هایی را در حمایت از فلسطین به عمل آوریم، شامل: اول از دولت ها و پارلمان های اسلامی انتظار می رود تا از ابزار نگرانی و محکومیتِ زبانی، گذر کرده و اقدامات تنبیهی و تأثیرگذاری را علیه صهیونیست ها اعمال کنند.

وی افزود: دوم اعلام انزجار و تقبیح عمل عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و ضرورت جبران مافات و اعلام وفاداری مجدد به آرمان فلسطین و قدس شریف مورد توجه ما می باشد؛ سوم بر ضرورت اجماع پارلمان های اسلامی برای انجام هرگونه اقدام ممکن با هدف یاری رسانی به مردم غزه و بازسازی مناطق آسیب دیده از تهاجم اخیر رژیم صهیونیستی، تأکید داریم. چهارم مکلف کردن دولت های خویش در بررسی چگونگی حمایتِ موثر و کارآمد به منظور جمع آوری کمک های کشورهای اسلامی جهت بازسازی غزه و کمک به فلسطین و پایداری آنان در مسیر احقاق حقوق فلسطینیان و از جمله حمایت خاص از خانواده معظم شهدا و مجروحان فلسطینی در خور توجه ویژه می باشد؛

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تاکید کرد: بررسی راه های تقنینی و حمایتی کمک به امر تسریع در روند اقدامات بشردوستانه به ویژه در زمینه درمانِ موثر و فوری مجروحان یک ضرورت است؛ پیگیری مجازاتِ جنایتکاران صهیونیستی وظیفه دولت ها و پارلمان های اسلامی است و جنایات صهیونیست ها نباید بی مجازات بماند. توصیه اکید پارلمان ها به دولت های خویش در پیگیری قانونی جنایتکاران در دادگاه های مستقل و بین المللی مورد تأکید ماست. برقراری صلحی عادلانه و پایدار در منطقه جز از طریقِ احقاق حقوق مسلم و تاریخی فلسطین و پایان دادن به اشغال کامل سرزمین تاریخی فلسطینیان، پذیرش حق تعیین سرنوشت ملت فلسطین، بازگشت کلیه آوارگان و تشکیل دولت یکپارچه فلسطینی به پایتختی قدس شریف در بستر برگزاری یک همه پرسی با مشارکت ساکنان اصیل فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی به سرانجام نخواهد رسید.

وی در پایان تاکید کرد: مایلم اعلام کنم که حمایت از آرمان فلسطین و قدس شریف و همراهی با مردم مظلوم و مقاوم فلسطین برای تحقق این اهداف، جزیی جدایی ناپذیر از سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران می باشد. جمهوری اسلامی ایران مفتخر است که در طول حیات طیبه خود با تمام توان در همه زمینه های ممکن در کنار ملت فلسطین و مقاومت شرافتمندانه آن ایستاده و تا تحقق کامل آزادی فلسطین و قدس شریف در این مسیر خواهد ایستاد.بار دیگر از حضور ارزشمند شما در این اجلاس و راهکارهای موثر و عملی که برای حمایت از فلسطین و قدس شریف ارائه خواهید داد، تشکر می نمایم و اقامتی خوش را برایتان در تهران آرزو دارم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها