تاریخ انتشار : یکشنبه 24 اکتبر 2021 - 1:27
کد خبر : 14743

واگذاری ۱۰هزار مترمربع از اراضی آستان قدس رضوی برای احداث مدرسه در مـشهد

واگذاری ۱۰هزار مترمربع از اراضی آستان قدس رضوی برای احداث مدرسه در مـشهد

ایسنا/خراسان رضوی معاون املاک و اراضی بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی از موافقت تولیت آستان قدس رضوی با واگذاری ۱۰ هزار مترمربع برای احداث مدرسه در منطقه سیدی و بلوار ثامن مشهد خبر داد. مرتضی حقیقی امروز در نشست خبری که در ساختمان معاونت املاک و اراضی آستان قدس رضوی برگزار شد اظهار کرد: یکی

واگذاری ۱۰هزار مترمربع از اراضی آستان قدس رضوی برای احداث مدرسه در مـشهد

ایسنا/خراسان رضوی معاون املاک و اراضی بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی از موافقت تولیت آستان قدس رضوی با واگذاری ۱۰ هزار مترمربع برای احداث مدرسه در منطقه سیدی و بلوار ثامن مشهد خبر داد.

مرتضی حقیقی امروز در نشست خبری که در ساختمان معاونت املاک و اراضی آستان قدس رضوی برگزار شد اظهار کرد: یکی از وظایف اصلی اداره املاک در کنار حفظ و صیانت از موقوفات، ارائه خدمات مناسب به مردم است. باتوجه به اینکه در چند سال گذشته رشد و توسعه مشهد به صورت متوازن صورت نگرفته است، برخی از مناطق نیاز به حمایت و مدیریت شهری دارند. آستان قدس رضوی در کنار سایر ارکان مدیریت شهری در سال گذشته تلاش کرد زمینه‌ توسعه متوازن شهر مشهد و ارائه خدمات مطلوب را برای مردم فراهم کند.

وی افزود: نمونه‌های اجرایی این اقدامات صورت گرفته در بلوار حر و شهرک شهید رجایی بوده است. از جمله این اقدامات در زمینه احداث پارک‌ها و خیابان‌های متناسب و اتصال خیابان مهدیه به منزل آباد و اختصاص ۲۳ ‌هکتار زمین جهت احداث ۶۰۰۰ واحد مسکونی برای افراد کم برخوردار در شهرک شهید رجایی بوده است.

معاون املاک و اراضی بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی در رابطه با اراضی فاقد سند مالکیت عنوان کرد: یکی از آسیب‌هایی که در این مناطق وجود دارد این است که اراضی عمدتا فاقد سند مالکیت است و دارایی‌ که در اختیار مردم است به صورت سرمایه برای استفاده از خدمات و تسهیلات نمی‌شود. آستان قدس رضوی  از چند سال گذشته با این مصوبه مساعدتی را مبنی بر تخفیف حقوقات موقوفه اعمال کرده بود اما این امر با استقبال مردم مواجه نمی‌شد. علت این بود که بعد از اینکه به آستان قدس رضوی برای اخذ سند مراجعه می‌کردند، در مراحل بعدی باید مبالغی را پرداخت می‌کردند که این مبالغ هزینه زیادی محسوب می‌شد و نهایتا منجر به سند نمی‌شد.

حقیقی با اشاره به تفاهم‌نامه صورت گرفته شده با شهرداری در این زمینه عنوان کرد: تفاهم‌نامه‌ای باشهرداری تنظیم شده که متناسب با میزان بخشودگی است که آستان قدس رضوی به این اراضی دارد. شهرداری نیز موقوفات خود را مشمول تخفیف قرار بدهد. مصوبه شورا برای این امر اخذ شده است.

وی افزود: خروجی کار از آستان قدس به این سمت بوده است که از شهرک شهید رجایی و شهرک شهید باهنر و طرق و… ما اراضی تصرفی را تا ۷۰درصد مشمول بخشودگی کرده‌ایم و ۳۰درصد آن طی اقساط ۱۰ ساله پرداخت می‌شود و برای سال اول نیز نیاز به پرداخت مبلغی  نیست  و هر زمانی که مردم می‌خواهند ملک خود را منتقل یا واگذار کنند پول را پرداخت کنند.

حقیقی خاطرنشان کرد: این بهترین شرایط است که ایجاد شده تا کسانی که سال‌های زیاد فاقد سند مالکیت بودند، بتوانند سند مالکیت را بگیرند و با این سند بتوانند نسبت به اخذ پروانه ساختمانی و تسهیلات بانکی  ساخت وساز  لازم را داشته باشند.

معاون املاک و اراضی بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی در خصوص برنامه‌های تدارک دیده شده به مناسبت دهه کرامت بیان کرد: به مناسبت دهه کرامت مساعدتی برای حمایت از کسب و کارها و فعالیت‌های تولیدی خواهیم داشت. به این منظور ۱۰درصد تخفیف برای پرداخت حقوق موقوفه برای تغییر در بهره‌برداری در  سند اجاره‌ای ارائه کرده ایم. پس از شروع دهه کرامت به مدت دوماه افرادی که مراجعه کنند، مشمول این میزان تخفیف خواهند شد.

حقیقی درباره وقوع خشکسالی و آسیب‌های وارد شده به کشاورزان تصریح کرد: در حوزه کشاورزی با توجه به اینکه با خشکسالی درگیر هستیم و در بخشی از اراضی دیم کشت صورت نگرفت، ترتیبی لحاظ شده تا کسانی که بابت پرداخت مال‌الاجاره نگرانی دارند، مراجعه کنند و درخواست خود را بدهند تا بررسی‌های کارشناسانه صورت بگیرد تا اگر صرفا به دلیل خشکسالی محصولی در سال زراعی جاری نداشته‌اند مشمول بخشودگی و معافیت قرار گیرند.

وی ادامه داد: در دوماه اول سال نیز به جهت تشویق و ترغیب و حمایت از تولید محصولات کشاورزی، دولت برای خرید گندم نرخ ۴۰۰۰ تومان را اعلام کرده بود و ۱۰۰۰ تومان نیز به عنوان تشویقی برای تحویل به سیلو در نظر گرفته شده است که در مجموع قیمت خرید تضمینی کیلویی ۵۰۰۰ تومان است. در این زمینه مساعدتی انجام شد تا کسانی که تا آخر اردیبهشت ماه وجوه خود را پرداخت کنند، آن هزار تومان را نیز تخفیف داده شود تا با همان نرخ  ۴۰۰۰ تومان کار خود را انجام داده و  مشمول ۲۰ درصد تخفیف شوند.

معاون املاک و اراضی بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی با بیان اینکه «یک سوم شهر مشهد عرصه آستان قدس رضوی است» بیان کرد: در این رابطه سالانه منازل مسکونی باید متناسب با قرارداد خود و تمدید اجاره حضور پیدا کنند و قرارداد ۵ ساله یا ۱۰ ساله بابت عرصه تنظیم کنند و این مستلزم حضور در اداره بود و مشکلاتی را برای مستاجران به‌وجود می‌آورد.

حقیقی ضمن بیان اینکه ترتیبی اتخاذ شده که با مراجعه به سایت معاونت املاک و اراضی آستان قدس درخواست تمدید اجاره کاملا به صورت الکترونیکی انجام شود، خاطر نشان کرد: برای این کار تنها لازم است مستاجرین شماره سند قبلی را در داخل سیستم ثبت کنند و درخواست تمدید اجاره را بدهند، برای این کار افراد می‌توانند نزدیک‌ترین محضر را به منزل خود انتخاب کنند. تمام این موارد به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد و مبالغ مال‌الاجاره که مبلغ جزئی است اعلام و  به آن‌ها پیامک می‌شود.

وی افزود: بعضی از پهنه‌های موقوفات سابقا به صورت ملکی بوده است و احکامی که دادگاه‌ها در رابطه با این املاک صادر می‌کنند به حالت موقوفه برمی‌گردد. مردم بدون هیچ نگرانی مراجعه کنند و فقط اسناد آن‌ها به صورت اسناد آستان قدس خواهد شد. هیچ وجهی نیز  بابت این تغییر  از آن‌ها اخذ نمی‌شود و فقط مبلغی ناچیزی بابت مال‌الاجاره از آن‌ها اخذ می‌شود.

معاون املاک و اراضی بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی درباره روستاهای وقفی عنوان کرد: برای روستاهای وقفی نیز برنامه‌ریزی کاملی انجام شده است. برنامه ریزی شده تا روستاهای شش دانگ وقفی را برای بحث اشتغال و سکونت جوانان در نظر بگیریم تا جوانان در این زمینه مشکلی نداشته باشند و میزان مهاجرت از روستاها به شهرها کاهش پیدا کند.

حقیقی در ادامه این نشست از موافقت تولیت آستان قدس رضوی به واگذاری یک قطعه زمین به اندازه ۱۰ هزار متر مربع برای احداث مدرسه در منطقه  سیدی خبر داد و تصریح کرد:  هم خیرین و هم آموزش و پروش برای ساخت مدرسه  می‌توانند به ما مراجعه کنند.

وی در رابطه با اراضی استفاده نشده موقوفه، اراضی‌ای که به عنوان بانک توسعه و مخارج حرم مطهر شناخته می‌شود، بیان کرد: هزینه‌های حرم مطهر  چه هزینه‌های جاری و چه هزینه‎‎‌های توسعه‌ای مانند پارکینگ‌ها، صحن‌ها و رواق‌ها و … همه از محل موقوفات تامین می‌شود که از سمت افراد خیر اختصاص داده شده تا از این محل برای هزینه‌های حرم استفاده شود.

معاون املاک و اراضی بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی ادامه داد: ما متناسب با هزینه‌هایی که وجود دارد برای این اراضی برنامه‌ریزی می‌کنیم. این اراضی در داخل محدوده شهر که قرار می‌گیرد، مشکلاتی را برای مردم به‌وجود می‌آورد. از سال گذشته ۲۳ قطعه بزرگ به مساحت ۶۴ هزار متر مربع که برای آن‌ها برنامه‌ریزی و بهره‌وری انجام نمی‌شد، پروانه ساختمانی گرفتند که در برنامه زمانی سه ساله برای واگذاری یا مشارکت این اراضی اقدام خواهد شد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها