تاریخ انتشار : یکشنبه 31 اکتبر 2021 - 20:07
کد خبر : 35471

پکن: دروغ درباره منشا کرونا هزار بار هم تکرار شود، دروغ است

پکن: دروغ درباره منشا کرونا هزار بار هم تکرار شود، دروغ است

سخنگوی وزارت امور خارجه چین بر موضع کشورش در خصوص “سیاسی و نادرست” بودن گزارش اخیر نهاد اطلاعاتی ارشد آمریکا درباره منشاهای کووید-۱۹ و فقدان وجود مبنای علمی برای این گزارش تاکید کرد.  به نقل از پایگاه وزارت امور خارجه چین، وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین به اظهار نظر در خصوص یک نسخه

پکن: دروغ درباره منشا کرونا هزار بار هم تکرار شود، دروغ است

سخنگوی وزارت امور خارجه چین بر موضع کشورش در خصوص “سیاسی و نادرست” بودن گزارش اخیر نهاد اطلاعاتی ارشد آمریکا درباره منشاهای کووید-۱۹ و فقدان وجود مبنای علمی برای این گزارش تاکید کرد.

 به نقل از پایگاه وزارت امور خارجه چین، وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین به اظهار نظر در خصوص یک نسخه از طبقه بندی خارج شده مربوط به گزارش نهاد مدیر اطلاعات ملی آمریکا  درباره منشاهای کروناویروس که در تاریخ ۲۹ اکتبر انتشار یافت پرداخت.

وانگ ونبین گفت: هنگامی که این آژانس اطلاعاتی آمریکا در ماه اوت سند به اصطلاح خلاصه از طبقه بندی خارج شده ارزیابی در مورد منشاهای کووید-۱۹ را منتشر کرد، چین مخالفت قاطع خود را با آن تصریح کرد. دروغی که هزار بار تکرار شود باز هم همچنان یک دروغ است. صرف نظر از اینکه این گزارش چند بار منتشر شده یا چند نسخه از آن ارائه شود، این واقعیت را که این گزارش در اصل یک گزارش سیاسی و غلط و بدون هیچ مبنای علمی و اعتبار است را تغییر نمی دهد.

او در ادامه تاکید کرد: مطالعه منشاهای کروناویروس جدید یک مساله علمی جدی و پیچیده است که تنها دانشمندان جهان با همکاری با یکدیگر می توانند چنین کاری را انجام دهند. استفاده از سازمان های اطلاعاتی برای ردیابی این منشاها به نوبه خود دلیلی محکم بر وجود سیاسی کاری در این زمینه است. سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا تاکتیک‌های جعل و فریبی  که توسط جهانیان شناخته شده اند را داشته و سوابق اسفناکی در این زمینه دارند.

ونبین در ادامه این اظهاراتش بیان داشت: اخیراً بیش از ۸۰ کشور صراحتا موضعشان مبنی بر مخالفت با سیاسی شدن فرآیند منشا یابی را ابراز کرده و از گزارش مطالعات مشترک چین و سازمان بهداشت جهانی از طرق مختلف از جمله با نامه نوشتن به مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، انتشار بیانیه و ارسال یادداشت‌ها حمایت کرده‌اند. بیش از ۳۰۰ حزب سیاسی، سازمان مدنی و اندیشکده متعلق به بیش از ۱۰۰ کشور و منطقه، با طرح بیانیه مشترکی نزد دبیرخانه سازمان بهداشت جهانی به ابراز مخالفت با سیاسی کردن ریشه‌یابی پرداختند. اینها صداهای عدالت طلب در جامعه بین المللی هستند.

او گفت: با این حال، آمریکا همچنان با بی اعتنایی به عدالت بین المللی، دلمشغولی دستکاری سیاسی و ردیابی منشا ها تحت هدایت نهادهای اطلاعاتی بدون توجه به عدالت بین المللی وسواس را دارد. این تنها فضای کلی برای همکاری جهانی مبتنی بر علم در زمینه ردیابی منشا ها را  هر چه بیشتر تضعیف می کند و همکاری بین المللی در مبارزه با کووید-۱۹ را مختل می کند و به قیمت از دست رفتن جانهای بیشتری تمام می شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین اظهار کرد:‌در حال حاضر، آمریکا باید تمامی تلاشها برای سپربلا کردن دیگران و تقصیر را به گردن کس دیگر انداختن متوقف کند و در عوض بر تلاش های داخلی و همکاری جهانی در مبارزه با کووید-۱۹ تمرکز کند. این کشور باید دستکاری سیاسی را متوقف کرده و شرایط را برای دانشمندان سراسر جهان به منظور همکاری در ردیابی منشاها را فراهم سازد. این کشور باید حمله کردن علیه چین و لکه دار کردن چین را متوقف کند، به نگرانی های مشروع جامعه بین المللی پاسخ دهد، پذیرای بازدیدهای کارشناسان سازمان بهداشت جهانی باشد، و درب آزمایشگاه های بیولوژیکی خود را در پایگاه فورت دتریک و پایگاه های آزمایشهای بیولوژیکی باز کند.

منبع: ايسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها