تاریخ انتشار : جمعه 29 اکتبر 2021 - 19:36
کد خبر : 30216

مهرعلیزاده: شفافیت بخش مهمی از ویژگی‌های دولت من است

مهرعلیزاده: شفافیت بخش مهمی از ویژگی‌های دولت من است

کاندیدای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه شفافیت بخش مهمی از ویژگی‌های دولت من است، اظهار کرد: اگر شفافیت در اختیار مردم باشد، پاسخگویی مسئول در برابر مردم وجود خواهد داشت. به گزارش ایسنا، محسن مهرعلیزاده کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برنامه‌ای تلویزیونی که از شبکه ۳ سیما پخش شد،

مهرعلیزاده: شفافیت بخش مهمی از ویژگی‌های دولت من است

کاندیدای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه شفافیت بخش مهمی از ویژگی‌های دولت من است، اظهار کرد: اگر شفافیت در اختیار مردم باشد، پاسخگویی مسئول در برابر مردم وجود خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، محسن مهرعلیزاده کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برنامه‌ای تلویزیونی که از شبکه ۳ سیما پخش شد، گفت: امیدوارم تنگ‌نظری‌های خاصی که از طرف برخی اظهار می‌شود، جوانان و مردم را آزرده نکند.

وی همچنین درباره راه‌حل خود برای «احیای بازار سرمایه» اظهار کرد: بازار سرمایه یکی از سالم‌ترین بازارها برای جذب نقدینگی و سوق دادن آن به سمت تولید است. تولید در هر جامعه نشان از زنده بودن آن جامعه است. اکنون در کشور ما تا آن جا که خبر دارم، تنها 33-34 درصد از بودجه 1400 کشور ما از طریق مالیات‌ها تامین می‌شود در حالی که در تمام کشورهای دنیا 98 درصد درآمدهای دولت برای کارهایی اجرایی از محل مالیات است. باید سعی کنیم در اسرع وقت، شرکت‌های مخفی را که بازار را خراب می‌کنند، جمع کنیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: نکته ای درباره بورس بگویم؛ در بورس وقتی دولت ها و صاحبان سرمایه ها مداخله کنند، در این جا دولت باید دقیق شده و همبازی منافع‌طلبان نشود و با دقت عمل کند تا سرمایه مردم مصون بماند.

مهرعلیزاده خاطر نشان کرد: اگر بانک‌ها نمی‌توانند همکاری کنند، بانک‌های خصوصی جمع شوند. دولت باید بانک‌ها را مکلف به پرداخت پول به ساخت مسکن کند.

وی درباره مشکل مسکن نیز گفت: دلیل اختلاف قیمت‌های وحشتناک در 10 سال گذشته و 20 برابر شدن قیمت مسکن، گرایش به استفاده از مسکن به عنوان کالای بورسی است. ما باید تولید را با صرفه کرده و در دادن تسهیلات پولی و بانکی، تسهیلات را ارزان کنیم. 75 درصد تسهیلات بانک‌ها در دلالی است. اگر بانک‌ها نمی‌توانند همکاری کنند، بانک‌های خصوصی جمع شوند. دولت باید بانک‌ها مکلف به پرداخت پول به ساخت مسکن کنند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: مسئله مسکن مهر، بد اجرا شد اما طرح بدی نبود و مردم را صاحب مسکن کرد. در آینده باید شرکت های بخش خصوصی را مکلف به ساخت مسکن کنیم. البته در مسئله دادن تسهیلات به مسکن که قبل انقلاب نیز باب بود، وزن افزایش قیمت زمین بر مسکن را از بین ببریم.

مهرعلیزاده با تاکید بر اینکه نهادهای مدنی اجتماعی باید بتوانند بدون نگرانی و با آزادی عمل، مسئول را مکلف به پاسخگویی کنند، اظهار کرد: شفافیت بخش مهمی از ویژگی‌های دولت من است. اگر شفافیت در اختیار مردم باشد، پاسخگویی مسئول در برابر مردم وجود خواهد داشت. اگر تمام عملکرد مسئول در اختیار مردم بوده و مورد انتقاد  باشد، مسئولان به نوعی پاسخو خواهد بود.

وی افزود: برای پاسخگو کردن مسئول چه راه‌حلی داریم؟ دو روش وجود دارد؛ یکی روش مستقیم است که در سایتی که طراحی کردیم، کامنت‌هایی گذاشته می‌شود که سیستم‌های نظارتی آن‌ها را کنترل و مسئولان را مجبور به پاسخگویی می‌کنند؛ دوم فعال کردن نهادهای مدنی اجتماعی است تا بدون نگرانی و با آزادی عمل، مسئول را مکلف به پاسخگویی کنند. یکی از معضلات کشور ما این است که نهادهای اجتماعی، حمایت نشده و جوانان احساس کنند که این کار خاصیتی ندارد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر بتوانیم در دولت چهارساله‌ام کمی بحران آب را به عقب بیندازیم، مشکل بزرگی را حل کرده‌ایم. در ایران شاهد ابر بحرانی‌ در ورشکستگی آبی است. حضور من در استان لرستان، من را مجبور به دیدن شکل ملموس کمبود آب کرد. البته نباید تسلیم این قضیه شویم.

مهرعلیزاده افزود: در آب شرب لوله کشی در تهران و شهر های بزرگ، حدود 25  درصد آب هدر می‌رود. اگر کمی با برنامه نگاه کنیم، این کار را می‌توان با کمک شبکه بخش خصوصی احیا یا عوض کرد.

وی اضافه کرد: ما آب بسیار زیادی حدود 70 درصد را در کشاورزی از دست می‌دهیم. اگر بتوانیم در دولت چهارساله‌ام کمی بحران را به عقب بیندازیم، مشکل بزرگی را حل کرده‌ایم و یکی از راه‌هایش شیرین کردن آب در بندرعباس، چابهار و … است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه نباید در این موارد دخالت شود،اظهار کرد: بگذار یم جوانان  زندگی خودشان را کنند؛ اگر این راه را بر جوانان باز نکنیم، آنها از گذشته و دین‌شان فاصله می‌گیرند.

مهرعلیزاده خاطر نشان کرد: شاید برخی از پاسخ من خوششان نیاید اما من می‌گویم؛ یک سری تنگ‌نظری‌ها و دیدگاه‌های غیرعلمی زندگی را بر جوانان تنگ کرده است. من به جای آن که مسئله را بر جوانان دیکته کنم، باید به گونه‌ای عمل کنم که جوان از روش زندگی من الگو بگیرد؛ اگر به مسائل اجتماعی، فرهنگی و … پایبند باشم، آن‌ها نیز بر اساس آن چه بزرگ‌ترهای جامعه عمل می‌کنند، رفتار کنند اما هنگامی که من نوعی با ریا و تهمت و … رفتار کنم، جوان تیز است و آن را تحلیل می‌کند.

وی اضافه کرد: باید زندگی جوانان، نوع تفریح و … جوانان دهه 70-80 و حتی و 90 را بشناسیم و درک کنیم. چه من بپذیرم چه نه، سبک زندگی جوان، به انتخاب خودش است. اگر این سبک بد است، وای به حال من که نتوانستم سبک زندگی خودم را طوری کنم که او از من الگو بگیرد و اگر هم خوب است که همچنان وای به حال من که خودم سبک زندگی خوبی نداشتم و نتوانستم خود را الگوی او قرار دهم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: زنان دوچرخه‌سواری نکنند، اینترنت را ضعیف کنیم، عرض باند اینترنتی را کم کنیم، وزیر جوان را بکشیم به دادگاه، کنسرت می‌خواهید به کیش بروید؛ مگر کیش جزء این کشور نیست؟ اگر هست که چرا کنسرت در دیگر شهرهای کشور نباشد؟ تو نباید در این موارد دخالت کنی! بگذار جوانان زندگی خودشان را کنند. اگر این راه را بر جوانان باز نکنیم، جوان به گذشته و دین‌شان فاصله می‌گیرند. ما هنگام مواجه شدن با نسل جوان، پاسخی برای‌شان نداریم.

مهرعلیزاده اظهار کرد: فردی که در دوران دکتری جزء نفرات برتر کنکور شده است، در مصاحبه‌ای کاملا بی‌ربط رد می‌شود؛ تو حق نداری او را به دلیل افکارش کنار بگذاری!

وی در ادامه درباره راهکارهایش جهت رفع تبعیض‌ها در مسئولیت‌ها تاکید کرد: اگر اصل را بر شایسته‌سالاری بگذاریم و اقوام و افراد هم‌سلیقه خود را سر کار نیاوریم، دو راه وجود دارد؛ یکی هوشمندی خود مدیران است و دیگری در فقدان این هوشمندی، این است که نهادهای اجتماعی تحت نام‌های مختلف مراقبت کنند. چندین نهاد خصوصی که نام نمی‌برم وجود دارند که به محض وقوع هر اتفاق، آن را برملا می‌کنند. گرچه به ظاهر، عده‌ای فضول دیگری شده‌اند اما در جامعه‌ای که همه چیز محرمانه است، کار درستی می‌کنند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: امروز که کشور دچار مرض پارتی‌بازی یا خویشاوندسالاری یا گروه‌گرایی شده است، باید نهادهای اجتماعی تقویت شوند. کاری که من قرار است انجام دهم، حمایت از نهادهای اجتماعی است و اگر فردی با این نهادها در تعارض رفتار کند و او را بترستاند، با او مقابله خواهم کرد. اگر رئیس‌جمهوری جرات و جسارت انجام این کار را داشته باشد، تامین قانونی می‌شود.

مهرعلیزاده همچنین درباره برنامه دولتش برای تامین آب شرب قزوین گفت: آب شرب مسئله‌ای است که تمام کشور را درگیر کرده است. در ابتدا باید در تمام کشور، شبکه‌های فرسوده فعلی را عوض کنیم. برای این کار باید چندین میلیارد خرج کرد اما من فکر می‌کنم که با وارد کردن بخش خصوصی به این مسئله، سرمایه‌دارها بیشتر راغب به سرمایه‌گذاری می‌شوند و این که بخش خصوصی به شکل پیمانکاری وارد کار نمی‌شود.

وی افزود: اگر این کار را به صورت یک سامان ملی و حتی در قزوین انجام دهیم، تامین آب را به شکل برون‌سپاری به بخش خصوصی بدهیم، هزینه‌های لخت وزارت نیرو روی دوش مردم نمی‌افتد و صرفه‌جویی می‌شود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری همچنین با تاکید بر لزوم رفع موانع تولید  گفت: اگر ما در شهرک‌های صنعتی، اشتغالی راه بیندازیم، مثلا 7 میلیون نفر  یا بیشتر  را در نظر بگیریم، 70 درصد آن‌ها  یعنی حدود 5 میلیون نفر از آن‌ها بیکار هستند. در این شهرک، سوله‌هایی وجود دارد که رد آن هم برق و هم ماشین‌هایی وجود دارند که مشغول به تولید هستند که به آن‌ها اس‌ام‌ای می‌گویند که واحدهایی کوچک و متوسط هستند. موارد نیاز روزمره زندگی در این اس‌ام‌ای‌ها تولید می‌شوند جز صنایع بزرگ مانند فولاد و پتروشیمی که این‌ها اس‌ام‌ای نیستند.

مهرعلیزاده افزود: از ابتدا باید در این بخش‌ها با اتخاذ روش‌هایی که مانع‌زدایی کنند. صد سال است که قانون می‌نویسیم و در حال حاضر 12 هزار قانون داریم در حال که فرانسه 300 درحال قانون‌نویسی‌ است.

وی ادامه داد: باید قوانین متضاد را جمع کرده و تولید را راه‌اندازی کنیم. در مرحله اول و در مرحله بعدی، در هر سال نیاز به 50 الی 100 میلیارد سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی داریم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: برای به وقوع پیوستن این امر باید با دنیا دعوا نکرده و خوش‌اخلاق باشیم. متاسفانه عرصه تولید تبدیل به عرصه تسویه حساب شده است.

مهرعلیزاده همچنین با بیان اینکه اساسی‌ترین عامل به وجود آمدن فساد مسئله رانت است، اظهار کرد: اگر رانت و شفافیت اطلاع‌رسانی نشوند، فساد به وجود می‌آید. برای مثال اگر اطلاعات قیمت‌های قیمت ارز، بازار و…. شفاف نباشد، یا حتی جالب است من شنیدم 35 هزار خودرو به کشور وارد شده و در گمرک است که تردید نکنید قطعا در آن فساد وجود دارد.

وی افزود: کشوری که تمام قوانین ورود خودرو را ممنوع کرده است دچار بیماری فساد می‌شود. مثلا آن فردی که 35 هزار خودرو وارد می‌کند مطمئناً از قانونی که ممکن است مدتی بعد از آن اجرا شود، خبر داشته است و با حساب و کتاب آن کار را کرده است و اگر نه چه کسی 35 هزار خودرو وارد گمرک می‌کند تا در آن جا خاک بخورد؟ به امید روزی که از گمرک خارج شود؟ این نمونه رانت اطلاعاتی است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: مورد دوم رانت اقتصادی است که مانند اطلاع از قیمت ارز عمل می‌کند. مشاهده کردیم که ارز 4 هزار و 200 تومانی چه بلایی  سر کشور آورد! این ارز متعلق به مردم است. هنگامی که کاری رانتی باشد، تمام مدیران و… را آلوده می‌کند.

مهرعلیزاده در پایان تاکید کرد: اگر ریشه‌های رانت را برداریم، اتوماتیک‌وار زمینه‌های فساد از بین می‌رود و آن درصد باقیمانده از فساد، با استفاده از نهادهای مردمی و بازکردن روزنامه‌ها برای آن که هرچه می‌خواهند بنویسند و نشر دهند، اصلاح می‌شود.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.