تاریخ انتشار : سه‌شنبه 7 دسامبر 2021 - 10:52
کد خبر : 150358

مکران؛ بهشت آبزی پروری ایران

مکران؛ بهشت آبزی پروری ایران

ایسنا/سیستان و بلوچستان ‌سواحل مکران در جنوب شرق ایران، از جاسک هرمزگان در غرب تا گواتر سیستان و بلوچستان در شرق، سواحلی راهبردی و پرظرفیت برای ایران که قرار است در یکی‌از استراتژیک‌ترین طرح‌های توسعه‌ای تاریخ ایران، توسعه سواحل مکران، به مرکز تجارت، ترانزیت و تولید تبدیل شود. ‌به گزارش ایسنا، یکی‌از اصلی‌ترین قابلیت‌های سواحل مکران،

مکران؛ بهشت آبزی پروری ایران

ایسنا/سیستان و بلوچستان ‌سواحل مکران در جنوب شرق ایران، از جاسک هرمزگان در غرب تا گواتر سیستان و بلوچستان در شرق، سواحلی راهبردی و پرظرفیت برای ایران که قرار است در یکی‌از استراتژیک‌ترین طرح‌های توسعه‌ای تاریخ ایران، توسعه سواحل مکران، به مرکز تجارت، ترانزیت و تولید تبدیل شود.

‌به گزارش ایسنا، یکی‌از اصلی‌ترین قابلیت‌های سواحل مکران، آبزی پروری است، به گواه کارشناسان مراکز تحقیقات شیلاتی، بیش‌از ۴۲ هزار هکتار اراضی مستعد پرورش آبزی و میگو در خط ساحل مکران شناسایی شده است.

به گواه کارشناسان، سواحل مکران به‌دلیل اقیانوسی بودن، نزدیکی به خط استوا و صدالبته آب و هوای مطلوب قابلیت پرورش میگو در ۸ ماه از سال را دارد؛ کارشناسان می‌گویند، این مقدار اراضی مستعد و این میزان از دوره پرورش در ایران بی‌سابقه و جهان کم‌سابقه است.

صنعت آبزی‌پروری کلید محرومیت‌زدایی از بلوچستان

محسن نگهدای کارشناس شیلات به ایسنا می‌گوید: بنا به برآوردها و مطالعات شیلاتی، ۴۲ هزار هکتار اراضی مستعد پرورش میگوی سواحل مکران، قابلیت تولید سالانه ۶۰ هزار تن میگو را دارد؛ در هر مزرعه ۲۰ هکتای در گواتر یکی از سایت‌های پرورش میگوی سواحل مکران، هم‌اکنون ۲ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم مشغول‌اند؛ با تولید ۶۰ هزار تن میگو برآورد می‌شود ۵۰ هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم فقط در صنعت میگو و آبزی سواحل مکران ایجاد می‌شود که بخش مهمی از محرومیت محروم‌ترین استان ایران را می‌زداید.

وی می‌افزاید: در سواحل مکران، ۲۰ سایت مستعد پرورش میگو مجموعاً با ۴۲ هزار هکتار شناسایی شده که کارشناسان به آن به‌خاطر آب‌وهوای مطلوب و زمین‌های مستعد، بهشت آبزی پروری ایران لقب داده‌اند.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان نیز به ایسنا می‌گوید: از ۲۰ سایت پرورش میگو، هم‌اکنون با توسعه زیرساخت دو سایت گواتر و رودیک در شرق چابهار را به زیر کشت می‌بریم.

هدایت الله میرمرادزهی می‌افزاید: سایت پرورش میگوی گواتر حدود ۲۸۰۰ هکتار مساحت مفید پرورش میگو دارد که از سال ۹۴ به مراتب با فراهم شدن زیرساخت و دعوت از سرمایه‌گذاران هرسال با رشد قابل توجهی به زیر کشت رفته است. سایت رودیک هم به‌تازگی اواخر تابستان امسال با همت یک سرمایه‌گذار کویتی ایرانی‌تبار به زیر کشت رفت.

وی تصریح می‌کند: در سایت گواتر کشت میگو از اواخر اسفند شروع می‌شود و سه ماه بعد در خردادماه آماده برداشت می‌شود و تا شهریورماه برداشت ادامه دارد. سرمایه‌گذاران امسال ۷۰۰ هکتار را به زیرکشت بردند و مجموعاً ۱۶۰۰ تن میگو برداشت شد؛ هم ‎ زمان با برداشت میگو در سایت گواتر به‌دلیل قابلیت منحصر به فرد سواحل مکران در کشت و برداشت در سه مرحله از سال، برای نخستین بار، ۱۴۰ هکتار از سایت رودیک نیز اواخر تابستان امسال به همت یک سرمایه گذار کویتی به زیرکشت رفت که هفته پیش نخستین دوره برداشت موفقیت آمیز میگو را شروع کرد، سایت رودیک حدفاصل بندر رمین و بریس در شرق چابهار است که درمجموع هزار و پانصد هکتار مساحت دارد که با تکمیل زیرساخت‌ها ازجمله ساخت اسکله، برق‌رسانی، جاده دسترسی و آب آشامیدنی؛ ۱۴۰ هکتار آن به زیرکشت رفت و در مجموع هزار هکتار آن به مراتب به زیر کشت می‌رود.

صادرات میگوی مکران به ۴ کشور

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان ادامه می‌دهد: میگوی تولیدی مکران که از نوع وانامی شیشه‌ای است، به‌دلیل آب‌وهوای مطلوب، زمین‌های حاصلخیز و دوری از مراکز آلودگی صنعتی و شهری، مرغوب‌ترین میگوی ایران است و خواهان بسیاری در بازارهای بین‌المللی دارد و تا قبل از برداشت از سوی خریداران بین‌المللی پیش خرید می‌شود؛ سال گذشته از ۱۰۲۵ تن میگوی تولیدی در گواتر در مجموع ۳۲۰ تن به کشورهای امارات، چین، تایلند، ویتنام، هنگ گنگ و اندونزی صادر شد که با احتساب هر کیلو ۵ دلار در بازار جهانی ارزآوری خوبی برای کشور دارد. امسال نیز ۸۰۰ تن میگوی تولیدی گواتر به ۴ کشور عمان، امارات، هنگ‌کنگ و تایلند صادر شد.

میرمرادزهی تاکید می‌کند: مقدار مساحتی که هم‌اکنون در سایت‌های گواتر و رودیک به زیرکشت می‌رود در برابر مساحت مستعد پرورشی که در سواحل مکران و حتی خود این دو سایت وجود دارد اصلاً درخور و قابل قیاس نیست.

وی با بیان اینکه نبود زیرساخت، کمبود اعتبارات دولتی و سرمایه در گردش سرمایه‌گذاران و بهره‌برداران عمده‌ترین دلایل عدم استفاده حداکثری از مزارع مستعد پرورش میگوی سواحل مکران است، می‌گوید: در سند توسعه شیلاتی سواحل مکران در افق ۱۴۰۴، افزایش میزان دوره و مزارع کشت در دستور کار قرار گرفته است، امسال برنامه‌داریم با فراهم کردن زیرساخت ۱۵۰۰ هکتار از مرزعه گواتر و بخشی از مزرعه رودیک را به زیرکشت ببریم، ضمن آنکه در سند چشم‌انداز ۱۴۰۴، ۱۵ هزار هکتار از مزارع ما به‌مراتب به زیر کشت خواهند رفت که بر این مبنا در وهله اول، ۳ هزار هکتار در سایت بریس با مشارکت یک شرکت کره‌جنوبی، هزار هکتار در رودیک با مشارکت یک ایرانی‌تبار کویتی و ۱۰۰ هکتار را هم در منطقه تنگ با مشارکت سپاه پاسداران با فراهم شدن زیرساخت به‌زیرکشت خواهد رفت.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان با بیان اینکه اشتغال و ارزآوری میگوی مکران منحصر به فرد است، خاطرنشان می‌کند: بهره‌برداران و سرمایه‌گذاران با زیرکشت بردن هر مزرعه ۲۰ هکتاری در گواتر به‌طور متوسط ۶۰۰ میلیون تومان درآمد کسب می‌کنند، ضمن آنکه به‌ازای هر مزرعه ۲ شغل نیز ایجاد می‌شود؛ بنابراین باید در ایجاد زیرساخت برای سایر سایت‌ها و دعوت از سرمایه‌گذاران با عزمی جامع تعجیل کرد.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها