تاریخ انتشار : یکشنبه 14 نوامبر 2021 - 12:33
کد خبر : 90189

موافقت اعضای شورا با سلب فوریت طرح تکمیل شناسنامه باغات تهران

موافقت اعضای شورا با سلب فوریت طرح تکمیل شناسنامه باغات تهران

اعضای شورای شهرتهران با ۱۳ رأی موافق با پیشنهاد کاشانی مبنی بر سلب فوریت طرح تکمیل شناسنامه باغات موافقت کردند. به گزارش ایسنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران در بیست و سومین جلسه علنی این شورا بررسی “یک فوریت طرح تکمیل شناسنامه تک باغات و اراضی مشجر شهر تهران” را در دستور کار داشتند که در

موافقت اعضای شورا با سلب فوریت طرح تکمیل شناسنامه باغات تهران

اعضای شورای شهرتهران با ۱۳ رأی موافق با پیشنهاد کاشانی مبنی بر سلب فوریت طرح تکمیل شناسنامه باغات موافقت کردند.

به گزارش ایسنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران در بیست و سومین جلسه علنی این شورا بررسی “یک فوریت طرح تکمیل شناسنامه تک باغات و اراضی مشجر شهر تهران” را در دستور کار داشتند که در راستای این طرح شهرداری تهران مکلف می شد تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۱ نسبت به تکمیل شناسنامه این باغات اقدام کند.

بر همین اساس مهدی عباسی نایب رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران در تشریح دلایل فوریت بررسی این طرح گفت: بی تردید باغات و اراضی مشجر شهر تهران ارزشمند هستند و از جایگاه منحصر به فردی در میان اراضی شهر تهران برخوردارند. با تهیه شناسنامه این اراضی علاوه بر شناسایی آنها می توان در جهت حفظ و نگهداشت آنها نیز اقدام کرد.

وی افزود: سابقه این طرح به طرحی در سال ۱۳۹۶ در شورای شهر تهران بازمی گردد که در آن هنگام مقرر شد در مدت شش ماه شهرداری تهران نسبت به تهیه شناسنامه باغات و تکمیل آن اقدام کند. لازم است برای پیگیری این طرح اعضا به یک فوریت آن رأی دهند تا با همکاری کمیسیون های ذی ربط این طرح برای هفته آینده به صحن علنی شورا آورده شود.  ما در قالب این طرح به عنوان آخرین مهلت تا پایان شهریور ماه سال آینده به شهرداری تهران فرصت می دهیم که نسبت به تکمیل شناسنامه باغات اقدام کند تا زمینه سازی برای هوشمندسازی شناسایی باغات فراهم شود.

وی ادامه داد: این طرح سبقه کاملی در دوره چهارم و پنجم دارد و از سال ۹۶ کار آن آغاز شده و در حال حاضر نیمی از کار انجام شده چرا که برای انجام مراحل بعدی نیاز به دستور مراجع قضایی برای ورود به برخی از اراضی بوده است.

صادقی دیگر عضو شورای شهر تهران در خصوص این طرح گفت: آخرین بار در سال ۹۷ شش ماه به شهرداری تهران فرصت داده شد که شناسنامه باغات را تکمیل کند حال باید شهرداری پاسخگو باشد که چرا این کار تاکنون انجام نشده است.

وی افزود: نیاز به طرح جدید و مصوبه شورا نیست. بی تردید باید در مورد طرحهای مسکوت مانده که شهرداری تا زمان ورود شورا نسبت به آنها سکوت می کند بحث و بررسی داشته باشیم.

پرویز سروری دیگر عضو شورا نیز گفت: چندبار باید طرحی را مصوب کنیم اما در مراحل بعدی اجرا نشود. آقای مختاری مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران باید توضیح دهند که چه مشکلی بر سر راه اجرای این مصوبه وجود داشته است. باید برای چنین طرحی زمان بندی داشته باشیم و بر اجرای زمان بندی حساسیت داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، شفیق مشاور طرح و نماینده شهرداری تهران در خصوص تکمیل شناسنامه باغات در صحن علنی شورا حاضر شد و در تشریح این مصوبه گفت: این طرح براساس راهبردهای طرح جامع و تفصیلی شهر تهران از ابتدای سال ۱۳۹۵ آغاز شد. در حال حاضر نیمی از این طرح اجرا شده و باید برای مابقی آن تصمیم گیری شود، در این طرح اراضی بالای ۵۰۰ متر شناسایی شده و حدود ۷۳ هزار پارسل و یا قطعه در آن وجود داشته که از این میزان ۱۲ هزار و ۹۶۰ قطعه سبز بیرون کشیده شده است که پس از بررسی نیمی از این میزان اراضی و باغات گسسته بوده و نیمی دیگر باغات پیوسته بودند.

وی افزود: در نیمی از باغات شناسایی شده که به صورت گسسته بوده با توجه به اینکه نسبت به ورود به املاک با مشکل مواجه بودیم کار به صورت کامل تکمیل نشده چرا که برای تهیه شناسنامه فنی نیاز است که حتما وارد ملک شویم. در راستای اجرای این طرح، ۳۴۰۰ مورد از این باغات بررسی و در سامانه بارگذاری شد اما چون تصمیم گیری لازم انجام نشد ملاک عمل قرار نگرفت؛ لذا باید برای آن مکانیزمی طراحی شود.

امانی پس از استماع توضیحات نماینده شهرداری تهران در خصوص طرح تکمیل شناسنامه باغات تهران گفت: در هفته گذشته در موضوع باغات تهران جوسازی های گسترده بر علیه اعضای شورا اتفاق افتاد تا جای که یکی از اعضای سابق شورا در دوره پنجم پیشنهاد مناظره با بنده را مطرح کرد خوشبختانه در این جلسه  آقای شفیق به عنوان داور بی طرف در مورد همین طرح موضوعی را مطرح کرد که نشان از ترک فعل آشکار اعضای شورا در دوره گذشته داشته است. اعضای شورا در دوره پنجم باید توضیح دهند چرا طرح را پیگیری نکردند. در حقیقت طرح آنها انسداد در حوزه باغات و فضای سبز بوده است لذا جواب این عضو سابق داده شد و نیازی هم به مناظره نیست.

به گزارش ایسنا، مهدی چمران ریاست شورای شهر پس از صحبتهای امانی گفت: این فضاسازی ها و بی انصافی ها متاسفانه رواج دارد و رسانه هایی هم هستند که بدون نگرانی به این بی انصافی ها می پردازند ما به چنین مواردی عادت داریم و می دانیم مردم متوجه هستند چه کسی کار کرده و چه کسی کار نکرده است.

وی افزود: در سال ۹۹ هیچ پروانه ای برای فضای سبز و باغات صادر نشده و در سال ۹۸ نیز تنها دو مورد خاص پروانه ساخت و ساز برای فضای سبز صادر شده است به این ترتیب در دوره قبلی به صورت کلی ساخت و ساز را قفل کرده بودند. بی تردید مردم ما با چشم باز به این موضوعات نگاه می کنند و تلاش شورا این است که باغات و فضای سبز تهران را افزایش دهند.

وی تاکید کرد: یک درخت هم نباید اجازه دهیم قطع شود و باید به گونه ای عمل کنیم که مردم تشویق شوند به کاشت درخت لذا بهتر است این موضوع را به کمیسیون مربوطه ببریم تا پس از بررسی های بیشتر در مورد آن تصمیم گیری کنیم تصور می کنم ظرف یک هفته این موضوع به نتیجه نرسد؛ اما قطعا باید در مورد طرح شناسنامه باغات به صورت جدی بحث و بررسی کنیم.

به گزارش ایسنا، نهایتا اعضای شورا شهر با ۱۳ رای موافق با پیشنهاد کاشانی مبنی بر سلب فوریت این طرح و بررسی آن به صورت عادی موافقت کردند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها