تاریخ انتشار : یکشنبه 24 اکتبر 2021 - 1:51
کد خبر : 14947

گرفتاری گوشه‌هایی از کشور به ویروس هندی و آفریقایی / نگرانی برای استان‌های جنوب، جنوب غرب و شرق

گرفتاری گوشه‌هایی از کشور به ویروس هندی و آفریقایی / نگرانی برای استان‌های جنوب، جنوب غرب و شرق

ایسنا/خوزستان وزیر بهداشت با اشاره به گرفتار شدن گوشه‌هایی از کشور به ویروس هندی و آفریقای جنوبی، گفت: با موشک نقطه‌زن، محل‌های تجمع را داریم می‌زنیم و شبانه‌روز در حال رصد هستیم تا آتش دیگری به جان کشور نیافتد؛ نگران استان‌های جنوبی، جنوب غرب و شرق هستیم. دکتر سعید نمکی در آیین افتتاح پروژه‌های حوزه سلامت

گرفتاری گوشه‌هایی از کشور به ویروس هندی و آفریقایی / نگرانی برای استان‌های جنوب، جنوب غرب و شرق

ایسنا/خوزستان وزیر بهداشت با اشاره به گرفتار شدن گوشه‌هایی از کشور به ویروس هندی و آفریقای جنوبی، گفت: با موشک نقطه‌زن، محل‌های تجمع را داریم می‌زنیم و شبانه‌روز در حال رصد هستیم تا آتش دیگری به جان کشور نیافتد؛ نگران استان‌های جنوبی، جنوب غرب و شرق هستیم.

دکتر سعید نمکی در آیین افتتاح پروژه‌های حوزه سلامت در شش شهرستان خوزستان که امروز (سوم خردادماه) انجام شد، اظهار کرد: نیروهای نظامی و انتظامی، استاندار خوزستان، نمایندگان مجلس، صدا و سیما، هلال احمر و ائمه جماعت، فرمانداران و همه سازمان‌های مردم‌نهاد و به ویژه مردم شریف و میهن دوست خوزستانی در مدیریت بیماری خوزستان تلاش کردند و بابت برگزاری عید فطر آرام‌تر تشکر می‌کنم.

به گزارش ایسنا، وی افزود: تبدیل دانشکده علوم پزشکی آبادان به دانشگاه علوم پزشکی آبادان را تبریک می‌گویم. زمانی که این موضوع مطرح شد همکارانم بحث‌های جمعیتی و بحث‌های دیگر را مطرح کردند اما گفتم جمعیت خرمشهر و آبادان این نیست که شما می‌گویید، خوزستان باب‌الجنه و آبادان و خرمشهر باب الشهدا است. اینجا با همه جای دنیا متفاوت است و تا زنده هستم به خاک خوزستان مدیون هستم. صحنه‌هایی در خوزستان دیدم که هیچ جای جهان رخ نداده است.

وزیر بهداشت بیان کرد: خوزستان به گردن مردم این سرزمین و همه نسل‌های آینده حق دارد. این خاک، مقدس‌تر از آن است که بگویم تابع فلان قانون است یا نیست. به همه شهدای دفاع مقدس، دفاع از حرم و شهدای مدافع سلامت درود می‌فرستم و از همه بزرگواران در مدیریت موج‌های سنگین کرونا که تلاش بی‌وقفه داشتند تشکر می‌کنم.

نمکی ادامه داد: دفاع مقدس درس‌های بزرگی به ما داد. اولین درس آن است که می‌شود با عشق، اخلاص و ایمان و تقوا تمام معادلات دنیا را به هم ریخت. همچنین به ما آموخت که می‌شود عاشقانه برای دفاع از وطن با حداقل‌ها در مقابل حداکثرها ایستاد و موفق شد.

نمکی بیان کرد: در دفاع از وطن و آرمان‌های انقلاب همه در کنار هم هستیم. اینجا دیگر اصول‌گرا و اصلاح‌طلب، چپ و راست، شیعه و سنی و مسیحی نمی‌شناسیم و همه در کنار هم هستیم.

وی عنوان کرد: در اوج اعمال تحریم‌های ظالمانه بودیم و همه راه‌ها را بر ما بسته بودند. خزانه‌ای خالی و بانک مرکزی آشفته از کمبود ارز داشتیم و برای ماسک و لباس پرستاران، پزشکان و نیروهای خدماتی راه‌ها بسته بود.

وزیر بهداشت بیان کرد: زمانی فهمیدم این جنگ را خواهیم برد که همه کنار هم قرار گرفته‌اند و طلبه‌ها وارد شده‌اند و باز هم حماسه دفاع مقدس تکرار شد. مانند دوران دفاع مقدس به سمت شیوه اداره بسیجی رفتیم و طرح شهید قاسم سلیمانی را ارائه دادیم و به جای دفاع در مقابل ویروس، به ویروس حمله کردیم. بنابراین ثبت کردیم که می‌شود با خزانه تهی و تحریم ظالمانه از اروپا و آمریکا جلو افتاد و بر اپیدمی یورش برد. در روزهایی که مرگ‌های بالای یک هزار نفر پیش‌بینی شده بود به سمت تک‌رقمی رفت که این شرایط، نتیجه تجربه برگرفته از دفاع مقدس بود.

نمکی ادامه داد: در عرصه واکسن هم کار کردیم. همانگونه که قول داده بودیم در خردادماه واکسن ایرانی را روی میز می‌گذاریم و به دنیا ثابت می‌کنیم که در این عرصه هم برد کرده‌ایم؛ دنیایی که نشسته بود تیر خلاص را به جمهوری اسلامی بزند. کرونای انگلیسی اروپا را به زانو درآورد و فکر می‌کردند ایران تحریم‌زده را به سرعت به زانو درمی‌آورد اما دیدند معادلات‌شان غلط بود.

وی گفت: ویروس انگلیسی در خوزستان زمین‌گیر شد اما کشوری نبود که در آن ویروس انگلیسی وارد شود و دو هفته نظام سلامت آن را به هم نریزد. کشوری پیدا نمی‌شود که با ویروس انگلیسی درگیر باشد اما بیماران آن پشت در بیمارستان‌ها سرگردان نباشند اما این اتفاق در ایران نیفتاد و نه تنها بیماری پشت در نماند بلکه حتی یک بیمار تصادفی یا حادثه‌ دیگر بدون تخت آی سی یو نماند که همه این موارد نتیجه تلاش جهادگرانه همکاران ما است.

نمکی بیان کرد: با وجود برخی کم‌مهری‌ها اما آنچه به من برای کار انرژی داده، ایمان به خون شهدا و دین به خانواده شهدا است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه هراسی از هیچ دشمنی نداریم، گفت: امروز در مدیریت کرونا در جایگاه خوبی قرار داریم. در موج چهارم کرونا اگرچه تعداد بیماران بسیار بیشتری داشت اما مرگ‌ها نسبت به بیمار، یک‌دوم موج‌های قبلی بود این درحالی است که ویروس همجه سنگین‌تری داشت؛ ویروس انگلیسی سرکش‌تر از ویروس ووهان بود و مرگ و میر و ابتلای بالاتری داشت.

نمکی با اشاره به وضعیت کرونا در خوزستان بیان کرد: برای مدیریت خوزستان باید فعلا بیمار الکتیو یا غیراورژانس بستری نشود. کلینیک‌های سرپایی تقویت شوند و این بخش  بهداشت به عنوان فیلتر برای بیمارستان‌ها عمل کند. با درمان سرپایی و بستری موقت نیز برای تزریق داروهای ضدویروس در مراحل اولیه بار بیمارستانی کاهش یابد. با افزایش بار بیمارستان، مرگ و میر افزایش می‌یابد و مراقبت از بیمار سخت می‌شود زیرا با زیاد شدن فاصله نسبت نیرو به بیمار، خود به خود مرگ و میر بیشتر می‌شود.

وی بیان کرد: کمیته‌های ترخیص راه‌اندازی شد تا در صورتی که بیماری حال بهتری داشت در منزل مراقبت شود بنابراین تقویت مراقبت در منزل توانست از اشغال ۱۵۰ تخت کاهش یابد یعنی ۱۵۰ هزار نفر که باید ۱۰ روز بستری می‌شدند از سربار بیمارستانی کم شدند.

وزیر بهداشت افزود: ویروس هندی و آفریقای جنوبی گوشه‌هایی از کشور را به صورت کوچک گرفتار کرده است؛ با موشک نقطه‌زن، محل‌های تجمع را داریم می‌زنیم و شبانه‌روز در حال رصد هستیم تا آتش دیگری به جان کشور نیافتد.

وی گفت: ما نگران استان‌های جنوبی، جنوب غرب و شرق هستیم. همچنین مرزهای دریایی مورد نگرانی ما است گرچه همکاران ما در تلاش هستند و گزارش آن کشتی را دادند. سه خدمه فیلیپینی و کاپیتان‌های مبتلا به نوع برزیلی را نیز متوجه شدند.

نمکی تصریح کرد: باید پایش ورود در مرز دریایی تقویت شود. ویروس‌ها پاسپورت نمی‌خواهند. همانگونه که ویروس ووهان از چین خود را به قطب رساند، ویروس هندی و آفریقای جنوبی به راحتی می‌توانند خود را به همه جا برسانند. نگذاریم موج دیگری شکل بگیرد. انتخابات مهمی در پیش داریم و عزت جمهوری اسلامی ایران در مشارکت بالای مردم است.

وی گفت: فضا باید به گونه‌ای مراقبت شود تا در انتخابات آینده فضا برای حضور فعال مردم و بدون کرونا داشته باشیم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها